Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben

Date
lis, 13, 2016

495049-352x500Od wczesnego dzieciństwa uwielbiałam oglądać filmy, takie jak te, które tworzył David Attenborough. Australijskie pożary lasów po których wszystko w niezwykły sposób odżywa, niesamowite rozwijanie się storczyków, ogromne kopce termitów, mikroskopijny świat roślin i zwierząt. Nic więc dziwnego, że gdy tylko ujrzałam okładkę książki „Sekretne życie drzew” autorstwa Petera Wohlleben’a, ta natychmiast zwróciła moją uwagę.

Autor książki „Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben jest z zawodu niemieckim leśnikiem, a z zamiłowania popularyzatorem nauki. Po ukończeniu studiów w zakresie leśnictwa w Rottenburgu nad Neckarem, w 1987 roku podjął pracę jako strażnik leśny. W miarę zdobywania wiedzy o lesie, którym się opiekował, rosło jego rozczarowanie nowoczesnymi technologiami stosowanymi w leśnictwie, z uwagi na powodowane przez nie szkody. To zainspirowało go do napisania książki o naturalnym życiu lasów oraz zmianach, jakie w ich złożonym ekosystemie wywołują interwencje człowieka.

Rzadko kiedy w swoich opiniach na temat przeczytanych książek umieszczam notkę o ich autorze, tym razem jednak uznałam to za konieczne. Wykształcenie i zawód Petera Wohlleben’a udowadniają bowiem, że to o czym pisze posiada poparte naukowo podstawy. Autor przekazuje czytelnikom sporo informacji, niejednokrotnie zupełnie zmieniając nasze spojrzenie na drzewa i ich otoczenie.

Oprócz tego, że tytuł zawiera sporo interesującej wiedzy to został również ciekawie i sprawnie napisany. Po lekturze wyraźnie widać jak bardzo Peter Wohlleben kocha pracę leśnika. Zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły – takie rzeczy obok których przechodzimy obojętnie, w ogóle nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. W książce pojawia się trochę fachowego słownictwa, nie jest go jednak na tyle dużo, by lektura stała się uciążliwa nawet dla zupełnego, kompletnie nie zaznajomionego z tematem, laika.

Czy wiedzieliście, że drzewa żyją w harmonii, troszcząc się o siebie nawzajem? Peter Wohlleben niejednokrotnie przytacza argumenty na to, że takie „zachowanie” to nie wynik czystego przypadku. W jaki sposób ograbione zostały drzewa rosnące w miastach czy te sadzone sztucznie przez człowieka? „Sekretne życie drzew” to świetnie napisana, niezwykle mądra i interesująca książka. Dla mnie natomiast stanowiła niezwykle przyjemne i odświeżające oderwanie się od beletrystyki z którą mam na codzień do czynienia.

Dziękuję!

logo_woblink

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  13 listopada 2016

  Brzmi nadzwyczajnie, nie wiedziałam nawet, że coś takiego się pojawiło 🙂

 2. Odpowiedz

  J.

  13 listopada 2016

  Ale trafiło :). Akurat mam zamówione i już za jakiś czas będę czytać :). Mam co prawda w biblioteczce podobną polską pozycję, ale będzie musiała poczekać ;). W sumie, mogłabym je naraz przeczytać i jakieś porównanie zrobić…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »