Podzieleni – Neal Shusterman

Date
paź, 05, 2016

podzieleni-b-iext34545650Jaką wartość posiada ludzkie życie? Od kiedy człowiek staje się człowiekiem? Jeśli istnieje, to w którym momencie w ludzkim ciele pojawia się dusza? Te i wiele innych problemów w powieści „Podzieleni” porusza Neal Shusterman.

Rodzice Connora nie potrafią sobie z nim poradzić, Risa jest mieszkanką domu dziecka, niewystarczająco dobrą, żeby państwo chciało ją utrzymywać, Lev to dziesięciorodny, dziecko, które według przeróżnych odłamów religijnych należy złożyć w ofierze. Pochodzą z różnych światów, dzieli ich niemal wszystko, łączy natomiast jedno – wyrok podzielenia. Każde z nich ma zostać odtransportowane to ośrodka donacyjnego, w którym ich ciała zostaną pocięte na kawałki i fragment po fragmencie wszczepione innym ludziom.

Tematyka, którą porusza książka „Podzieleni” jest w obecnej chwili niezwykle aktualna. W końcu i my walczymy z ustawą antyaborcyjną. Wyjście jakie zaproponował Neal Shusterman rozwiązuje problem, zsyłając jednak na społeczeństwo wszelkie możliwe, najgorsze koszmary, życie młodzieży zmieniając w egzystencję rodem z horroru. Wolę nie domyślać się jak ostatecznie sprawa zostane rozwiązana w naszym kraju. Poza zupełnie fantastyczną kwestią rozwoju medycyny niestety jestem w stanie uwierzyć w takie, a nie inne zachowanie amerykańskiego społeczeństwa. Bo czy u nas byłoby inaczej? Jak wiele osób z przyjemnością pozbyłoby się własnego dziecka – nie wspominając już o cudzych, których wychowanie zostało zrzucone na ich barki.

Książka została naprawdę dobrze napisana i chociaż dystopiczna wizja wydaje się być trochę mało realistyczna, to jednak fabuła skonstruowana jest w należyty sposób, a akcja wciąga w tak bardzo, że trudno oderwać się od czytania powieści – bez trudu można pochłonąć ją w jedną noc. Również bohaterowie są mocną stroną powieści. Są to realistyczne postacie o ciekawie pomyślanych portretach psychologicznych, bez trudu da się zrozumieć logikę ich działania co niestety wcale nie tak często zdarza się w obecnie wydawanych książkach dla młodzieży.

Stworzony przez Neala Shustermana thriller antyutopijny trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, zmuszając czytelników do zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia. „Podzieleni” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca książka, którą naprawdę warto przeczytać.  Pisarz przedstawia niezwykle przerażającą, ale niestety całkiem adekwatną do dzisiejszych czasów czarną wizję świata.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Drusilla

    6 października 2016

    O! Nie wiedziałam o tej ksiażce!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Asystentka złoczyńcy – Hannah Nicole Maehrer

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły