Poza czasem – Alexandra Monir

Date
lip, 17, 2014

poza-czasem-b-iext24255059Motyw podróży w czasie poruszany był już niejednokrotnie. Alexandra Monir stworzyła kolejną ich konwencję. Główna bohaterka pojawia się sto lat wcześniej, ale przemieszczać się może tylko dzięki historycznym przedmiotom. Również gdy przebywa w przeszłości widzą ją jedynie wybrane, związane w jakiś sposób z dziewczyną osoby.

Kiedy mama Michele ginie w wypadku samochodowym, życie nastolatki diametralnie się zmienia. Zmuszona jest przeprowadzić się z Los Angeles do Nowego Jorku, do wspaniałej rezydencji dziadków, których nigdy wcześniej nie poznała. W spadku mama zostawia jej tajemniczy klucz, który pozostał po zniknięciu jej ojca. Prowadzi on do pamiętnika Clary, która niegdyś zajmowała przydzielony Michele pokój. Kiedy jednak dziewczyna zaczyna czytać, wraz ze słowami przenosi się w czasie. Tam czeka na odkrycie wiele, osnuwających jej całe życie, tajemnic.

Pierwsze dwa rozdziały książki to jedynie wstęp, który dość mocno mi sie dłużył. Normalne, spokojne życie, nauka w państwowym liceum, pierwszy zawód miłosny. Poznajemy jednak w tym czasie skomplikowane losy rodziny Windsorów. Dopiero po przeprowadzce wszystko się zmienia, a akcja powieści nabiera tempa. Pojawiają się podróże w czasie i związane z nimi elementy. Główna bohaterka nawiązuje również relacje z dziadkami, służbą i nowymi przyjaciółmi w szkole, choć ten ostatni temat nie został specjalnie mocno rozwinięty. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że opisany został dość skrótowo.

To co w “Poza czasem” wysuwa się na pierwszy plan to realia historyczne. Alexandra Monir włożyła wiele pracy i wysiłku w swoje poszukiwania i fabułę stworzyła z dbałością o najrozmaitsze szczegóły. Na końcu książki rozwija te informacje nieco bardziej, podając swoje źródła i opisując pomysły. Również muzyka stanowi ważny element książki. Kompozycje, których fikcyjnymi autorami są Philip oraz Michele, istnieją naprawdę i można znaleźć je na stronie pisarki.

Książka napisana została w lekkim, przyjemnym i wciągającym stylu. Pisarka tworzy bardzo realistyczną wizję zarówno podróży w czasie jak i samej historii. W powieści pojawiają się dwa główne, dopracowane wątki romantyczne, żaden z nich jednak nie posiada w pierwszej części szczęśliwego zakończenia. Bohaterowie drugoplanowi również jednak żyją swoim życiem i wiele się u nich dzieje. Nie tylko u nowej przyjaciółki Michele – Cassie, ale również chociażby u jej dziadków. Także spotkane w przeszłości postacie są ciekawe i każda z przodkiń głównej bohaterki ma swoją własną, niepowtarzalną kreację.

“Poza czasem” to powieść sympatyczna i wciągająca. Jest to moim zdaniem jedna z lepszych młodzieżówek ostatnich czasów. To książka dopracowana i nie napisana “byle jak”. Poza tym wiem, że bez wahania mogę ją polecić innym, nie martwiąc się, że zawiera zbyt drastyczne treści dla młodszych nastolatków. To przyjemna twórczość po którą każdy, bez wahania może sięgnąć – niezależnie od wieku.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  18 lipca 2014

  Jeśli jest wątek podróży w czasie to ja biorę w ciemno 😉

 2. Odpowiedz

  Zjadam Skarpety

  18 lipca 2014

  Wątek podróży w czasie niespecjalnie mnie interesuje, chociaż jeśli autor umiejętnie przeplata teraźniejszość z czasami przeszłymi i zachowana jest dbałość o prawdę historyczną, to nie przeszkadza mi to. 😉

 3. Odpowiedz

  Kaśka P.

  18 lipca 2014

  Wydawnictwo Jaguar w większości wydaje bardzo dobrze książki. To prawda, że motyw podróży w czasie już się przez książki przewijał (raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem), ale po przeczytaniu Twojej recenzji mam wrażenie, że autorka bardzo dopieściła swoją powieść 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer Podczas jednej z naszych książkowych rozmów przyjaciółka podsunęła mi serię „Fallen Crest” spod pióra Tijan Meyer. Był to strzał w …Czytaj dalej »
 • Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
 • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »
 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »
 • Trzymaj się, Sunny! – Jennifer L. Holm i Matthew Holm 

  Trzymaj się, Sunny! – Jennifer L. Holm i Matthew Holm 

  Trzymaj się, Sunny! „Trzymaj się, Sunny!” to drugi tom powieści graficznej „Głowa do góry, Sunny!” spod pióra (i ołówka) rodzeństwa o artystycznych duszach. Z jakimi …Czytaj dalej »
 • Cień Kitsune – Julie Kagawa

  Cień Kitsune – Julie Kagawa

  Cień Kitsune Być lisem jest znacznie prościej, niż być człowiekiem. „Cień Kitsune” to jedna z tych książek, które chciałam przeczytać na długo przed jej premierą, …Czytaj dalej »
 • Akcja jajo!

  Akcja jajo!

  Akcja jajo! Twórcy gier prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających i zaskakujących kombinacji. Czasami jest to szata graficzna, innym razem drobne żarty, a …Czytaj dalej »