Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?

Date
kwi, 07, 2022

Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?

W czasach mojego dzieciństwa gra w szachy była tak samo popularna, jak Monopol czy Chińczyk. Grałam ja, grali moi rówieśnicy, po prostu nie dało się jej uniknąć. Dzisiaj jednak wiele dzieci i młodzieży zupełnie nie wiedziałoby, co zrobić z szachownicą. Dzięki świetnej Netflixowej ekranizacji „Gambitu królowej” klasyczna i skomplikowana gra wróciła nieco do łask, zaczęła pojawiać się w social mediach i zainteresowała nawet młodszą młodzież. Tylko że nauczenie się jej wcale nie jest takie proste i tu z pomocą przychodzi nam świetna książka, którą kupić można na stronie https://edukomiks.pl/szachy, „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?”. 

Co znajduje się w publikacji?

Królewska gra rozwija umysły i dyscyplinę u dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, bo osoba, która gra w szachy, uczy się abstrakcyjnego myślenia, zdolności przewidywania, a także odpowiedzialności za błędy.

Książka podzielona została na trzy części. Są to rozmowy tytułowej Róży ze znanymi osobami (również Influencerami, którzy z pewnością zainteresują młodszą młodzież), cześć praktyczna i rozmowy z rodzicami. Pierwsza z nich ma na celu wzbudzenie zainteresowania klasyczną grą. 

Nauka gry w szachy została dokładnie, krok po kroku wytłumaczona i przystępnie rozrysowana na kolorowych diagramach. Z nietypowego podręcznika można nauczyć się dosłownie wszystkiego. Od informacji na temat poszczególnych figur, poprzez typowe zagrania, aż do najpopularniejszych błędów popełnianych podczas rozgrywki.

Moja opinia i przemyślenia

Tytuł książki zainteresował moją córkę z zupełnie innego powodu niż szachy. Róża to imię jej najlepszej koleżanki z klasy, więc obie dziewczynki stwierdziły, że musi być bardzo ciekawa. Nie pomyliły się. „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?” to świetnie skonstruowany, starannie przemyślany podręcznik, który nie tylko nauczy gry, ale również pokaże, jak świetne mogą być szachy. 

Książka została ładnie wydana. Zawiera wiele kolorowych ilustracji i diagramów. Wydrukowana została na grubym, doskonałej jakości papierze. Ma format zbliżony do A4 i w sumie jest całkiem sporą cegiełką. Myślę, że skierowana jest przede wszystkim do dzieci z ostatnich klas szkoły podstawowej. 

Podsumowanie

Szachy to gra, która niesie ze sobą wiele korzyści. Zdecydowanie warto się jej nauczyć i to najlepiej w jak najmłodszym wieku. Nie jest jednak łatwa, ale tu z pomocą przychodzi nam świetnie pomyślany podręcznik „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?”. To pełne kompendium wiedzy na temat zasad gry, które jednak wyłożone są w odpowiedni sposób, by dotrzeć do nieco starszych już dzieci. Polecam! Warto mieć ten tytuł w swojej domowej biblioteczce. 

Dziękuję!

 

Ps. Z kodem rabatowym MIYE10 – 10% zniżki na cały koszyk.

 

Przeczytaj również:

Gry planszowe: pomysł na wspólną zabawę

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  18 kwietnia 2022

  Ta książka jest bardzo fajna. Miałam możliwość przeczytać ją i bardzo polecam.

 2. Odpowiedz

  Kamila Pierzchała

  11 kwietnia 2022

  Moja przygoda z szachami to była totalna porażka i zrażona jestem do dzisiaj, chociaż wielu kocha!

 3. Odpowiedz

  Zuzka

  10 kwietnia 2022

  Sama chętnie bym się skusiła na taką książkę, bo nigdy nie nauczyłam się grać w szachy, a coraz częściej myślę, aby to zmienić.

 4. Odpowiedz

  Ala

  9 kwietnia 2022

  Gra w szachy jest dla mnie zbyt skomplikowana, pamiętam jak w podstawówce bardzo chciałam się nauczyć, ale jakoś mi to nie wychodziło i odpuściłam. 🙂

 5. Odpowiedz

  Zołza z kitką

  8 kwietnia 2022

  Szachy od zawsze były dla mnie czarna magią. Kilka razy podejmowałam próbę nauczenia się zasad – ale mój mózg jakoś niekoniecznie chciał wtedy współpracować…;)

 6. Odpowiedz

  Patrycja

  8 kwietnia 2022

  Ale fajna ksiazka! Zdecydowanie ja nigdy nie nalezałam do fanów szachów 😀

 7. Odpowiedz

  Joanna Kisiel

  8 kwietnia 2022

  Ja do dziś nie ogarniam gry w szachy, za to moja starsza córka załapała wszystko po pierwszej rozgrywce, przez co uwielbia grę w szachy. Książka jej się spodoba.

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  8 kwietnia 2022

  Próbowałam podejść do szachów, ale jakoś tak ich nie ogarniam, za mądre dla mnie, ale może właśnie dzięki takim publikacjom przekonam się do nich. 🙂

 9. Odpowiedz

  Irena Bujak

  7 kwietnia 2022

  Zawsze chciałam nauczyć się gry w szachy, ale nie jest chyba mi to dane. 😉

 10. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  7 kwietnia 2022

  aż mam ochotę wyciągnąć szachy i zagrać 🙂

 11. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  7 kwietnia 2022

  To świetna propozycja na prezent dla dzieci i dorosłych w różnym wieku.

 12. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  7 kwietnia 2022

  To świetna propozycja dla miłośników szachów i tych, którzy chcą zacząć z nimi swoją przygodę.

 13. Odpowiedz

  Martyna K.

  7 kwietnia 2022

  Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i jest ona bardzo wartościowa. Dobrze, że oprócz teorii są też wywiady i zadania.

 14. Odpowiedz

  Aga

  7 kwietnia 2022

  Podoba mi się, że powstają dla młodych czytelników publikacje na temat szachów, bo to wartościowa gra.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły