Sekretnik – Katarzyna Michalak

Date
sty, 21, 2016

Michalak_Sekretnik_100pcxJedni kochają, inni nienawidzą. Katarzyna Michalak to jedna z najbardziej kontrowersyjnie postrzeganych współczesnych, polskich pisarek. Gdy nie znalazła wydawcy dla swojej pierwszej książki „Gra o Ferrin”, wydała ją sama i napisała kolejną. Stworzyła również scenariusz serialu, który wysłała do polskiej telewizji, gdzie znów została odrzucona. Mimo to nie poddawała się, a jej pierwsza, oficjalnie wydana książka, nosząca tytuł „Poczekajka” okazała się ogromnym sukcesem. 

„Sekretnik czyli przepis na szczęście” to zbiór myśli Katarzyny Michalak, która opisuje w nim jak jej zdaniem można spełnić swoje marzenia, tak jak udało się to jej samej. Wybrała ciekawą formę, bo rozmawia… sama ze sobą. Niczym w elementarzu z przykładami sama wykonuje zawarte w sekretniku polecenia, wypisując zdania pod spodem. Same porady, mimo że nieco rozwleczone, są bardzo konkretne i rzeczowe. Całość napisana została z humorem (mam nadzieję, bo jeżeli nie było to zamierzone, znaczy, że pisarka traktuje swoje czytelniczki jak idiotki). „Sekretnik” czyta się szybko i przyjemnie (jak zawsze zresztą – Katarzyna Michalak to jedna z tych pisarek, które mogłyby napisać instrukcję obsługi pralki, a i tak ciekawie by się ją czytało).

Pisarka w swoim poradniku zwraca się konkretnie do kobiet, więc najwyraźniej wyłącznie do nich skierowane są jej porady. Jestem niezwykle ciekawa czy kiedyś, przy swojej wielogatunkowości, odważy się napisać „męską” książkę. Cała zawartość książeczki mieści się na nieco ponad 200 stronach i zamyka w sześciu rozdziałach.

Wydanie „Sekretnika” jest śliczne i bardzo kobiece. Tomik posiada twardą oprawę, artystyczną czcionkę i kolorowe zdjęcia, zdobiące przejścia między rozdziałami. Jest kwadratowy, nieco mniejszego formatu niż A5. Wydawnictwo Znak naprawdę się w tym wypadku postarało.

Myślę, że ocena poradnika Katarzyny Michalak jest rzeczą bardzo subiektywną. Dla niektórych rady pisarki będą niezwykle cenne, a może nawet i przełomowe, inni uznają je po prostu za blubry. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania. Nie każda kobieta na świecie musi być marzycielką, niektóre są zadowolone z tego co mają i stąpają twardo po ziemi.

Podsumowując – „Sekretnik” to pięknie wydana, niewielka książeczka. Zawiera osobiste myśli znanej, polskiej pisarki i jej porady na szczęście. Poradnik jest typowo motywacyjny i chociaż podaje konkretne działania, to jednak każdy powinien podejść do niego po swojemu. Ja osobiście Katarzynę Michalak bardzo podziwiam i nawet nie chodzi tu o jej literackie zdolności, tylko o jej zapał i fakt, że gdyby się poddała, to nic by w życiu nie osiągnęła.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak

znak

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły