Przebudzenie Labiryntu – Rainer Wekwerth

Date
sie, 25, 2015

przebudzenie-labiryntu-b-iext28436005Pierwsze wrażenie jakie odniosłam czytając „Przebudzenie Labiryntu” było takie, że przypomina mi dość głośny film „Cube”. Co prawda historia stworzona została w zupełnie odmiennej konwencji, jednak przesłanie emocjonalne (a sądzę, że również puenta) pozostaje zupełnie niezmienione.

Siedem młodych osób budzi się nago na słonecznym, porośniętym wysoką trawą stepie. Nie pamiętają niczego oprócz własnych imion. Obok siebie znajdują plecaki z ubraniami, racjami żywnościowymi oraz – każdy z innym, przydanym by przetrwać narzędziem. Jeb jako jedyny znajduje również list z przesłaniem. Jego zadaniem jest odnaleźć pozostałą szóstkę. Wówczas będą mogli odbyć wspólną, pełną niebezpieczeństw podróż ku bramom – portalom do innego świata. W każdym z kolejnych miejsc będzie o jeden portal mniej, aż w końcu, u kresu podróży, zostanie tylko jeden. Komu uda się dotrwać do końca i… przeżyć?

Po kolei, rozdział po rozdziale, poznajemy każdego z bohaterów. Powieść pisana jest z różnych punktów widzenia. Każda z postaci posiada swoje lęki i budzące się strzępy wspomnień. Każdy ma inne priorytety. Do czego gotowi są posunąć się by przeżyć? I czy obiecane bramy naprawdę istnieją? Młodzi bohaterowie nie mają wyboru – muszą podążać za wyznaczającą drogę gwiazdą. Jeśli się zatrzymają, będą musieli zmierzyć się ze swoimi najgorszymi lękami.

Jest to jedna z tych powieści, które przeczytasz, razem z bohaterami przeżyjesz ich napięcie i lęk, a później o wszystkim zapomnisz zanim wyjdzie kolejny tom. Wydaje mi się, że to zasadnicza wada. Szkoda, bo książka naprawdę mnie wciągnęła i chętnie sięgnęłabym po kontynuację. „Przebudzenie labiryntu” to dobra beletrystyka, której lektura jest niewymuszona i sprawia niekłamaną przyjemność.

Model powieści jest bardzo prosty (zupełnie jak w „Cube”). Nie ma w nim nic wymyślnego – liczą się uczucia, przeżycia i profile psychologiczne bohaterów. Tło właściwie nie ma znaczenia – im jednak więcej problemów sprawia, tym lepiej. Dziki step, las, skaliste góry, kraina wiecznej zimy – nie wiadomo z czym przyjdzie się zmierzyć bohaterom, przez całą jednak książkę tło pozostaje jedynie tłem.

Myślę, że Rainer Wekwerth stworzył świetną, młodzieżową powieść. Jest mroczna, wzbudza lęk, a jednocześnie ludzie pozostają ludźmi (chociaż może w przyszłości to się zmieni, gdy w kolejnych tomach ich droga będzie stawała się coraz trudniejsza). Jeżeli ktoś ma ochotę na lekką, wciągającą lekturę to „Przebudzenie labiryntu” serdecznie mu polecam. Książka idealna dla wielbicieli mieszaniny horroru (w wersji light) oraz współczesnej fantastyki.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »