Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben

Date
lis, 13, 2016

495049-352x500Od wczesnego dzieciństwa uwielbiałam oglądać filmy, takie jak te, które tworzył David Attenborough. Australijskie pożary lasów po których wszystko w niezwykły sposób odżywa, niesamowite rozwijanie się storczyków, ogromne kopce termitów, mikroskopijny świat roślin i zwierząt. Nic więc dziwnego, że gdy tylko ujrzałam okładkę książki „Sekretne życie drzew” autorstwa Petera Wohlleben’a, ta natychmiast zwróciła moją uwagę.

Autor książki „Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben jest z zawodu niemieckim leśnikiem, a z zamiłowania popularyzatorem nauki. Po ukończeniu studiów w zakresie leśnictwa w Rottenburgu nad Neckarem, w 1987 roku podjął pracę jako strażnik leśny. W miarę zdobywania wiedzy o lesie, którym się opiekował, rosło jego rozczarowanie nowoczesnymi technologiami stosowanymi w leśnictwie, z uwagi na powodowane przez nie szkody. To zainspirowało go do napisania książki o naturalnym życiu lasów oraz zmianach, jakie w ich złożonym ekosystemie wywołują interwencje człowieka.

Rzadko kiedy w swoich opiniach na temat przeczytanych książek umieszczam notkę o ich autorze, tym razem jednak uznałam to za konieczne. Wykształcenie i zawód Petera Wohlleben’a udowadniają bowiem, że to o czym pisze posiada poparte naukowo podstawy. Autor przekazuje czytelnikom sporo informacji, niejednokrotnie zupełnie zmieniając nasze spojrzenie na drzewa i ich otoczenie.

Oprócz tego, że tytuł zawiera sporo interesującej wiedzy to został również ciekawie i sprawnie napisany. Po lekturze wyraźnie widać jak bardzo Peter Wohlleben kocha pracę leśnika. Zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły – takie rzeczy obok których przechodzimy obojętnie, w ogóle nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. W książce pojawia się trochę fachowego słownictwa, nie jest go jednak na tyle dużo, by lektura stała się uciążliwa nawet dla zupełnego, kompletnie nie zaznajomionego z tematem, laika.

Czy wiedzieliście, że drzewa żyją w harmonii, troszcząc się o siebie nawzajem? Peter Wohlleben niejednokrotnie przytacza argumenty na to, że takie „zachowanie” to nie wynik czystego przypadku. W jaki sposób ograbione zostały drzewa rosnące w miastach czy te sadzone sztucznie przez człowieka? „Sekretne życie drzew” to świetnie napisana, niezwykle mądra i interesująca książka. Dla mnie natomiast stanowiła niezwykle przyjemne i odświeżające oderwanie się od beletrystyki z którą mam na codzień do czynienia.

Dziękuję!

logo_woblink

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  J.

  13 listopada 2016

  Ale trafiło :). Akurat mam zamówione i już za jakiś czas będę czytać :). Mam co prawda w biblioteczce podobną polską pozycję, ale będzie musiała poczekać ;). W sumie, mogłabym je naraz przeczytać i jakieś porównanie zrobić…

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  13 listopada 2016

  Brzmi nadzwyczajnie, nie wiedziałam nawet, że coś takiego się pojawiło 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły