Rumcajs, Hanka i Cypisek – Vaclav Ctvrtek

Date
gru, 03, 2012

pakiet-rumcajs-cypisek-hanka-audiobook-cd-b-iext12825610Myślę, że każdy zna Rumcajsa – postać rozbójnika ze, stworzonej przez czeskiego pisarza, powieści dla dzieci. Wieczorynka z tym bohaterem w roli głównej niejednokrotnie wyświetlana była przez polską telewizję. Czerwony kapelusz, biała koszula i nieodłączny pistolet – każdy, nieważne stary czy młody, natychmiast rozpozna Rumcajsa. Niewielu jednak wie, jak to się zaczęło i że dobranocka dla dzieci powstała na podstawie serii książek.

W miasteczku o nazwie Jiczina żył sobie pewien szewc. Był prostoduszny i nie miał złych zamiarów. Pewnego jednak dnia przyszło mu uszyć buty dla sołtysa, który dumnie obnosił się ogromnym rozmiarem swoich stóp. Rumcajs jednak, by udowodnić, że sprosta trudnemu zadaniu, zaczął opowiadać, jakich to on rozmiarów butów nie tworzył. Sołtys poczuł się znieważony i wygnał biednego szewca z miasteczka. Wtedy to właśnie rozpoczęło się jego zbójeckie życie. Kilka miesięcy później, udało mu się odegrać na swoim prześladowcy, płatając mu niemiłego figla, przez który został on pozbawiony godności i urzędu. Potem jednak, zupełnie inną przygodą, naraził się księciu i tak oto Rumcajs zbójnikiem musiał pozostać na stałe. Zamieszkał w Rzaholeckim lesie wraz z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem, gdzie wiedli wspólnie proste, ale niezwykle ciekawe, pełne przygód, życie.

Vaclav Ctvrtek pisze historie o swoim własnym miasteczku. Są to pełne humoru opowiastki, często irracjonalne i pozbawione większego sensu, ale w każdej widać, że autorowi nie brakuje wyobraźni. Nie można im również zarzucić dłużyzn czy nudy. Cała późniejsza fabuła baśni toczy się wokół konfliktu między Rumcajsem, a Księciem oraz Księżną. Jak to jednak bywa w tego typu historiach – dobro zawsze wygrywa i o bohatera nie musimy się martwić. Cykl opowieści liczy sobie osiem tomów, z czego w Polsce wydano pierwszy, piąty, szósty i siódmy. Teraz, dzięki wydawnictwu Świat Książki, trzy z nich, dostępne są również jako audiobooki.

Na okładkach płyt widnieją, stworzeni przez Radka Pilara, przedstawiciele zbójnickiej rodzinki (oczywiście chodzi o rysunkowych bohaterów dobranocki). Każdy z nośników zawiera średnio 4-5 godzin nagrania. Przyznam szczerze, że jest to bardzo wygodna forma przekazu. Nawet, jeżeli ktoś osobiście nie przepada za książką czytaną, dla dzieci jest to idealne rozwiązanie – potwierdzi to każdy, kto czytał swojej pociesze, która robiąc wielkie oczy, prosiła o kolejny rozdział, gdy biednego opiekuna zaczynało boleć już gardło. Dodatkowo Wiktor Zborowski doskonale wpasował się swoim głosem do „Rumcajsa” i właściwie nadaje baśni niepowtarzalny klimat. Naprawdę przyjemnie słucha się takiego dobrze wykonanego nagrania.

„Rumcajs” jest historią bardzo starą i raczej ciężko tu mówić o aktualności, ale jednak zawiera wiele prawd uniwersalnych. Również humoru w książce nie brakuje. Przygody psotnego rozbójnika to ciekawa opowieść (nie tylko dla najmłodszych). „Rumcajs”, „Hanka” i „Cypisek” to trzy płyty, które wato mieć u siebie w domu, by dziecko miało czego słuchać na dobranoc – zwłaszcza, kiedy przeżyliśmy pracowity dzień i nie mamy siły sami maluchowi czytać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Świat Książki

swiatksiazki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Miłośniczka Książek

    4 grudnia 2012

    jak byłam mała uwielbiałam bajki z Rumcajsem 🙂
    do dziś je bardzo miło wspominam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły