Skazani – Alice Hill

Date
cze, 15, 2015

9e7fc301c24011e6d40ec6dd798bf290_XLWszyscy zdają sobie sprawę z istnienia jakiejś siły wyższej, nie każdy jednak wierzy, że jest ona rzeczywista. Główna bohaterka powieści „Skazani” otrzymuje jednak niezbite dowody na to, że nie tylko nasz zwyczajny, ziemski świat jest prawdziwy i realny. Czy człowiek posiada wolną wolę? A może to co dzieje się w życiu zostało dokładnie zaplanowane i naszą przyszłość oraz następujące po sobie wydarzenia określić możemy jedynie mianem „przeznaczenie”.

Thilli nie ma zbyt wielu przyjaciół, właściwie to nie przyjaźni się z nikim. Od kiedy sięga pamięcią chodzi do katolickiej, żeńskiej szkoły, która zupełnie nie odpowiada jej charakterowi. Życie dziewczyny jest nudne i zwyczajne, do dnia, kiedy wraca do domu by odnaleźć martwe ciało swojej matki. Wówczas wszystko się zmienia. Po przeprowadzce do innego miasta poznaje nowych przyjaciół i powoli zaczyna odkrywać prawdę o sobie.

Pod względem warsztatu książka stoi na naprawdę wysokim poziomie. Napisana została w świetnym stylu i właściwie nie sposób mieć do niej jakichkolwiek zastrzeżeń. Większość fabuły obserwujemy z punktu widzenia Thilli, pojawiają się jednak również fragmenty opisywane przez bohaterów drugoplanowych oraz elementy przeszłości, gdzie narracja jest trzecioosobowa. Gdy dodać do tego bogato zdobiące tom grafiki dowiemy się dlaczego powieść liczy sobie niemalże sześćset stron (a to dopiero pierwsza część).

Bohaterowie zostali zaznaczeni dość wyraziście – zwłaszcza Thilli wykreowana jest niezwykle barwnie i starannie. Wydaje mi się jednak, że nieco mniej informacji pojawia się na temat Asmunda i Adana. Szczerze mówiąc podczas lektury nie zdążyłam żadnego z nich zbyt dobrze poznać, chociaż nie mogę tego samego powiedzieć o, na przykład, ojcu Thilli.

Sama historia pod względem fabularnym dopracowana została w najdrobniejszych szczegółach. Oprócz czasów teraźniejszych przedstawiona została także fantastyczna przeszłość, oparta na motywach biblijnych. Oczywiście dotyczy ona głównej bohaterki o czym jednak dowiadujemy się dopiero pod koniec tomu. Wiele rzeczy w treści pozostawionych zostaje domysłom czytelnika.

„Skazani”, pierwszy tom cyklu „Przed czasem”, to według założenia i konwencji „paranormal romance”. Nie wydaje mi się jednak by było to adekwatne dopasowanie gatunku. Przede wszystkim powieść nie jest młodzieżowa. Długie, barwne opisy, trudne sprawy i przecinające realne życie historie nie przemówią do pragnących przystojnych wampirów nastolatek. Książka jest po prostu dla takiego targetu zbyt trudna. Myślę natomiast, że jako fantastyka z biblijnymi motywami w tle, bezbłędnie przemówi do młodych osób w wieku studenckim, jak również do tych starszych, którym nie przeszkadza to, że w powieści opisane zostały współczesne, szkolne czasy.

Powieść została świetnie napisana, posiada przemyślaną, dopracowaną fabułę i barwnie zarysowanych bohaterów. Kończy się jednak w okropny, sadystyczny sposób, pozostawiając po sobie nieszczęśliwego czytelnika, który cierpliwie czekać musi na kolejną jej część. Lekturę „Skazanych” serdecznie polecam – choć może niekoniecznie (zwłaszcza tej młodszej) młodzieży.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res

logo-novae-res-300dpi

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  tosia.antonina

  15 czerwca 2015

  Podoba mi się ta fabuła 🙂 i myślę, że spodobałaby mi się Thili 🙂

 2. Odpowiedz

  szajse

  16 czerwca 2015

  Znalazłam się tu przypadkiem, strasznie podoba mi się twój blog 😀 Będę cię odwiedzać częściej !

 3. Odpowiedz

  Ania D.

  16 czerwca 2015

  Coraz bardziej mam na tę książkę ochotę 🙂
  http://pizama-w-koty.blogspot.com/

 4. Odpowiedz

  Kaśka P.

  16 czerwca 2015

  Jestem straaaaasznie ciekawa tej książki 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »