Poza czasem – Alexandra Monir

Date
lip, 17, 2014

poza-czasem-b-iext24255059Motyw podróży w czasie poruszany był już niejednokrotnie. Alexandra Monir stworzyła kolejną ich konwencję. Główna bohaterka pojawia się sto lat wcześniej, ale przemieszczać się może tylko dzięki historycznym przedmiotom. Również gdy przebywa w przeszłości widzą ją jedynie wybrane, związane w jakiś sposób z dziewczyną osoby.

Kiedy mama Michele ginie w wypadku samochodowym, życie nastolatki diametralnie się zmienia. Zmuszona jest przeprowadzić się z Los Angeles do Nowego Jorku, do wspaniałej rezydencji dziadków, których nigdy wcześniej nie poznała. W spadku mama zostawia jej tajemniczy klucz, który pozostał po zniknięciu jej ojca. Prowadzi on do pamiętnika Clary, która niegdyś zajmowała przydzielony Michele pokój. Kiedy jednak dziewczyna zaczyna czytać, wraz ze słowami przenosi się w czasie. Tam czeka na odkrycie wiele, osnuwających jej całe życie, tajemnic.

Pierwsze dwa rozdziały książki to jedynie wstęp, który dość mocno mi sie dłużył. Normalne, spokojne życie, nauka w państwowym liceum, pierwszy zawód miłosny. Poznajemy jednak w tym czasie skomplikowane losy rodziny Windsorów. Dopiero po przeprowadzce wszystko się zmienia, a akcja powieści nabiera tempa. Pojawiają się podróże w czasie i związane z nimi elementy. Główna bohaterka nawiązuje również relacje z dziadkami, służbą i nowymi przyjaciółmi w szkole, choć ten ostatni temat nie został specjalnie mocno rozwinięty. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że opisany został dość skrótowo.

To co w “Poza czasem” wysuwa się na pierwszy plan to realia historyczne. Alexandra Monir włożyła wiele pracy i wysiłku w swoje poszukiwania i fabułę stworzyła z dbałością o najrozmaitsze szczegóły. Na końcu książki rozwija te informacje nieco bardziej, podając swoje źródła i opisując pomysły. Również muzyka stanowi ważny element książki. Kompozycje, których fikcyjnymi autorami są Philip oraz Michele, istnieją naprawdę i można znaleźć je na stronie pisarki.

Książka napisana została w lekkim, przyjemnym i wciągającym stylu. Pisarka tworzy bardzo realistyczną wizję zarówno podróży w czasie jak i samej historii. W powieści pojawiają się dwa główne, dopracowane wątki romantyczne, żaden z nich jednak nie posiada w pierwszej części szczęśliwego zakończenia. Bohaterowie drugoplanowi również jednak żyją swoim życiem i wiele się u nich dzieje. Nie tylko u nowej przyjaciółki Michele – Cassie, ale również chociażby u jej dziadków. Także spotkane w przeszłości postacie są ciekawe i każda z przodkiń głównej bohaterki ma swoją własną, niepowtarzalną kreację.

“Poza czasem” to powieść sympatyczna i wciągająca. Jest to moim zdaniem jedna z lepszych młodzieżówek ostatnich czasów. To książka dopracowana i nie napisana “byle jak”. Poza tym wiem, że bez wahania mogę ją polecić innym, nie martwiąc się, że zawiera zbyt drastyczne treści dla młodszych nastolatków. To przyjemna twórczość po którą każdy, bez wahania może sięgnąć – niezależnie od wieku.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

19 lipca 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  18 lipca 2014

  Jeśli jest wątek podróży w czasie to ja biorę w ciemno 😉

 2. Odpowiedz

  Zjadam Skarpety

  18 lipca 2014

  Wątek podróży w czasie niespecjalnie mnie interesuje, chociaż jeśli autor umiejętnie przeplata teraźniejszość z czasami przeszłymi i zachowana jest dbałość o prawdę historyczną, to nie przeszkadza mi to. 😉

 3. Odpowiedz

  Kaśka P.

  18 lipca 2014

  Wydawnictwo Jaguar w większości wydaje bardzo dobrze książki. To prawda, że motyw podróży w czasie już się przez książki przewijał (raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem), ale po przeczytaniu Twojej recenzji mam wrażenie, że autorka bardzo dopieściła swoją powieść 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Wsiąść do Pociągu: Europa

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »