Przeznaczenie puka do drzwi – Susane Colasanti

Date
lis, 15, 2015

Susane Colasanti, zanim została pełnoetatową pisarką, przez dziesięć lat była nauczycielką w liceum. Nic więc dziwnego, że tak dobrze poznała świt współczesnych nastolatków i potrafi wykreować bohaterów realistycznych, którzy idealnie wpasowują się w swoje role.

przeznaczenie-puka-do-drzwi-b-iext27905950Lani chodzi do liceum, ma najlepszą przyjaciółkę Erin, z którą połączył ją niebezpieczny wypadek samochodowy oraz przyjaciela geja o imieniu Blake. Dziewczyna uwielbia horoskopy i szczerze wierzy w przeznaczenie. Należy do osób, które z pełną zaciętością dbają o losy naszej planety. Właściwie jest całkiem zadowolona ze swojego życia. Jej świat przestawia się do góry nogami dopiero gdy Erin zaczyna umawiać się z Jasonem – chłopakiem z równoległej klasy. Do tej pory Lani w ogóle go nie zauważała, ale gdy poznaje go bliżej okazuje się jak wiele rzeczy ich łączy. Dogadują się w cudowny sposób, zaczynają się przyjaźnić i może wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby Jason nie pomyślał, że Blake jest chłopakiem Lani. Być może wówczas nie zacząłby umawiać się z Erin…

Powieść to nie tylko romantyczna historia nastolatków, to realistyczny obraz licealnego świata, w którym jedna osoba z premedytacją może doszczętnie zniszczyć drugą. Poruszony zostaje temat przyjaźni, problemów rodzinnych oraz ekologii. Książka posiada wiele pobocznych wątków, które razem tworzą barwną, wciągającą historię. Do tego napisana została w lekki, przyjemny sposób, w którym widać doświadczenie Autorki. Można by było powiedzieć, że to tytuł jakich wiele, ale wyraźnie widać, że „Przeznaczenie puka do drzwi” ma w sobie coś zupełnie niepowtarzalnego.

Zarówno Lani jak i Jason to osoby pełne empatii. Być może dlatego ich sytuacja staje się taka trudna – żadne z nich nie chce z premedytacją skrzywdzić Erin. Ona sama jednak nie ma takich skrupułów i nie waha się przed zniszczeniem życia swojej byłej, najlepszej przyjaciółki. Co ciekawe i niestety niezwykle rzadko spotykane w młodzieżowych książkach, bohaterowie powieści mają swoje życie, zainteresowania, poglądy – całe tło fabularne. Nie żyją jedynie chwilą. I chociaż uważam Lani za słabą bohaterkę, a za takimi zazwyczaj nie przepadam, to nie można jej odmówić bogatej osobowości i pełnej barw kreacji. Z pewnością nie można powiedzieć, że jest to płaska, papierowa postać.

„Przeznaczenie puka do drzwi” to lektura idealna dla młodzieży w wieku gimnazjalno-licealnym. Napisana została w lekkim stylu, jest przyjemna i wciągająca. Do tego nie została przesłodzona, a pisarka ma bardzo realistyczne podejście i w obrazowy sposób przedstawia problemy współczesnego, nastoletniego świata. Nie pozostaje mi nic innego, jak książkę serdecznie polecić – zaznaczając jednak, że to literatura typowo młodzieżowa, która raczej nie trafi do starszego, w pełni dojrzałego czytelnika.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Irena (Bujaczek) Bujak

    21 listopada 2015

    Kiedyś pewnie przeczytam, gdy będę potrzebować czegoś lekkiego 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły