Polska Luxtorpeda

Date
sie, 09, 2017

Jak wiele wiesz o kraju, w którym mieszkasz? Znasz polską historię, tradycje, faunę i florę? Wiesz jakie pojazdy zostały wyprodukowany w Twoim kraju? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie zajrzyj do „Polskiej Luxtorpedy”.

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”575757″ ccolor=”0B0859″ bcolor=”C1C2C7″ bgcolor=”F0F0F0″ cbgcolor=”D9DEFF” bgcolorto=”D4D4D4″ cbgcolorto=”B3C7FF” image=”null”]

wiek: 5+

liczba osób: od 2 do 8 graczy

czas gry: około 20 minut

[/stextbox]

Cel gry

W grze zwycięża osoba, która uzbiera największą liczbę kart. Celem gry jednak jest poznanie Polski, naszej rodzimej fauny i flory, potraw oraz zwyczajów.

Strona wizualna

Gra składa się z dwóch talii kart. Pierwsza z nich (ta trudniejsza) przedstawia: władców polski; sławnych sportowców; pomnik; ważne daty; podania i legendy; trudne słowa. Druga (łatwiejsza) to: zwierzęta; rośliny uprawne; potrawy; święta; pojazdy; krajobrazy. Graficznie gra nie zachwyca. Na kartach przedstawione są całkiem udane ilustracje Roberta Konrada, a poza tym cała oprawa jest raczej nijaka. Zawodzi po pudełku, które obiecywało co innego.

Przygotowanie gry

Wybieramy, którymi kategoriami chcemy grać (w najtrudniejszym wariancie można wszystkimi). Główne karty wybranych kategorii rozkładamy na stole, jedna obok drugiej, a pod nimi kładziemy pasujące kolorami karty (po jednej sztuce pod każdą). Pozostałe karty tasujemy i kładziemy na stole w zakrytym stosie.

Przebieg rozgrywki

Kiedy już wszyscy przyjrzeli się leżącym pod kategoriami kartom, zakrywamy je i możemy rozpocząć rozgrywkę. Jeden z graczy odkrywa wierzchnią kartę ze stosu kart. Zależnie do której kategorii należy, trzeba odgadnąć jaka karta leży tam zakryta. Osoba, która zgadnie pierwsza zabiera zakrytą kartę, a na jej miejsce kładzie nową. Kolejka toczy się do momentu, kiedy skończą się karty.

Wrażenia

Z przykrością stwierdzam, że gra za bardzo kojarzy mi się ze szkołą. Za zadanie ma uczyć poprzez zabawę, ale rozgrywka po jakimś czasie staje się zwyczajnie nudna. Niestety nie została do końca dopracowana i brakuje pewnych szczegółów, które mogłyby ją umilić. Braki rekompensują wyłącznie dwie rzeczy – pierwsza to fakt, że gra jest o Polsce i może w jakiś sposób przybliżyć młodemu pokoleniu historyczne fakty i polskie tradycje, a druga to jej niewygórowana cena. Miło by jednak było, gdyby twórcy gry dodali chociaż króciutkie informacje na temat znajdujących się na kartach elementów (są tylko w instrukcji, a nie ma ich na kartach).

Podsumowanie

„Polska Luxtorpeda” to gra typu Memory, z elementami polskiej historii, tradycji, fauny i flory. Jest to gra familijna, skierowana jednak głównie do dzieci w wieku szkolnym. Autor miał naprawdę doskonały pomysł, który jednak nie został do końca dopracowany. Przyznam jednak, że nie znam zbyt wielu innych tytułów, które by w jakikolwiek sposób przybliżały nam nasz własny kraj.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  NinaNM

  10 sierpnia 2017

  Jestem przekonana, że gra bedzie sie podobać mojej 7-latce. Musze jej poszukać.

 2. Odpowiedz

  syl

  10 sierpnia 2017

  Wygląda naprawdę super, muszę zagrać!

 3. Odpowiedz

  Wenus z Marsa

  10 sierpnia 2017

  bardzo fajna pozycja na rodzinne spędzenie czasu:) przyjemne z pożytecznym 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »