Pod schodami – Alison Maloney

Date
sie, 02, 2015

Pod_schodami_front2Jak wyglądało życie codzienne służby domowej w początkach XX wieku w Anglii? Temat ten zainteresował mnie w dość trywialny sposób. Spodobał mi się serial komediowy „Pan wzywał, Milordzie?”. Byłam ciekawa ile w nim prawdy. Dzięki lekturze książki „Pod schodami” autorstwa Alison Maloney wiem już, że całkiem sporo.

Książka została podzielona na dziewięć przejrzystych, tematycznych rozdziałów, krótki wstęp oraz zakończenie. Tło społeczne, Struktura gospodarstwa domowego, Płaca i warunki pracy, Dzień z życia wiejskiej posiadłości, Znój i udogodnienia, Wyjątkowe okazje, Zasady zachowania, Zatrudnianie i zwalnianie, High life – każdy z nich został przemyślany, a tematy są zgrabnie ujęte. Dodatkowo „Pod schodami” to książka typowo popularno-naukowa – każdy może ją przeczytać i bez trudu zrozumieć sens słów oraz przekaz Autorki. Na dodatek, podczas lektury, ani przez chwilę nie będzie się nudził.

Życie służby nie było już niewolnictwem, ale tak naprawdę niewiele mu do tego brakowało. Jedno wolne popołudnie w tygodniu i roczna pensja w wysokości jednego, wystawnego obiadu jaśniepaństwa. Dlaczego więc ludzie się na to godzili? To bardzo proste – nie mieli zbyt wielkiego wyboru. Skromna pensja, resztki z pańskiego stołu i własne łóżko to znacznie więcej niż miała mieszkająca na ulicy biedota.

Mimo że tom jest cienki, to został całkiem porządnie wydany. Wewnątrz zdobią go grafiki na których można zobaczyć chociażby ówczesne stroje, oraz przepisy, w dzisiejszych czasach mogące się wydawać dość zabawnymi – na przykład jeden z nich opisuje mycie włosów oliwą. Obok faktów historycznych w książce pojawiają się także niejednokrotnie zaskakujące ciekawostki. Również służba posiadała swoją niewątpliwą hierarchię. Mnie nieco zdziwiło na przykład to jak wysoko znajdował się w niej ogrodnik. Co jakiś czas w opracowaniu pojawiają się również krótkie, oparte na faktach opowieści „z życia wzięte”.

Alison Maloney w książce „Pod schodami” udziela szczegółowych i rzetelnych informacji dotyczących życia angielskiej służby domowej. Myślę, że Autorce udało się wyczerpać temat – jej opracowanie jest bogate w szczegóły oraz historyczne ciekawostki. Książka została napisana w dobrym stylu, a język opracowania jest przystępny. „Pod schodami” to tytuł popularnonaukowy, czyta się go jednak z równym zainteresowaniem co dobrą, beletrystyczną powieść.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Bellona

Bellona logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »