Sekretnik – Katarzyna Michalak

Date
sty, 21, 2016

Michalak_Sekretnik_100pcxJedni kochają, inni nienawidzą. Katarzyna Michalak to jedna z najbardziej kontrowersyjnie postrzeganych współczesnych, polskich pisarek. Gdy nie znalazła wydawcy dla swojej pierwszej książki „Gra o Ferrin”, wydała ją sama i napisała kolejną. Stworzyła również scenariusz serialu, który wysłała do polskiej telewizji, gdzie znów została odrzucona. Mimo to nie poddawała się, a jej pierwsza, oficjalnie wydana książka, nosząca tytuł „Poczekajka” okazała się ogromnym sukcesem. 

„Sekretnik czyli przepis na szczęście” to zbiór myśli Katarzyny Michalak, która opisuje w nim jak jej zdaniem można spełnić swoje marzenia, tak jak udało się to jej samej. Wybrała ciekawą formę, bo rozmawia… sama ze sobą. Niczym w elementarzu z przykładami sama wykonuje zawarte w sekretniku polecenia, wypisując zdania pod spodem. Same porady, mimo że nieco rozwleczone, są bardzo konkretne i rzeczowe. Całość napisana została z humorem (mam nadzieję, bo jeżeli nie było to zamierzone, znaczy, że pisarka traktuje swoje czytelniczki jak idiotki). „Sekretnik” czyta się szybko i przyjemnie (jak zawsze zresztą – Katarzyna Michalak to jedna z tych pisarek, które mogłyby napisać instrukcję obsługi pralki, a i tak ciekawie by się ją czytało).

Pisarka w swoim poradniku zwraca się konkretnie do kobiet, więc najwyraźniej wyłącznie do nich skierowane są jej porady. Jestem niezwykle ciekawa czy kiedyś, przy swojej wielogatunkowości, odważy się napisać „męską” książkę. Cała zawartość książeczki mieści się na nieco ponad 200 stronach i zamyka w sześciu rozdziałach.

Wydanie „Sekretnika” jest śliczne i bardzo kobiece. Tomik posiada twardą oprawę, artystyczną czcionkę i kolorowe zdjęcia, zdobiące przejścia między rozdziałami. Jest kwadratowy, nieco mniejszego formatu niż A5. Wydawnictwo Znak naprawdę się w tym wypadku postarało.

Myślę, że ocena poradnika Katarzyny Michalak jest rzeczą bardzo subiektywną. Dla niektórych rady pisarki będą niezwykle cenne, a może nawet i przełomowe, inni uznają je po prostu za blubry. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania. Nie każda kobieta na świecie musi być marzycielką, niektóre są zadowolone z tego co mają i stąpają twardo po ziemi.

Podsumowując – „Sekretnik” to pięknie wydana, niewielka książeczka. Zawiera osobiste myśli znanej, polskiej pisarki i jej porady na szczęście. Poradnik jest typowo motywacyjny i chociaż podaje konkretne działania, to jednak każdy powinien podejść do niego po swojemu. Ja osobiście Katarzynę Michalak bardzo podziwiam i nawet nie chodzi tu o jej literackie zdolności, tylko o jej zapał i fakt, że gdyby się poddała, to nic by w życiu nie osiągnęła.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak

znak

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »