Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord – Małgorzata Gutowska – Adamczyk

Date
sty, 31, 2014

podrozdomiastaswiatel2_rosedevalenord„Rose de Vallenord” to drugi tom cudownej “Podróży do miasta świateł” autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. I tym razem, wraz z bohaterkami, przeniesiemy się do Paryża, by poznać jego życie codziennie i odkryć salonowe sekrety. Śledzić będziemy losy zarówno XIX wiecznej malarki jak i współczesnej Niny, która zamierza napisać o Róży książkę.

Bohaterki powieści dzieli czas, obie kobiety łączą jednak podobne doświadczenia. Wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanymi sercami. Podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawia się fascynujący i tajemniczy kolekcjoner sztuki z Argentyny. Wspólnie spróbują się dowiedzieć, kto i dlaczego kradnie dzieła Rose de Vallenord.

Powieść zawiera w sobie zarówno wątki romantyczne jak i sensacyjne. Niektóre wydarzenia są zaskakujące i znajdują się niemalże na granicy prawdopodobieństwa, to jednak tylko jeszcze bardziej dodaje książce uroku. Pod koniec tomu akcja toczy się nieco zbyt szybko, brak w niej tego cudownego rozwinięcia, jakie towarzyszy całej pozostałej części historii. Zapewne jednak pisarka po prostu nie chciała, żeby książka miała niekończącą się liczbę stron. Trochę szkoda, ponieważ miałabym ochotę na więcej.

Paryż belle epoque opisany został w plastyczny i barwny sposób. Bez trudu można wczuć się w atmosferę artystycznej części XIX wiecznej Francji. Jest to doskonałe tło dla coraz ciekawszego życia Rose. Miasto świateł to miejsce niezwykłe i niemalże magiczne, autorka natomiast zabiera czytelników w niesamowitą podróż, by mogli poznać je lepiej. Wyraźnie widać również, że podłoże powieści zostało bardzo porządnie przygotowane. Pisarka posiada dużą wiedzę na temat malarstwa z okresu o którym pisze oraz oczywiście doskonałą znajomość Paryża.

Książkę czyta się szybko i płynnie, a czas przy niej po prostu ucieka. Jest to jedna z tych powieści od których nie sposób się oderwać. Małgorzata Gutowska – Adamczyk potrafi oczarować swoich czytelników i ma do tego prawdziwy talent. Przyznam jednak, że miejscami nowa powieść przypomina mi nieco pierwszą publikację autorki “Serenada, czyli moje życie niecodzienne”. Może „Podróż do miasta świateł” nie jest dziełem bez wad, niektóre wątki są nie do końca dopracowane, a kilka pomysłów wydaje się być infantylnych, ale jako całość historia jest po prostu cudowna i bez trudu potrafi oczarować i wzruszyć czytelnika oraz przenieść go do zupełnie innej rzeczywistości.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

logo nasza ksiegarnia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »