Rozgrywka królowej – Elizabeth Fremantle

Date
maj, 05, 2024
Rozgrywka królowej

Rozgrywka królowej 

Rozgrywka królowej„Rozgrywka królowej” spod pióra Elizabeth Fremantle to fascynująca powieść historyczna, która przenosi czytelnika w czasy Tudorów, oferując pełen napięcia obraz życia na dworze Henryka VIII. Autorka z niezwykłą precyzją i dbałością o detale odtwarza realia epoki, jednocześnie kreując wciągającą narrację wokół postaci Katarzyny Parr, szóstej żony króla. Powieść jest zarówno emocjonującym thrillerem, jak i głęboką analizą skomplikowanej roli kobiet w XVI-wiecznej Anglii.

Zarys fabuły

Książka skupia się na losach Katarzyny Parr, ostatniej żony Henryka VIII, która musi poradzić sobie z niebezpieczeństwami i politycznymi intrygami na królewskim dworze. Po śmierci piątej żony króla, Katarzyna zostaje wybrana na kolejną królową, mimo że jej serce bije dla innego mężczyzny – Thomasa Seymoura. Katarzyna, będąca inteligentną i wykształconą kobietą, stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Musi zmierzyć się z nieufnością, zdradą i rywalizacją, jednocześnie starając się przetrwać i ochronić tych, których kocha.

W trakcie narracji poznajemy również inne kobiety związane z Katarzyną, które mają swoje własne ambicje i marzenia. Postacie te wnoszą dodatkową głębię do opowieści, ukazując różnorodność doświadczeń kobiet w tamtych czasach. Pisarka skutecznie ukazuje, jak Katarzyna używa swojej inteligencji i sprytu, aby nawigować w skomplikowanym świecie politycznych intryg i utrzymać swoją pozycję.

Moja opinia i przemyślenia

Elizabeth Fremantle udało się stworzyć postać Katarzyny Parr jako silnej, a jednocześnie niezwykle ludzkiej bohaterki. Autorka z wprawą łączy fakty historyczne z fikcją, co sprawia, że opowieść jest wiarygodna i niezwykle wciągająca. Katarzyna zostaje przedstawiona nie tylko jako żona króla, ale przede wszystkim jako kobieta z krwi i kości, z własnymi pragnieniami, lękami i ambicjami.

Jednym z największych atutów powieści jest realistyczne ukazanie życia na dworze Tudorów. Pisarka z dużą dbałością o szczegóły opisuje codzienne życie, stroje, zwyczaje oraz skomplikowane relacje międzyludzkie. To, co wyróżnia tę powieść, to również umiejętność autorki do budowania napięcia. Czytelnik jest nieustannie trzymany w niepewności, zastanawiając się, jakie kolejne wyzwania i zagrożenia czekają na Katarzynę.

Książka porusza także ważne tematy, takie jak rola kobiet w społeczeństwie, walka o władzę i wpływy, oraz konieczność dokonywania trudnych wyborów w obliczu niebezpieczeństwa. Katarzyna Parr, dzięki swojej odwadze i determinacji, staje się symbolem siły i niezłomności, inspirując zarówno postacie z powieści, jak i współczesnych czytelników.

Podsumowanie

„Rozgrywka królowej” to wciągająca i głęboko poruszająca powieść historyczna, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii Tudorów i silnych, kobiecych postaci. Elizabeth Fremantle z niezwykłą zręcznością splata fakty historyczne z fikcyjną narracją, tworząc opowieść pełną napięcia, emocji i historycznych detali. Książka dostarcza rozrywki, a także skłania do refleksji nad rolą kobiet w historii oraz ich nieustającą walką o przetrwanie i uznanie. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrze napisaną literaturę historyczną.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Caryca – Ellen Alpsten

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Angela

  18 maja 2024

  Uwielbiam książki, które nawiązują do historii. Wszystkie sześć żon Henryka VIII znam z historycznego punktu widzenia, bo zawsze intrygował mnie ten okres w historii Wielkiej Brytanii. Dlatego, też z chęcią sięgnę po tą pozycję.

 2. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  16 maja 2024

  Lubię książki, które dość dobrze odmalowują historię. Skłaniają mnie wtedy do poszukiwania prawdy historycznej i oddzielania jej od fikcji literackiej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Uważam, że to ciekawy pomysł.

 3. Odpowiedz

  Irena

  15 maja 2024

  Jakimś cudem umknął mi ten tytuł, a czasem lubię historyczne powieści chętnie przeczytam!

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Ten tytuł warto poznać.

 4. Odpowiedz

  Martyna K.

  15 maja 2024

  Miło można spędzić czas z taką publikacją. Tak też postanowiłam zrobić w ostatnim czasie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Zdecydowanie miło!

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 maja 2024

  Książka jeszcze do mnie nie dotarła, ale wiele sobie obiecuję po spotkaniu z nią, z opisu wnioskuję, że będzie to udane spotkanie czytelnicze.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Na to się możesz nastawić! 🙂

 6. Odpowiedz

  dyedblonde

  15 maja 2024

  połączenie faktów historycznych z fikcją nie jest moim ulubionym, także odpuszczam

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Myślę, że każdy ma swoje ulubione gatunki 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły