Smaki Indii – Julie Schwob

Date
mar, 10, 2015

SmakiIndii_netIndie to kraj o bogatej kulturze i tradycji – również kulinarnej. Indyjska kuchnia bywa zaskakująca zarówno w sposobie przygotowania jak i w smaku. Jest pomysłowa, bogata, kolorowa i niezwykle różnorodna. Julie Schwob zabiera swoich czytelników w podróż po różnych regionach Indii, przemierzając kraj, od Radżastanu do Bengal, od Bombaju do Delhi, przez Majsur, Goa i Puducherry, prezentując potrawy, które z łatwością można odtworzyć we własnej kuchni. 

„Smaki Indii” to kolorowa książka kucharska, zawierająca pięćdziesiąt egzotycznych przepisów. Są w niej opisane sposoby przygotowania przekąsek, zup, pełnych dań, tradycyjnych napoi oraz deserów. Zaprezentowany został nawet przepis na to jak wykonać własny, domowy ser czy potrzebną w wielu przepisach mieszankę przypraw.

W kuchni Indyjskiej bardzo ważne są „chlebowe dodatki” jak określa je autorka książki. Takie chlebki domowej roboty to naprawdę świetna sprawa, a przepisy na nie w różnych wariantach znaleźć można na samym początku „Smaków Indii”. Jest to rzecz, która smakowała będzie każdemu – od małych dzieci aż po wybrednych dorosłych.

Książka została rozplanowana w bardzo ciekawy sposób. Lekturę rozpoczynamy od rozdziału „Podstawy kuchni indyjskiej”, później pojawiają się „Snaki i inne przekąski”, oraz regionalnie: „Kuchnia Północnych Indii”, „Kuchnia Zachodniego Wybrzeża”, „Kuchnia Wschodnich Indii”, „Napoje i desery”. Na końcu natomiast znajdują się dwa spisy treści – jeden alfabetyczny i drugi według używanych w kompozycjach składników. Jest też lista sklepów indyjskich (wszystkie niestety znajdują się w Warszawie) oraz krótki wykaz restauracji.

Z gotowaniem według zamieszczonych w „Smakach Indii” przepisów wiąże się pewien mankament. Wiele składników jest w Polsce wciąż dość trudno dostępna. Może dla mieszkańców stolicy, którzy mają przeróżne sklepy typu „Kuchnie Świata” problem nie istnieje, ale w niewielkim miasteczku, takim jak moje, nie sposób kupić na przykład liści bananowych czy suszonego mango. Także w wielu przypadkach podczas przygotowywania potraw muszę szukać zastępstwa lub gdy nie jest to możliwe, po prostu „obejść się smakiem”.

„Smaki Indii” to pozycja dobrze przemyślana, a zamieszczone w niej przepisy zaprezentowane zostały w ciekawy i przystępny sposób. To książka idealna dla osób szukającej jakiejś odmiany i nowych smaków. Myślę, że zamieszczone w niej egzotyczne przepisy niejednokrotnie zaskoczą gotującego i sprawią, że w kulinarne życie niejednej osoby wpadnie radośnie wiosenny „powiew świeżości”.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  lobuzio

  15 marca 2015

  Czytałem, i będę gotował 🙂 Kuchnia Indyjska jest bardzo smaczna.

 2. Odpowiedz

  Kamila

  10 marca 2015

  Zastanawiałam się ostatnio nad zakupem książki kucharskiej w podobnym stylu na rocznicę ślubu moich rodziców. Niestety, w każdej księgarni były książki z kuchnią włoską, francuską, hiszpańską… A z indyjską czy też azjatycką wcale. Nie wiem czemu. A były to naprawde duże, cenione sieciowe księgarnie. Dziwi mnie brak taki pozycji na rynku.

 3. Odpowiedz

  Nataylien

  10 marca 2015

  Niby sklepy ze składnikami są, ale ja wydałam kilka lat temu (ok. 6-7) ponad 100 zł na trzy składniki do laddu. Ceny są niestety z kosmosu i aż się odechciewa ręcznego robienia tych potraw.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły