Smocza Dolina

Date
gru, 21, 2015

smocza_3d.481772.800x0Przy takiej mnogości ofert na rynku niezwykle trudno jest wymyślić oryginalną grę dla maluchów. Johannes Berger oraz Julien Gupta postawili na współpracę drużynową. Stworzyli „Smoczą Dolinę”, kooperacyjną grę dla najmłodszych, zręcznych adeptów magii. 

Wiek: 6+

Liczba graczy: 2-4 osób

Czas rozgrywki: ok. 20 minut

Cel i fabuła

Młode smoczki przyleciały do zaczarowanego lasu by zagrać z czarodziejątkami w ognistą piłkę. Jednak czarnoksiężnik Razandar nie pozwala na takie mecze, bojąc się o bezpieczeństwo swojej pięknej wieży. Dzieciaki bawią się więc pod jego nieobecność. Gdy jednak Razandar wraca z wioski magów dzieci muszą zrobić wszystko by smoczątka znalazły się z powrotem w Smoczej Dolinie. Skoro rozbrykane maluchy nie chcą wracać same, trzeba będzie użyć odrobiny magii… Celem gry jest przeniesienie za pomocą magicznych różdżek wszystkich smoczków z powrotem do pudełka. Trzeba to zrobić zanim wróci czarnoksiężnik. Gra jest zespołowa, więc jej uczestnicy wspólnie wygrywają lub przegrywają.

sd6

Strona wizualna

Gra jest bardzo pomysłowa. Posiada kolorową, baśniową szatę graficzną i urokliwe rysunki. By stworzyć trójwymiarową dolinę użyte zostało pudełko. Przestrzenna jest również wieża czarnoksiężnika. Smoczątka wykonane zostały z drewna, tak samo jak i ognista piłka. Do tego dodane zostały tekturowe drzewa, plansza, drewniane różdżki różnej grubości oraz płócienny woreczek. To wszystko sprawia, że gra wygląda naprawdę atrakcyjnie, zwłaszcza w oczach dzieci.

sd5

Przygotowanie

Wewnątrz pudełka umieszcza się planszę Smoczej Doliny, która jest początkiem makiety. Następnie umocowuje się w niej drzewo, skałę i zarośla. Planszę czarnoksiężnika układa się w odległości dwóch długości różdżek od Doliny (lub w wariancie dla najmłodszych w odległości jednej różdżki). Smoki wsypuje się do woreczka, czarnoksiężnika stawia się na planszy w obszarze wioski magów. Piłkę należy ustawić obok wieży na przeciwległym końcu planszy. Karty smoków rozdaje się graczom po równo, według instrukcji, w kombinacji zależnej od liczby graczy. Przed pierwszą rozgrywką powinno się również poćwiczyć „zaczarowany lot” (który wcale nie jest łatwy).

sd4

Przebieg rozgrywki

Gra toczy się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Rozpoczyna najmłodszy z graczy, rzucając białą kością. Zależnie od jej wyniku gracze wykonują wskazaną czynność. Gdy wypadnie smoczek, aktywny gracz losuje smoka z woreczka. Gracze, którzy posiadają jego kartę, przenoszą smoczka, za pomocą różdżek, ze szczytu wieży aż do Smoczej Doliny. Gdy jednak w trakcie podróży upadnie, jeden z nich rzuca czarną kością i przesuwa czarnoksiężnika o wskazaną liczbę pól. Gdy wypadnie mały smok z piłką należy przenieść drewienko smoka i piłki wspólnie (przytulone do siebie). Rysunek czarnoksiężnika przemieszcza go o jedno pole, zaś słońca cofa w kierunku wioski magów. Gra kończy się gdy uda się bezpiecznie przenieść wszystkie smoczątka lub gdy Razandar powróci do wieży. W wariancie dla zaawansowanych używa się dodatkowo żetonów trudności, które pokazują w jaki sposób należy wykonać dany lot.

sd3

Wrażenia

Gra posiada rozbudowaną fabułę i można do niej wymyślać przeróżne historie. Pod względem manualnym jest jednak okropnie trudna. Młodsze dzieci toczą walkę same ze sobą, by w odpowiedni sposób, za pomocą różdżki, złapać wybranego smoka. Starszym zabawa dostarczy wiele radości. Trzeba mieć naprawdę niezłą wprawę by bezbłędnie przenieść smoczka w wariancie dla zaawansowanych adeptów. To prawdziwe wyzwanie. Podoba mi się również fakt, że gra jest kooperacyjna. Wreszcie nie trzeba ze sobą rywalizować i można wspólnie stawić czoła trudnościom.

sd2

Podsumowanie

„Smocza Dolina” to niezwykle barwna gra, w której rozrywki najmłodszym dzieciom dostarczy już samo budowanie makiet. Nieco starsze również nie poczują się zawiedzione, gdy okaże się, że wykonanie powierzonego im zadania to nie lada sztuka. Myślę, że twórcy gry wpadli na oryginalny, ciekawy pomysł, który sprawdził się również w praktyce. Gra jest świetna, wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i serdecznie ją wszystkim polecam.

sd1

Egzemplarz recenzencki udostępniło wydawnictwo Rebel

logo_rebel_www_wydawnictwa

21 grudnia 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Portefentre

  24 grudnia 2015

  To się nazywa porządna gra! Właśnie szukam czegoś dla córy 🙂

 2. Odpowiedz

  BrokenVision

  29 lutego 2016

  Wygląda świetnie. Z pewnością idealne dla młodszych

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »