Posępna Litość – Robin LaFevers

Date
paź, 06, 2013

LaFEVERS_PosepnaLitosc OKLADKA projekty.inddRobin LaFevers w wieku lat ośmiu od swojego ojca otrzymała „Opowieści z Narnii”. Po przeczytaniu wszystkich części już wiedziała, że będzie kiedyś żyła z pisania własnych książek. Wiele lat później odważyła się spróbować i zrealizować swoje marzenie.

Ismae jest niechcianym dzieckiem, którego próbowano pozbyć się jeszcze w łonie matki. Mimo siły trucizny – bezskutecznie. Dziewczyna żyje, ma naście lat, a jedynym śladem po nieudanym zabójstwie, jaki jej pozostał, jest podłużna, czerwona blizna. Znachorka twierdzi, że to wcale nie jest żaden cud, że dziewczynka przeżyła, a jedynie potwierdzenie faktu, że jej ojcem jest Mortain – sam bóg śmierci. Ojczym nie mógł tego znieść i nie traktował Ismae zbyt dobrze. Gdy osiągnęła wiek siedemnastu lat, szczęśliwy, mógł wydać ją za mąż za tego, kto mu najwięcej zapłaci. Jej jednak udaje się uniknąć losu niechcianego zamążpójścia (a także innych, znacznie gorszych wydarzeń). Zamiast tego trafia do klasztoru, w którym szkolona jest na asasynkę, by móc mordować ku chwale boga śmierci. W ten sposób rozpoczyna się dla niej zupełnie nowe, nieznane dotąd życie.

Książka należy do tych pomysłowych i wciągających. To miła odmiana od powtarzanej ostatnio przez pisarzy rutyny. Dodatkowo powieść stworzona została w taki sposób, że szybko i przyjemnie się ją czyta. Lektura zawiera w sobie magię i tajemnicę oraz nieco (trochę zmienionej, ale zdecydowanie dobrze przedstawionej) historii. Akcja powieści została osadzona w Bretanii XV wieku. To czasy mroczne i tajemnicze, a kobiety mają w nich niewiele własnych praw. Jest to bardzo ciekawa otoczka dla fabuły.

Powieść jest dynamiczna i pełna akcji. Nie zabraknie nam w niej barwnych walk i podstępnych intryg. Również bohaterowie zostali przedstawieni w bardzo dobry i interesujący sposób. Choć zmiany w ich charakterach (przede wszystkim samej Ismae) pozostawiają nieco do życzenia. Cóż jednak można na to poradzić… W końcu to nie czytelnicy mają na takie aspekty powieści wpływ… W książce znajdzie się także wątek romantyczny, nie jest on jednak przedstawiony nachalnie i nie wypiera całej otaczającej go fabuły. To raczej miły, delikatny dodatek, niż tak doskonale znana wielu czytelnikom, pozostawiająca niesmak, przeszkoda.

„Posępna litość” to tytuł godny polecenia. Książka może nie jest idealna w każdym, drobnym szczególe, za też z pewnością nie sposób się z nią nudzić. To miła rozrywka, przedstawiona na mrocznym, historycznym tle. Ja sama jestem bardzo zadowolona z faktu, że miałam możliwość ją przeczytać. Zdradzę również, że na samym końcu tomu jest zapowiedź kolejnej części, która ukaże się już niebawem.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nastek

logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  AISA

  11 października 2013

  Posępną litość czyta się szybko, bardzo szybko, a to ze względu na ciekawą akcję ciągle napędzaną kolejnymi intrygami, którym zdecydowanie sprzyja mroczny klimat powieści. Akcja osadzona jest u schyłku średniowiecza, a więc mamy tu królów, księżne, damy dworu i ich obrońców. Choć bohaterowie są fikcyjni, pozwalają barwnie wyobrazić sobie ówczesne życie. Znajdziemy tu dzieje Bretanii połączone z literacką fantazją. Wiarę chrześcijańską mieszającą się ze starym panteonem bóstw. Oraz młodziutką, acz bardzo doświadczoną przez los bohaterkę. Znajdziemy także romans, młodzieńczą miłość, który jednak nie odebrał mi przyjemności czytania. Myślę, że pozycja ta celuje w grupę młodzieży, ale można się przy niej odprężyć i na moment zapomnieć wczuwając się w klimat.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »