Podwodny świat. Mroczny Dar – Kat Falls

Date
lip, 25, 2012

Dno oceanu zadziwia, zaskakuje i zachwyca. Ileż tam barw, ile cudowności! Niejednokrotnie oglądałam filmy przyrodnicze, odwiedzałam oceanaria. Jest tam jak w bajce. W takim świecie można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Czy jednak, gdyby była taka możliwość, ktokolwiek chciałby tam zamieszkać?

Po tym, jak na skutek globalnego ocieplenia, większa cześć kontynentów zostaje zalana, ludzie gnieżdżą się w wysokich, szarych blokowiskach, w których rodzina ma szczęście, jeżeli dostanie na wyłączność jeden pokój. Dla tych, którzy nie chcą tak żyć jest jednak jeszcze inne rozwiązanie. Mogą dołączyć do grupy zasiedlających dno oceanu kolonistów. Ci ludzie dostają po czterdzieści hektarów własnej ziemi, prowadzą farmy, stawiają podwodne domy i nie muszą przejmować się setką najbliższych sąsiadów. Natomiast podwodny świat jest wręcz niesamowity.

Tay jest pierwszym dzieckiem urodzonym pod wodą. Jego rodzice są naukowcami, którzy zdecydowali się prowadzić farmę na dnie oceanu. Pewnego dnia spotyka dziewczynę o imieniu Gemma, która poszukuje zaginionego brata. Od razu wie, że ona nie pasuje do podwodnego świata i natychmiast też postanawia jej pomóc. W międzyczasie jednak jedna z głębinowych farm zostaje zaatakowana przez banitów, którzy doszczętnie ją niszczą. Ludzie z podwodnych kolonii poważnie zastanawiają się nad powrotem na ląd.

Przyznam szczerze, że książką jestem mile zaskoczona. Wbrew pozorom, powieść ma skomplikowaną fabułę, wartką akcję, a podwodny świat został naprawdę niesamowicie i szczegółowo opisany. Dodatkowo, oprócz fauny i flory oceanu, interesująco stworzeni zostali również bohaterowie. Moją ulubienicą została Zoe, dziewięcioletnia siostra Taya, która ma niezastąpiony charakterek – niczym Mała Mii, z „Muminków”. Autorka również, w niebanalny sposób, potrafi czytelnika niejednokrotnie zaskoczyć.

„Mroczny dar” to pozycja, którą czyta się niezwykle lekko. Intryga nie nudzi, zagadkę można spróbować rozwiązać samemu, ponieważ pisarka bez przerwy podrzuca nam jakieś poszlaki, a odrobina nadprzyrodzonych mocy dodaje książce miłego smaku. Podoba mi się też atmosfera ciepła rodzinnego, wzajemnej troski oraz pomocy sąsiedzkiej. Koloniści tworzą zgraną społeczność i to ich wyróżnia w zalanym wodą świecie, gdzie mimo że ludzie tłoczą się jeden na drugim, to tak naprawdę nie ma między nimi żadnych specjalnych więzi.

Powieść należy również do gatunku tych antyutopijnych. Tu głównych wrogiem jest rząd i tak zwana „wspólnota”, która opiekuje się osieroconymi dziećmi, wydziela dobra materialne i planuje przyszłość Ziemi. Liźnięte zostały również nieco wątki religii i wiary, ale nie było o nich zbyt wiele – być może informacje na ich temat stanowiły wstęp do jakiegoś rozwinięcia w następnych częściach, ponieważ zauważyć można, że autorka bardzo ciekawie i z wprawą rozplanowała swoją powieść, także związki „przyczynowo-skutkowe” są logiczne i tworzą jedną, spójną całość.

Z lektury „Podwodnego świata” jestem naprawdę zadowolona. Jest to dobra i lekka książka, której czytanie dostarczyło mi wiele przyjemności. Przypominała nieco serial „SeaQuest”, ale moim zdaniem to przemawia bardziej za niż przeciwko powieści, ponieważ jest to jeden z seriali mojego dzieciństwa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie tajemnice w swoich głębinach skrywa ocean, to do przeczytania stworzonej przez Kat Falls historii, serdecznie zachęcam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  25 lipca 2012

  książka czeka na półce na swoją kolej i z pewnością już niedługo po nią sięgnę 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   25 lipca 2012

   szczerze mówiąc to nawet nie podejrzewałam, że będzie to takie fajne – nastawiłam się na bajkę 😉

 2. Odpowiedz

  S.

  25 lipca 2012

  Widziałam pierwszą część w bibliotece i kompletnie mnie nie zainteresowała.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »