Przez 10 minut – Chiara Gamberale

Date
wrz, 26, 2014

okladka_10_MINUT_wybrana.inddCzasami w życiu zdarzają się takie chwile, w których już nie mamy sił by iść do przodu. Istnieje jednak na nie lekarstwo, a są nim książki – powieści dokładnie takie jak “Przez 10 minut” Chiary Gamberale”.

“Mimo wszystko… W sumie… Warto iść naprzód.”

Chiara ma trzydzieści lat i to właśnie w tym okresie zawaliło się jej poukładane życie. Kobietę opuszcza mąż, traci ona pracę, a razem z tym wszystkim również i sens istnienia. Na dodatek wcześniej przeprowadziła się do Rzymu, z dala od najbliższych jej osób, więc teraz jest zupełnie sama – choć ma to szczęście, by nie być zdana wyłącznie na siebie. Jej życie odmienia dopiero zaproponowana przez panią psychoanalityk gra. Polega ona na tym, by Chiara codziennie, przez cały miesiąc, robiła przez 10 minut jakąś zupełnie nową rzecz. Choć niechętnie i niekoniecznie wierząc w jego powodzenie, zdesperowana kobieta godzi się na ten pomysł.

Nic dziwnego, że Włoszki tak bardzo pokochały powieść. Mówi ona o przykrych wydarzeniach z prawdziwego życia, a jednocześnie daje nadzieję, że cokolwiek by się nie stało, to jeszcze nie koniec – jest po co żyć i o co walczyć, a na niebie kiedyś znów wzejdzie słońce. Nie zawsze zasłaniają je czarne chmury. Do tego książka napisana została w lekkim stylu i jest dość krótka, zawiera wiele dialogów, szybko się ją czyta. Określiłabym ją nawet nie jako powieść, a jako nowelę. To twórczość, która nadaje się dla każdego, bo każdy znajdzie tą chwilę czasu by ją przeczytać, a tych opornych, stroniących od literatury, nie odepchnie od siebie swoim “rozmiarem”.

Prócz ciepłej zawartości, książka została także ładnie wydana. Twarda oprawa, pastelowe barwy, czarnobiałe zdjęcia wewnątrz, ciekawie ukształtowany tekst, kolorowe balony, które krzyczą, że zawartość będzie właśnie taka, jakiej oczekujemy. I rzeczywiście – taka właśnie jest. Powieść pisana jest w formie pamiętnika – pisarka przekazuje światu to na czym jej najbardziej zależy. Ku mojemu zdziwieniu, choć robi to w bardzo skrótowej formie, udaje jej się przedstawić wszystkie najważniejsze założenia, uczucia i myśli.

“Przez 10 minut” to właściwie nie fabularna historia, a wspomnienia Chiary Gamberale, która chce podzielić się z innymi tym, co sama przeżyła. Choć napisana nieco chaotycznie, niesie ze sobą bardzo ważne, krzepiące przesłanie i uczy pozytywnie patrzeć na świat. “Przez 10 minut” to książka dla każdego, kto zmaga się z własnymi problemami i potrzebuje wsparcia oraz choćby drobnej chwili wytchnienia.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Feeria

569cf2cec9_wydawnictwo-feeria-podroze

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Karina

  28 września 2014

  Brzmi dobrze, może uda mi się przeczytać…

 2. Odpowiedz

  Cincinnati

  28 września 2014

  Myślę, że czegoś takiego właśnie szukałam 🙂

 3. Odpowiedz

  Drusilla

  29 września 2014

  Mam o niej podobne zdanie ^^

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »