Poduszka w różowe słonie – Joanna M. Chmielewska

Date
wrz, 06, 2012

Z twórczością Joanny M. Chmielewskiej oraz niektórymi bohaterami z „Poduszki w różowe słonie” zapoznałam się sięgając po „Sukienkę z mgieł”. Książka spodobała mi się bardzo. Była ślicznie napisana i cudownie poetycka. Nic dziwnego więc, że zdecydowałam się przeczytać również poprzednią część.

Życie Hani jest stabilne i poukładane. Nie ma w nim miejsca na miłość, a tym bardziej na dziecko… Kiedy więc w jej świecie pojawia się pięcioletnia dziewczynka, kobieta nie ma pojęcia co z nią zrobić. Stać ją na to, by zapewnić dziecku godziwy byt, ale okazuje się, że to zdecydowanie za mało… Hania jednak jest dobrą osobą i nie zamierza łamać danej przyjaciółce obietnicy. Robi wszystko co w jej mocy, by zaopiekować się małą Anią. Nawet wtedy, gdy nie wychodzi jej to najlepiej i kompletnie nie wie co robić. Dodatkowo w ich życiu pojawia się Łukasz, który na poważnie zainteresował się Hanią. Ona jednak nie chce, by ktokolwiek się do niej zbliżył. Niczym jeż wiecznie wysuwa kolce, ukrywając pod nimi swoją tajemnicę.

Powieść jest pełna bólu i cierpienia, ale również ciepła. Mówi nie tylko o złych rzeczach, ale także o tym, jak ludzie sobie z nimi radzą, ucząc się rozwiązywać własne problemy. Wykreowani przez autorkę bohaterowie są pełni emocji. Zostali stworzeni w taki sposób, że sprawiają wrażenie żywych, prawdziwych postaci. Jakbyśmy czytali czyjąś historię, a nie jedynie rzecz fikcyjną. Jak mała dziewczynka poradzi sobie z utratą matki? A jak do nowej, bardzo trudnej roli, ma przyzwyczaić się Hania? Jak bardzo jest w stanie zmienić się ludzkie życie? Bohaterów nie sposób nie pokochać i życzy im się szczęśliwego zakończenia.

„Poduszka w różowe słonie” porusza bardzo trudne, życiowe i dramatyczne tematy. Autorka skrupulatnie i w pełen emocji sposób opisuje przeróżne sytuacje. W jej powieści najważniejsi są ludzie, wydarzenia stanowią jedynie dopasowane tło. Sam pomysł może do nowatorskich nie należy, a fabuła nie jest niesamowicie zaskakująca, jednak sposób, w jaki została przedstawiona treść, zdecydowanie nadrabia wszystkie niedociągnięcia. Chyba największym minusem książki są ludzkie historie, które czasami za bardzo odbiegają od głównego nurtu fabuły, i tak naprawdę, nie zawsze czytelnika interesują.

W książce jednak ciekawa jest nie tylko fabuła i podłoże psychologiczne. Bardzo urzekł mnie również styl autorki. Ma ona dar ubierania myśli i uczuć w słowa. Robi to naprawdę w cudowny sposób. Samo wydanie również przyciąga uwagę. Ciekawa okładka i niezwykły (aczkolwiek jak najbardziej adekwatny do książki) tytuł. Także edycja tekstu jest bez zarzutów.

Czy wiecie, że różowe słonie odpędzają złe sny?

„I deszcze nie mógł jej już nic zrobić, bo rozpięły nad nią wielki parasol. Więc dumnie wyprostowana szła pod tym parasolem w towarzystwie dwóch różowych słoni, które odpędzają złe sny.”

„Poduszka w różowe słonie” to książka, którą przeżywa się razem z bohaterami. Jednocześnie wzbudza emocje i zachwyca. Możemy przy niej zarówno płakać jak i się śmiać. To dobra towarzyszka długich wieczorów i najlepsza przyjaciółka, która pomaga przegnać nudę. Od lektury naprawdę trudno się oderwać. Powieścią jestem prosto mówiąc – zachwycona. Nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po jeszcze jakąś pozycję tej, pięknie piszącej, autorki.

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  6 września 2012

  czytałam jakiś czas temu, dobra lektura, jednakże osobiście mnie nie zachwyciła, ot przeczytałam i równie szybko zapomniałam

 2. Odpowiedz

  Cahir

  7 września 2012

  Nie kupiłbym książki z taką okładką!
  #oceniamksiazkipookladce

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »