Caryca – Ellen Alpsten

Date
gru, 18, 2023

Caryca 

Caryca„Caryca” to opowieść o wyjątkowej kobiecie – Marcie, która z nieprawego łoża i ubóstwa wstępuje na tron Rosji jako Katarzyna I. Książka, autorstwa Ellen Apsten, ukazuje nie tylko indywidualną drogę Marty do władzy, ale także fascynujący i okrutny świat imperialnej Rosji, w którym car Piotr Wielki dąży do transformacji kraju w nowoczesne imperium. Jest to opowieść o ambicji, miłości, zdradzie i przetrwaniu w brutalnym świecie.

O czym jest książka

Historia Marty, sprzedanej na służbę, która poprzez zbrodnię i desperację znajduje się w samym centrum wielkiej wojny północnej, stanowi kanwę tej powieści. Jej losy splatają się z Piotrem Wielkim, carem, który widzi w niej nie tylko kochankę, ale i partnerkę u władzy. W miarę rozwoju fabuły śledzimy transformację Marty z praczki w carycę, pełną wyrachowania i odwagi. Jej droga do władzy jest zarówno inspirująca, jak i tragiczna, a książka koszty, jakie kobieta ponosi, płacąc za swoje marzenia i ambicje.

Moja opinia i przemyślenia

„Caryca” to niezwykle wciągająca lektura, która pochłania od pierwszych stron. Ellen Apsten z wirtuozerią łączy elementy powieści historycznej z dramatem osobistym Marty. Opisuje brutalność i piękno epoki, nie szczędząc szczegółów dotyczących życia codziennego, polityki, a także skomplikowanych relacji międzyludzkich. Wyraźnie widać, że autorka dokładnie badała tło historyczne, nadając swoim postaciom głębię i autentyczność. Jej styl pisania jest bogaty i barwny, a historia Marty, od praczki do carycy, jest przedstawiona w sposób, który zarówno bawi, jak i porusza.

Podsumowanie

„Caryca” to książka, która z pewnością zadowoli miłośników historii, oferując nie tylko wciągającą fabułę, ale także wnikliwe spojrzenie na zmieniającą się Rosję XVIII wieku. Postać Marty, późniejszej carycy Katarzyny, jest fascynująca i wielowymiarowa, a jej historia – pełna dramatyzmu i namiętności – pozostaje na długo w pamięci. Ellen Apsten stworzyła dzieło, które jest zarówno powieścią historyczną, jak i opowieścią o ludzkiej wytrwałości, ambicji i przetrwaniu. „Caryca” to lektura, która z pewnością zainteresuje każdego, kto ceni sobie historię opowiedzianą w sposób, który jest zarówno merytoryczny, jak i emocjonalnie angażujący. To książka, która przywołuje refleksje nad ludzkim losem i pokazuje, że historia, choć odległa, jest ciągle żywa i aktualna. Powieść serdecznie polecam — dawno nie miałam okazji wciągnąć się w tak fascynującą lekturę. 

Przeczytaj również:

Cecylia – Annie Garthwaite

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  dyedblonde

  8 stycznia 2024

  Historyczne propozycje mnie nie wciągają dlatego je raczej sobie odpuszczam
  dobrego dnia

 2. Odpowiedz

  Zuzanna

  6 stycznia 2024

  Osobiście nie potrafię skupić się na takich historycznych książkach. Nie jest to mój konik.

 3. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  6 stycznia 2024

  Przygody z takimi książkami nie tylko oferują wymiar rozrywkowy, ale również otwierają okno do spojrzenia w wydarzenia historyczne, niektóre postaci historyczne długo jeszcze będą cieszyły się zainteresowaniem czytelników.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam

  5 stycznia 2024

  Miałam okazję zapoznać się z tą lekturą. Bardzo mi się podobała.

 5. Odpowiedz

  Martyna K

  22 grudnia 2023

  Tę lekturę będę chciała poznać, ale chyba w jakiejś dalszej przyszłości.

 6. Odpowiedz

  Irena

  22 grudnia 2023

  Czasami sięgam po takie historyczne powieści i tę mam nawet na liście. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
 • Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie Ostatnio zastanawiałam się nad pograniem z córką w jakąś zimową grę, gdyż zeszłoroczny tytuł „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” sprawił nam …Czytaj dalej »
 • Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer Podczas jednej z naszych książkowych rozmów przyjaciółka podsunęła mi serię „Fallen Crest” spod pióra Tijan Meyer. Był to strzał w …Czytaj dalej »
 • Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

  Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

  Pielęgnacja twarzy z marką Jowae  Oczyszczenie, nadanie skórze odpowiedniego PH i nawilżenie, to trzy najważniejsze kroki podczas pielęgnacji twarzy. W dzisiejszym wpisie chciałam opowiedzieć Wam …Czytaj dalej »
 • Moje ulubione romantyczne filmy dostępne na platformie Netflix

  Moje ulubione romantyczne filmy dostępne na platformie Netflix

  Filmowe Walentynki Walentynki, 14 lutego, święto zakochanych. Oczywiście i w tym roku nie mogłam ominąć takiej okazji i postanowiłam napisać post, w którym podzielę się …Czytaj dalej »
 • Bogobójczyni – Hannah Kaner

  Bogobójczyni – Hannah Kaner

  Bogobójczyni  Lubicie młodzieżową fantastkę? Ja bardzo! Trudno w niej jednak o jakikolwiek powiew świeżości. Na szczęście nie jest to regułą. „Bogobójczyni” Hannah Kaner to powieść, …Czytaj dalej »
 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »