Posłaniec – Lois Lowry

Date
mar, 30, 2015

Posłaniec„Posłaniec” to już trzeci tom znakomitej serii spod pióra Lois Lowry, opowiadającej o dziwnym, fantastycznym świecie, w którym ludzie żyli bez uczuć lub byli bardzo nieszczęśliwi. Tu wszystko jest możliwe, istnieją również osoby, posiadające specjalne dary – ludzie, którzy będą potrafili naprawić zniszczony świat.

Tym razem głównym bohaterem powieści jest Matty, drugoplanowa postać z poprzedniego tomu. Niegdyś mały, obdarty chłopiec, określający sam siebie „najgroźniejszym z groźnych”, teraz posłaniec, jedna z nielicznych osób, które mogą wielokrotnie powracać do groźnego lasu. W nowej wiosce Matty’ego źle się dzieje. Ludzie przestali być przyjaźni. Chcą zamknąć granicę przed obcymi, mimo że do tej pory szczycili się swoją gościnnością. Również las się zmienia. Zaczyna gnić od samego serca. Matty wyrusza w niebezpieczną podróż, by przyprowadzić do wioski Kirę, uzdolnioną, ale kaleką córkę ślepca u którego mieszka. Muszą zdążyć przed zamknięciem granic.

Lois Lowry właściwie niczego nie tłumaczy, wiele elementów pozostawiając jedynie domysłom czytelników. Jednak w magiczny sposób fabuła książki jest zrozumiała i choć nie ma jakiegoś podłoża, a my nie znamy podstaw różnych rzeczy, to jednak wszystko wydaje się spójne i naturalne. Tak po prostu wyglądał tamten świat i nie ma się czemu dziwić. Wydaje mi się, że to prawdziwa sztuka – stworzyć wiarygodną opowieść, która nie jest banalna ani śmieszna, jednocześnie tak niewiele w niej wyjaśniając.

Nie dość, że „Posłaniec” (jak i zresztą cała seria) poszczycić się może ciekawą, unikalną fabułą, to jeszcze napisany został w pierwszorzędny sposób. Styl i język Lois Lowry są doskonałe. Książka wciąga w taki sposób, że czytelnik właściwie nie wie kiedy i jak trafił z pierwszej na ostatnią stronę. Przyznam szczerze, że nie mogę się już doczekać czwartego tomu, który nosił będzie tytuł „Syn”.

„Posłaniec” to jedna z niewielu powieści, do których nie mam właściwie żadnych zastrzeżeń. Jestem nią oczarowana i zachwycona. Choć rzadko kiedy poruszane są w niej wesołe tematy, a najwięcej pojawia się w niej ludzkiego nieszczęścia, to jednak książka daje nadzieję. Pozostawia wiarę w drugiego człowieka i zapewnia, że nawet jeśli teraz jest źle, to jeszcze kiedyś może być lepiej. Każdy zasługuje na szczęście i ma do niego prawo. Lekturę „Posłańca”, oraz pozostałych części cyklu, serdeczne wszystkim polecam. To seria, którą naprawdę warto poznać – nadaje się dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli fantastyki.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Galeria Książki

galeriaksiazki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Danusia

  31 marca 2015

  Pierwszy raz spotykam się z tym autorem, ale muszę przyznać, że mnie zaintrygowałaś. pozdrawiam
  [ http://www.eksperyment-zycie.blogspot.com ]

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »