Przeznaczenie puka do drzwi – Susane Colasanti

Date
lis, 15, 2015

Susane Colasanti, zanim została pełnoetatową pisarką, przez dziesięć lat była nauczycielką w liceum. Nic więc dziwnego, że tak dobrze poznała świt współczesnych nastolatków i potrafi wykreować bohaterów realistycznych, którzy idealnie wpasowują się w swoje role.

przeznaczenie-puka-do-drzwi-b-iext27905950Lani chodzi do liceum, ma najlepszą przyjaciółkę Erin, z którą połączył ją niebezpieczny wypadek samochodowy oraz przyjaciela geja o imieniu Blake. Dziewczyna uwielbia horoskopy i szczerze wierzy w przeznaczenie. Należy do osób, które z pełną zaciętością dbają o losy naszej planety. Właściwie jest całkiem zadowolona ze swojego życia. Jej świat przestawia się do góry nogami dopiero gdy Erin zaczyna umawiać się z Jasonem – chłopakiem z równoległej klasy. Do tej pory Lani w ogóle go nie zauważała, ale gdy poznaje go bliżej okazuje się jak wiele rzeczy ich łączy. Dogadują się w cudowny sposób, zaczynają się przyjaźnić i może wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby Jason nie pomyślał, że Blake jest chłopakiem Lani. Być może wówczas nie zacząłby umawiać się z Erin…

Powieść to nie tylko romantyczna historia nastolatków, to realistyczny obraz licealnego świata, w którym jedna osoba z premedytacją może doszczętnie zniszczyć drugą. Poruszony zostaje temat przyjaźni, problemów rodzinnych oraz ekologii. Książka posiada wiele pobocznych wątków, które razem tworzą barwną, wciągającą historię. Do tego napisana została w lekki, przyjemny sposób, w którym widać doświadczenie Autorki. Można by było powiedzieć, że to tytuł jakich wiele, ale wyraźnie widać, że „Przeznaczenie puka do drzwi” ma w sobie coś zupełnie niepowtarzalnego.

Zarówno Lani jak i Jason to osoby pełne empatii. Być może dlatego ich sytuacja staje się taka trudna – żadne z nich nie chce z premedytacją skrzywdzić Erin. Ona sama jednak nie ma takich skrupułów i nie waha się przed zniszczeniem życia swojej byłej, najlepszej przyjaciółki. Co ciekawe i niestety niezwykle rzadko spotykane w młodzieżowych książkach, bohaterowie powieści mają swoje życie, zainteresowania, poglądy – całe tło fabularne. Nie żyją jedynie chwilą. I chociaż uważam Lani za słabą bohaterkę, a za takimi zazwyczaj nie przepadam, to nie można jej odmówić bogatej osobowości i pełnej barw kreacji. Z pewnością nie można powiedzieć, że jest to płaska, papierowa postać.

„Przeznaczenie puka do drzwi” to lektura idealna dla młodzieży w wieku gimnazjalno-licealnym. Napisana została w lekkim stylu, jest przyjemna i wciągająca. Do tego nie została przesłodzona, a pisarka ma bardzo realistyczne podejście i w obrazowy sposób przedstawia problemy współczesnego, nastoletniego świata. Nie pozostaje mi nic innego, jak książkę serdecznie polecić – zaznaczając jednak, że to literatura typowo młodzieżowa, która raczej nie trafi do starszego, w pełni dojrzałego czytelnika.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Irena (Bujaczek) Bujak

  21 listopada 2015

  Kiedyś pewnie przeczytam, gdy będę potrzebować czegoś lekkiego 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »