Pingolo

Date
paź, 30, 2017

Ogromnie spodobała mi się gra „Gobblety”, która ukazała się jakiś czas temu nakładem wydawnictwa FoxGames. „Pingolo” zainteresowały mnie, ponieważ przypominały wizualnie tamten tytuł. W środku jednak okazały się zupełną niespodzianką.

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”002C66″ ccolor=”010761″ bcolor=”30F8FF” bgcolor=”B8F5FF” cbgcolor=”ABF7FF” bgcolorto=”A1E9FF” cbgcolorto=”96FFFC” image=”null”]

wydawca: FoxGames

wiek: 4+

czas gry: około 15 minut

liczba graczy: od 2 do 4 osób

[/stextbox]

Cel gry

Każdy z graczy posiada swoją własną górę lodową. Celem gry jest zgromadzenie na niej sześciu pingwinków i kolorowych jaj. Osiągnąć to można poprzez rzucanie kostkami i wyszukiwanie ukrytych pod pingwinkami jajek, w kolorze odpowiadającym wynikowi z kostek.

Strona wizualna

Urocze pingwinki i kolorowe jajka przekonają do siebie każde, młodsze dziecko. Elementy zostały wykonane z plastiku, kostki są drewniane, a góry lodowe zrobione zostały z porządnej, grubej tektury. Jedynym co mnie do siebie w „Pingolo” nie przekonuje, jest opakowanie. Z zewnątrz prezentuje się bardzo estetycznie, ale każdorazowe wyciąganie formy z cienkiego plastiku jest męczące i kłopotliwe. Dodatkowo wnętrze opakowania łatwo zagnieść. Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby pudełko otwierało się, unosząc całą przednią ściankę. Łatwiej by się wówczas było dostać do elementów gry.

Przygotowanie gry

Na początku należy umieścić po jednym jajku pod każdym pingwinkiem i ustawić je na środku stołu, a potem przemieszać między sobą. Każdy z graczy otrzymuje swoją planszę góry lodowej.

Przebieg rozgrywki

Gra posiada trzy warianty: podstawowy, dla zaawansowanych graczy i dla graczy powyżej szóstego roku życia. Tura rozpoczyna się rzutem dwoma kostkami. Każdy uczestnik ma dwie próby na odkrycie jajek w kolorach odpowiadających tym na kostce. Jeśli odkryte jajo odpowiada kolorowi na jednej z rzuconych kostek, umieszczamy pingwinka razem z jajem na swojej górze lodowej. Jeżeli uda się odkryć obydwa jajka, gracz zyskuje dodatkową turę. Jeżeli odkryte jajo nie odpowiada żadnemu z kolorów wyrzuconych na kostkę, należy z powrotem postawić na nim pingwinka. Można też szukać jajek na górze lodowej przeciwnika, ale wówczas nie zabieramy pingwinków. Gracze nie mogą przestawiać pingwinków już umieszczonych na swoich górach lodowych. W wariancie zaawansowanym gracze mogą sobie nawzajem pomagać lub przeszkadzać podając poprawne, lub błędne informacje. W wariancie dla starszych dzieci gracze mogą kraść sobie nawzajem pingwinki, co zdecydowanie komplikuje grę.

Podsumowanie

„Pingolo” to szybka i prosta gra o przyjemnej mechanice. Tak jak „Gobblety” są zaawansowaną wersją gry w kółko i krzyżyk, tak „Pingolo” może odpowiadać popularnej grze „Memory”. Myślę, że to idealna gra familijna, w którą grać mogą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Świetna zabawa na dłużące się, jesienne wieczory i doskonały sposób, by oderwać swoją pociechę od telewizora czy komputera.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Tylko dla Lejdis

  30 października 2017

  Sama chętnie bym zagrała 🙂 dobry pomysł na świąteczny prezent.

 2. Odpowiedz

  okiem-mamusi

  30 października 2017

  od razu skojarzyło mi się z dobranocką z dzieciństwa 🙂

 3. Odpowiedz

  super dzieciaczki

  30 października 2017

  Lubimy takie gry 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły