Podwójna tożsamość – William Richter

Date
cze, 04, 2014

podwojna-tozsamoscWilliam Richter jest znanym hollywoodzkim scenarzystą i producentem. Współpracował między innymi z takim sławami jak Ron Howard czy Tom Hanks. Za produkcję “We Stand Alone Together”, dokumentalnego odcinka miniserialu HBO pod tytułem “Kompania braci”, został nominowany do nagrody Emmy. “Podwójna tożsamość” – pierwszy tom młodzieżowej, kryminalnej trylogii, to jego debiut.

Walentyna Majakowa urodziła się w Rosji. Teraz jednak ma 16 lat i po adopcji przez zamożną, nowojorską rodzinę została Wallis Stoneman. Wally jednak nie odpowiada taki styl życia i pewnego dnia postanawia się zbuntować. Od tej pory, otoczona jedynie grupką znajomych, musi radzić sobie z trudami życia w Nowojorskich slumsach. Gdy natyka się na ślad swojej biologicznej matki, postanawia ją za wszelką cenę odnaleźć. Nie ma pojęcia w jak wielką wplątała się sprawę.

“Podwójna tożsamość” jest historią typowo młodzieżową, która na dodatek przypomina barwny film akcji. Nawet gdyby taka informacja nie była powszechnie dostępna, z łatwością można by odgadnąć, że napisał ją scenarzysta filmowy. Książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie, ale poza samą, ciekawie skonstruowaną intrygą, spośród innych młodzieżówek nie wyróżnia jej nic szczególnego.

Fabuła powieści jest nieprzewidywalna, a akcja toczy się wartko. Autor bezustannie stara się zmylić czytelnika. Wally jest mocno zarysowaną postacią, jednak drugoplanowi bohaterowie nie zostali opisani zbyt dokładnie. Książka opowiada o dość podłym i nieprzyjemnym życiu, także z pewnością nie jest to grzeczna i nudna lektura. Język w niej jednak został użyty dość polityczny – taki, który zostanie zaakceptowany przez każdego rodzica.

Wydawnictwo Dolnośląskie postarało się stworzyć bardzo ładne wydanie z ciekawą okładką, skrzydełkami dzięki którym nie zaginają się rogi, dobrą edycją tekstu i tłumaczeniem. Nawet jeśli w tekście pojawiają się pewne niedociągnięcia, nie są one na tyle zauważalne by stanowić jakąś poważną, przyciągającą uwagę wadę.

“Podwójna tożsamość” to tytuł, który jak najbardziej polecam. Myślę, że to udany debiut Williama Richtera i jestem bardzo ciekawa co przyniosą ze sobą kolejne części. Mam nadzieję, że pisarz skupi się również na tle historii, a nie jedynie postaci głównej bohaterki oraz samej, okrytej tajemnicą akcji. Wówczas książka stałaby się jeszcze lepsza.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Publicat

Publicat Logooo1

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  awiola

  5 czerwca 2014

  Takie debiuty lubię. I chociaż to historia młodzieżowa, to myślę, że odnalazłabym się w niej.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »