Ślepa Plama – Wiktor Noczkin

Date
lis, 16, 2013

Noczkin, W. - StalkerS.T.A.L.K.E.R. to gra komputerowa, w której dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu ma miejsce kolejny wybuch. Promieniowanie jonizujące sieje spustoszenie. Ludzie i zwierzęta ulegają mutacjom, występują liczne anomalie i przerażające zjawiska. Wojsko zabezpiecza obszar, tworząc zamkniętą i doskonale strzeżoną strefę. Dwa lata później następuje kolejny wybuch, a do tajemniczego sektoru Zony zaczynają przybywać śmiałkowie, poszukujący artefaktów, dziwnych przedmiotów i skarbów. Nazwani zostali oni stalkerami.

Powieść „Ślepa Plama” Wiktora Noczkina to pierwsza rosyjskojęzyczna książka przygodowa z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a przetłumaczona na język polski. Profesor Dietrich van de Meer przyjechał do Zony, by studiować mutanty na potrzeby organizacji para-religijnej, która twierdzi, że miejsce to i zamieszkujące je stworzenia są dziełem Boga. Mężczyzna jest nieszczęśliwy życiowo, choruje i ma skłonności samobójcze. Wraz ze swoim ochroniarzem o przezwisku „Ślepy” podróżują na coraz bardziej niebezpieczne obszary Zony.

Tom zaczyna się w środku akcji. Na bohaterów pędzi rozwścieczony kaban (ogromny, zmutowany dzik). Dopiero później następuje retrospekcja, tłumacząca co i dlaczego bohaterowie robią w tym miejscu. Narracja w książce jest pierwszoosobowa, prowadzona przez „Ślepego”. Dialogi i potoczny język nie należą do zbyt ambitnych. Wiele rzeczy nie pasowało mi do fabuły – zwłaszcza takich, których znaczenia musiałam się domyślać, a zostały zapożyczone na przykład z popularnych portali internetowych.

Uniwersum gry zostało przedstawione w bardzo barwny i ciekawy sposób. Z tym aspektem powieści autor poradził sobie znakomicie. Kilka innych rzeczy niestety pozostało niedopracowanych, przez co książka nadaje się znacznie bardziej dla fana gry niż dla przypadkowego, zainteresowanego tematem czytelnika. Akcja jednak toczy się wartko, a fabuła została stworzona we wciągający, interesujący sposób, także powieść nie należy do tych, które miałyby mieć same minusy.

Książka jest interesująca i napisana z humorem. Przyzwyczaiłam się do tego, że pozycje napisane na podstawie gier są raczej kiepskie i tutaj „Ślepa Plama” na ich tle wypada naprawdę bardzo dobrze. To lektura, którą warto się zainteresować – szczególnie gdy jest się wielbicielem gry. Niebezpieczne przygody, zmutowane zwierzęta, strzelaniny – wszystko to znajduje się na kartach powieści. Dodatkowo można zadać sobie pytanie czym właściwie jest tytułowa „Ślepa Plama”? W książce znajdziecie na nie odpowiedź.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nastek

logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »