Pożądanie – Antologia opowiadań

Date
wrz, 11, 2014

pozadanie_front_500Zbiór zawiera dwanaście opowiadań różnej treści – od fantastycznych, po zupełnie zwyczajne. Pomyślałam sobie, że przy okazji recenzji, o każdym po prostu napiszę kilka krótkich zdań. Tom jest niezwykle zróżnicowany. Choć niektóre teksty nie są najlepsze, inne naprawdę warto przeczytać.

“Koźlęta gazeli” Wita Szostaka to tekst właściwie o niczym. Profesora zauroczyła jedna ze studentek, a on nie może przestać o niej myśleć. Dziewczyna nawiedza jego marzenia i pobudza do działania wyobraźnię. Tekst jest napisany niezwykle poetycko i barwnie, ale kompletnie nic się w nim nie dzieje. Gdyby nie był taki krótki, mogłabym o nim powiedzieć, że jest po prostu nudny.

“Człowiek nieciągły” Anny Kańtoch to historia zagmatwana i dziwna, w której głównym wątkiem jest niewyjaśnione morderstwo. Przeczytałam opowiadanie, nie pomijając ani jednego słowa i dalej nie do końca wiem o co w nim konkretnie chodziło.

“Zimno, gdy zajdzie” Jakuba Nowaka to opowiadanie typowo fantastyczne, w którym niektórzy ludzie, zaraz po nagłej śmierci, przenoszą się w ciała innych osób. Są jednak dalej sobą, w pełni zachowując swoją osobowość, charakter i mentalność. Ogranicza ich jedynie powłoka obcego ciała, które przyzwyczajone jest często to zupełnie innych rzeczy. Jakie wiążą się z takimi zdarzeniami problemy? Historia napisana została w ciekawy i wciągający sposób, choć irytowały mnie w niej niektóre slangowe określenia.

“RP Productions” Michała Cetnarowskiego, to opowiadanie o chłopaku, który od czasów licealnych marzył o graniu w filmach pornograficznych. Przyznam, że z trudem przez nie przebrnęłam. Prawie nie zawiera dialogów, za to posiada bardzo dużo wielokrotnie złożonych zdań przez co czytanie jest niestety męczące – nie ważne czy historia ma ciekawą czy nudną treść.

“Dziś mam na imię Agata” Jakuba Małeckiego to krótkie i przejmujące opowiadanie o tym, jak źle może być gdy spełnią się nasze modlitwy. Słowo pisane bywa okrutne – zupełnie jak prawdziwe życie. Moc tego niezbyt obszernego tekstu wywarła na mnie spore wrażenie.

“Wywiad” Bernadety Prandzioch to bardzo przejmująca historia, która nie do końca pasuje do tego zbioru. Jest jednak perfekcyjna i zawiera w sobie wiele piękna. Czyta się ją z żalem i nostalgią.

“Playgirl” Piotra Rogoży jest tekstem opowiadanym przez wprawnego bajarza. Nie tylko jednak sama historia została przedstawiona należycie, ale i fabuła ma bardzo ciekawy, surrealistyczny punkt zwrotny.

“Skóry” Łukasza Orbitowskiego to dość enigmatyczne opowiadanie o istocie, która mogła być każdym. Tekst jest dobrze napisany i wciągający. Brakuje w nim nieco jakichkolwiek dialogów, choć w tym wypadku jest to dobrze uzasadnione.

“Fade to: black” Szczepana Twardocha jest dziwną historią człowieka, który zgubił się we własnej rzeczywistości. Nie wiadomo gdzie, kiedy i co się dzieje ani czy bohater się odnajdzie.

“Mała May” Marcina Przybyłka to opowiadanie o mężczyźnie z XXII wieku, który marzy o bliskości kobiety i zawsze może mieć ją w marzeniach. Tekst napisany został w przyjemnym, gawędziarskim stylu i jest naprawdę pomysłowy – stworzony z wyobraźnią.

“Życia podwójne” Jarosława Ubraniuka wydają mi się być najbardziej rozbudowaną pod względem fabularnym historią w całej antologii. Głównym bohaterem opowiadania jest student matematyki, który dorabia udzielając korepetycji. Jego całe życie zmienia się gdy trafia do dziwnego mieszkania w kamienicy, poznaje panią pułkownikową oraz jej poważne i zawsze smutne dziecko. W tekście nie zabraknie nie tylko fabuły, ale również duchów i erotyki.

“Och, Rafał” Jakuba Żulczyka jest opowiadaniem o znikających ludziach (zniknęło ich około 3 miliardów). Co w takiej sytuacji stanie się z życiem zwyczajnego mężczyzny w średnim wieku, jakim jest Rafał i jego młodziutkiej, ślicznej sąsiadki? Tekst napisany został przyjemnie, ale jednocześnie dawno nie czytałam nic płytszego.

Zdziwiło mnie, że w zbiorze pojawia się tak niewiele opowiadań spod kobiecego pióra, brakuje mi tej równowagi. W końcu spojrzenie na sprawy związane z erotyką, uzależnione jest od płci. Poza tym teksty stoją na bardzo różnym poziomie – jedne są nieco nudnawe, inne uznałabym wręcz za niezwykłe. Jak to w antologiach bywa – od zachwytu po kompletną konsternację. “Pożądanie” jest zbiorem niezwykłych historii i nadaje się dla każdego, kto szuka pożywki dla własnej, bogatej wyobraźni.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Powergraph

Powergraph_log002

9 września 2014
14 września 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  11 września 2014

  Zawsze chętnie sięgam po antologie. To tam zazwyczaj odnajduję krótkie a zarazem treściwe utwory.

 2. Odpowiedz

  Jacob

  30 listopada 2015

  Byłem naprawdę zadowolony z niektórych opowiadań.

 3. Odpowiedz

  Karl

  3 grudnia 2015

  Świetna recenzja!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »