Psychologia dziecięca: uzależnienie od Internetu

Date
maj, 25, 2019

Ostatnio czytam coraz więcej artykułów na temat problemów z dziećmi. Nie dlatego, że mam na to ochotę, a dlatego, że wciąż się wszędzie pojawiają. Wiele osób nie potrafi odnaleźć się w rodzicielstwie, jeszcze inne boją się przyznać do popełnianych błędów wychowawczych. Kolejni bagatelizują swoje problemy lub wstydzą się poprosić o pomoc specjalisty. Drodzy rodzice, proszę, ogarnijcie się, zanim będzie za późno! 

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ niedawno załamała mnie rozmowa dziennikarza z mamą dziewczynki, która trafiła do szpitala psychiatrycznego z powodu uzależnienia od Internetu. Jak to się stało, że sprawy zaszły tak daleko? Czy nikt niczego nie zauważył? To właśnie my sami powinniśmy sobie uświadomić, że to nie wstyd prosić o pomoc. Artykuł tak mną wstrząsnął, że również postanowiłam poruszyć na blogu tematykę dziecięcych uzależnień. 

Jakie są pierwsze oznaki uzależnienia?

Konsekwencje uzależnień są niesamowicie destrukcyjne, jednak często bagatelizuje się niektóre z nich. Na przykład ciężko uwierzyć, że od Internetu można uzależnić się dokładnie tak samo, jak od alkoholu. Niektóre dzieci nie chcą odchodzić od komputera, ponieważ pochłaniają je gry, inne szukają w Internecie idoli oraz aprobaty znajomych. Uzależnienie od komputera zostało uznane przez Światową Agencję Zdrowia za chorobę i w żadnym razie nie powinno się go bagatelizować!

Na co zwrócić uwagę?

  • Czy dziecko pogarsza się w nauce.
  • Stroni od kontaktów z rówieśnikami.
  • Ma problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą.
  • Spędza wolny czas przed ekranem i robi to kosztem innych zainteresowań.
  • Zaniedbuje lekcje i obowiązki domowe, ponieważ czas spędzony przed komputerem jest najważniejszy. 
  • Zapomina o posiłkach. 
  • U dziecka pojawiają się huśtawki nastroju.

Gdzie znajdę pomoc?

Zabroniłeś dziecku dostępu do komputera. Zabrałeś telefon. Próbujesz wymyślać mu najróżniejsze zajęcia, byleby tylko na czymś innym skupić jego uwagę. Rozmawiasz. Prosisz. Jeżeli mimo Twoich starań, dziecko nie radzi sobie z uzależnieniem, należałoby poszukać profesjonalnej pomocy. Czasami zdarza się tak, że problem zrobił się na tyle poważny, że sami sobie z nim nie poradzimy. Dziecko staje się agresywne, awanturuje się, wylewa morze łez. Lepiej działać, zanim będzie za późno i zamiast pomocy psychologa, trzeba będzie liczyć na leczenie u psychiatry! 

Zgłosić można się do:

  • psychologa szkolnego
  • lekarza pierwszego kontaktu (on pokieruje nas dalej)
  • bezpośrednio do terapeuty, który specjalizuje się w uzależnieniach dziecięcych 

Nie życzę nikomu, by spotkała go sytuacja, w której musi oddać dziecko na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Uzależnienie od Internetu to poważna sprawa, choroba, która tak jak inne nałogi wymaga odwyku. Dlatego jeszcze raz bardzo Was proszę – w razie potrzeby nie bójcie się prosić o pomoc, to żaden wstyd. 

Przeczytaj również:

TATA I JA, CZYLI O WSPÓLNYM CZYTANIU SŁÓW KILKA

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

26 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Marta

    21 czerwca 2019

    To przerażające, jak często się o tym słyszy. U mnie problemem byli właśnie dorośli, którzy dla własnej wygody (babcia, mąż czy nawet siostra) pilnują mojego młodszego syna dając mu tablet. Na szczęście szybka reakcja zdusiła ten proceder.

  2. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    29 maja 2019

    We wszystkim powinien być umiar, także w aspekcie korzystania z internetu, tu nawet nie chodzi o ilość spędzanego w nim czasu, ale o dojrzałość w selekcjonowaniu otrzymywanych informacji,.

  3. Odpowiedz

    Natalia

    29 maja 2019

    Niestety w dzisiejszym świecie dzieci już od małego mają dostęp do komputerów, a co gorsza do telefonów. Ostatnio widziałam jak mała dziewczynka w wielku ok 10 lat miała lepszy telefon komórkowy niż ja. Niestety sami rodzice są sobie winni, bo pozwalają dzieciom na takie rzeczy. Można sobie tam pograć codziennie przez godzinkę, ale nalezy miec tez czas na inne obowiązki i na realne a nie wirtualne życie. To rodzice musze tego dopilnować.

    • Odpowiedz

      Vicky

      30 maja 2019

      U nas w szkole jest zakaz noszenia telefonów (i innych urządzeń), ale różnie z tym bywa. W domu najstarsza córka używa telefonu naprzemian z mp3.

  4. Odpowiedz

    Iwetta

    28 maja 2019

    Poruszyłaś bardzo ważny temat, który jest teraz niezwykle na topie. Przeraża mnie, że coraz młodsi zatracają się w internetowym świecie i stronią od tego realnego. Jak to dobrze, że tacy ludzie jak Ty piszą i alarmują o tym zjawisku na swoim blogu. To bardzo ważne, szczególnie że mamy w tych czasach istną plagę wśród maluchów ale i młodzieży uzależnionej od Internetu. Musimy z tym walczyć, by nie było jeszcze gorzej.
    Szacun za wpis! 🙂

    pozdrawiam

    • Odpowiedz

      Vicky

      30 maja 2019

      Dziękuję za miłe słowa.

  5. Odpowiedz

    Karolinka's Beauty

    28 maja 2019

    Faktycznie trzeba pilnować, by dzieci nie uzależniły się od internetu. Szybko można popaść w nałóg i opuścić się w nauce. Warto kontrolować pociechy, bo komputer działa niestety jak narkotyk 😉

  6. Odpowiedz

    Sandra

    28 maja 2019

    Do szpitala z powodu uzaleznienia od internetu? O mamo, nie słyszałam o tym, ale aż strach pomyśleć.. Niestety w dzisiejszej dobie wiele jest takich przypadków uzależnienia od internetu 🙁 Już od początku dzieci dostają do ręki smarfony – choćby prezenty na komunie.. Niby fajnie,że technologia poszła do prozdu, ale czasami idzie naprawdę w złym kierunku..

  7. Odpowiedz

    Ciekawska Magdalena

    28 maja 2019

    Niestety aktualne młode pokolenie ma większe predyspozycje do uzależnień. Dlaczego? Ma większą dostępność do tego niż kiedyś i niestety takie uzależnienia są w ‘modzie’ jeśli chodzi o internet i komputer to czasem wina rodziców bo są zapracowani a dziecko zostaje samo sobie bez nadzoru

  8. Odpowiedz

    TosiMama

    27 maja 2019

    Choroba XXI wieku… niestety, dotyka coraz więcej osób.

  9. Odpowiedz

    Madka roku

    27 maja 2019

    W grupie mojej córki właściwie wszystkie 6, 7-letnie dzieci mają telefony z dostępem do internetu. Ciężko mi jej wytłumaczyć, dlaczego ona nie ma. Ale uważam, że to za wcześnie i nie jest jej na razie potrzebne.

  10. Odpowiedz

    Ewelina

    27 maja 2019

    Takie mamy czasy, że dzieci są co raz bardziej narażeni na uzależnienie od internetu, ale to w dużej mierze wina rodziców, którzy nie interesują się co ich dzieci robią. Dużo zależy od wieku dziecka i czym starsze to trudniej to kontrolować.

  11. Odpowiedz

    Irena Bujak

    27 maja 2019

    Mnie cały czas przeraża, jak patrzę, gdy małe dzieci często mają lepszy sprzęt niż niejeden dorosły. Osobiście należę do pokolenia, które większość wolnego czasu spędzało na dworze i ciężko było ściągnąć nas do domu, bo zawsze rodzice przerywali dobrą zabawę. W niektórych przypadkach to wina dorosłych, bo dla spokoju każe dziecku posiedzieć w internecie, ale często to też wpływ otoczenia.

    Dobrze, że piszesz o tym, że w takich sytuacjach nie ma co się bać prosić o pomoc. W końcu tu chodzi o dobro dziecka.

  12. Odpowiedz

    asia

    26 maja 2019

    Bardzo ważny artykuł. Dla każdego rodzica.

  13. Odpowiedz

    LiliEss

    26 maja 2019

    Choroba cywilizacyjna, która dotyka całe pokolenia ;( uzależnieni rodzice wychowują uzależnione dzieci, trudno się wyrwać z tej zaciskającej się na nas wszystkich pętli.

  14. Odpowiedz

    Karolina G.

    26 maja 2019

    Niektóre dzieci są mądrzejsze od dorosłych. Trzeba czasem słuchać maluchów.

    Pozdrawiam,
    http://tamczytam.blogspot.com/2019/05/drapiezcy.html

  15. Odpowiedz

    Małgorzata

    26 maja 2019

    Uzaleznienie od komputerów. Temat dla mnie trudny. Z jednej strony my rodzice sami dajemy przykład i siedzimy w internecie. Takie czasy z drugiej strony moje dziecko dzięki grom a nie szkole umie jezyk angielski na wysokim poziomie. Gry zmusiły go do rozmów w tym jezyku, a w szkole same 2. Tak więc nie jstem przeciwna dawanie dzieciom luzu. Oczywiście należy zwrocić uwagę na to jak inne obowiązki dziecko wykonuję.

    • Odpowiedz

      Vicky

      30 maja 2019

      Wydaje mi się też, że wiele zależy od tego, jak my spędzamy czas z dzieckiem i ile uwagi mi poświęcamy (czy podczas rozmowy z nim nie wpatrujemy się w ekran smartfona). W artykule, który czytałam, mama tamtej dziewczyny sama przyznała, że było jej wygodnie zostawić dziecko przed komputerem, bo miała dzięki temu chwilę spokoju.

  16. Odpowiedz

    AnWuWu

    26 maja 2019

    No i niestety, doczekaliśmy tych czasów:(

  17. Odpowiedz

    Darina z Pozytywne Wychowanie

    26 maja 2019

    Bardzo wartościowy tekst. Będę tu wracać 🙂 Zwłaszcza, że tematyka jest bardzo na czasie, a mam wrażenie, że zagrożenie faktycznie wzrasta z wiekiem dziecka.

    • Odpowiedz

      Vicky

      30 maja 2019

      Dziękuję za miłe słowa!

  18. Odpowiedz

    Darina z Pozytywne Wychowanie

    26 maja 2019

    Bardzo wartościowy tekst. Będę tu wracać 🙂

  19. Odpowiedz

    Anna Kot

    26 maja 2019

    obecnie bardzo szybko można się uzależnić od bycia w sieci, niestety ;/ i należy to leczyć, jak każde inne uzależnienie

  20. Odpowiedz

    Joanna Bogielczyk

    26 maja 2019

    Dobrze, że świadomość tych zagrożeń oraz miejsc, gdzie można uzyskać pomoc, ciągle wzrasta.

  21. Odpowiedz

    Łukasz

    26 maja 2019

    Bardzo ważny temat, trzeba mówić o nim jak najwięcej. Trzeba pamiętać, starą zasadę, że przykład idzie z góry, my jako dorośli też powinniśmy się ograniczać. Pozdrawiam 🙂

  22. Odpowiedz

    Recenzje na widelcu

    25 maja 2019

    Wydaje mi się, że dość łatwo uzależnić się od Internetu, a już zwłaszcza aplikacji mobilnych. Dzieci są na to szczególnie narażone, bo nie dość, że ich psychika nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, to własnie taki mają przykład od rodziców.
    Dobrze, że poruszasz ten temat i zwracasz uwagę na alarmujące sygnały.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Skowronka Hopka. Na ratunek zimie

Jednorożce Pojedynek w Chmurach

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły