Polska Luxtorpeda

Date
sie, 09, 2017

Jak wiele wiesz o kraju, w którym mieszkasz? Znasz polską historię, tradycje, faunę i florę? Wiesz jakie pojazdy zostały wyprodukowany w Twoim kraju? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie zajrzyj do „Polskiej Luxtorpedy”.

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”575757″ ccolor=”0B0859″ bcolor=”C1C2C7″ bgcolor=”F0F0F0″ cbgcolor=”D9DEFF” bgcolorto=”D4D4D4″ cbgcolorto=”B3C7FF” image=”null”]

wiek: 5+

liczba osób: od 2 do 8 graczy

czas gry: około 20 minut

[/stextbox]

Cel gry

W grze zwycięża osoba, która uzbiera największą liczbę kart. Celem gry jednak jest poznanie Polski, naszej rodzimej fauny i flory, potraw oraz zwyczajów.

Strona wizualna

Gra składa się z dwóch talii kart. Pierwsza z nich (ta trudniejsza) przedstawia: władców polski; sławnych sportowców; pomnik; ważne daty; podania i legendy; trudne słowa. Druga (łatwiejsza) to: zwierzęta; rośliny uprawne; potrawy; święta; pojazdy; krajobrazy. Graficznie gra nie zachwyca. Na kartach przedstawione są całkiem udane ilustracje Roberta Konrada, a poza tym cała oprawa jest raczej nijaka. Zawodzi po pudełku, które obiecywało co innego.

Przygotowanie gry

Wybieramy, którymi kategoriami chcemy grać (w najtrudniejszym wariancie można wszystkimi). Główne karty wybranych kategorii rozkładamy na stole, jedna obok drugiej, a pod nimi kładziemy pasujące kolorami karty (po jednej sztuce pod każdą). Pozostałe karty tasujemy i kładziemy na stole w zakrytym stosie.

Przebieg rozgrywki

Kiedy już wszyscy przyjrzeli się leżącym pod kategoriami kartom, zakrywamy je i możemy rozpocząć rozgrywkę. Jeden z graczy odkrywa wierzchnią kartę ze stosu kart. Zależnie do której kategorii należy, trzeba odgadnąć jaka karta leży tam zakryta. Osoba, która zgadnie pierwsza zabiera zakrytą kartę, a na jej miejsce kładzie nową. Kolejka toczy się do momentu, kiedy skończą się karty.

Wrażenia

Z przykrością stwierdzam, że gra za bardzo kojarzy mi się ze szkołą. Za zadanie ma uczyć poprzez zabawę, ale rozgrywka po jakimś czasie staje się zwyczajnie nudna. Niestety nie została do końca dopracowana i brakuje pewnych szczegółów, które mogłyby ją umilić. Braki rekompensują wyłącznie dwie rzeczy – pierwsza to fakt, że gra jest o Polsce i może w jakiś sposób przybliżyć młodemu pokoleniu historyczne fakty i polskie tradycje, a druga to jej niewygórowana cena. Miło by jednak było, gdyby twórcy gry dodali chociaż króciutkie informacje na temat znajdujących się na kartach elementów (są tylko w instrukcji, a nie ma ich na kartach).

Podsumowanie

„Polska Luxtorpeda” to gra typu Memory, z elementami polskiej historii, tradycji, fauny i flory. Jest to gra familijna, skierowana jednak głównie do dzieci w wieku szkolnym. Autor miał naprawdę doskonały pomysł, który jednak nie został do końca dopracowany. Przyznam jednak, że nie znam zbyt wielu innych tytułów, które by w jakikolwiek sposób przybliżały nam nasz własny kraj.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Wenus z Marsa

  10 sierpnia 2017

  bardzo fajna pozycja na rodzinne spędzenie czasu:) przyjemne z pożytecznym 🙂

 2. Odpowiedz

  syl

  10 sierpnia 2017

  Wygląda naprawdę super, muszę zagrać!

 3. Odpowiedz

  NinaNM

  10 sierpnia 2017

  Jestem przekonana, że gra bedzie sie podobać mojej 7-latce. Musze jej poszukać.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ja tu tylko zabijam – Marta Obuch

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły