Podzieleni – Neal Shusterman

Date
paź, 05, 2016

podzieleni-b-iext34545650Jaką wartość posiada ludzkie życie? Od kiedy człowiek staje się człowiekiem? Jeśli istnieje, to w którym momencie w ludzkim ciele pojawia się dusza? Te i wiele innych problemów w powieści „Podzieleni” porusza Neal Shusterman.

Rodzice Connora nie potrafią sobie z nim poradzić, Risa jest mieszkanką domu dziecka, niewystarczająco dobrą, żeby państwo chciało ją utrzymywać, Lev to dziesięciorodny, dziecko, które według przeróżnych odłamów religijnych należy złożyć w ofierze. Pochodzą z różnych światów, dzieli ich niemal wszystko, łączy natomiast jedno – wyrok podzielenia. Każde z nich ma zostać odtransportowane to ośrodka donacyjnego, w którym ich ciała zostaną pocięte na kawałki i fragment po fragmencie wszczepione innym ludziom.

Tematyka, którą porusza książka „Podzieleni” jest w obecnej chwili niezwykle aktualna. W końcu i my walczymy z ustawą antyaborcyjną. Wyjście jakie zaproponował Neal Shusterman rozwiązuje problem, zsyłając jednak na społeczeństwo wszelkie możliwe, najgorsze koszmary, życie młodzieży zmieniając w egzystencję rodem z horroru. Wolę nie domyślać się jak ostatecznie sprawa zostane rozwiązana w naszym kraju. Poza zupełnie fantastyczną kwestią rozwoju medycyny niestety jestem w stanie uwierzyć w takie, a nie inne zachowanie amerykańskiego społeczeństwa. Bo czy u nas byłoby inaczej? Jak wiele osób z przyjemnością pozbyłoby się własnego dziecka – nie wspominając już o cudzych, których wychowanie zostało zrzucone na ich barki.

Książka została naprawdę dobrze napisana i chociaż dystopiczna wizja wydaje się być trochę mało realistyczna, to jednak fabuła skonstruowana jest w należyty sposób, a akcja wciąga w tak bardzo, że trudno oderwać się od czytania powieści – bez trudu można pochłonąć ją w jedną noc. Również bohaterowie są mocną stroną powieści. Są to realistyczne postacie o ciekawie pomyślanych portretach psychologicznych, bez trudu da się zrozumieć logikę ich działania co niestety wcale nie tak często zdarza się w obecnie wydawanych książkach dla młodzieży.

Stworzony przez Neala Shustermana thriller antyutopijny trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, zmuszając czytelników do zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia. „Podzieleni” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca książka, którą naprawdę warto przeczytać.  Pisarz przedstawia niezwykle przerażającą, ale niestety całkiem adekwatną do dzisiejszych czasów czarną wizję świata.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  6 października 2016

  O! Nie wiedziałam o tej ksiażce!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »