Pierwsza gra: Mniam! & Zwierzątka

Date
mar, 07, 2020

Pierwsza gra

Mimo tego, że na polskim rynku wybór artykułów dla dzieci jest ogromny, to wciąż brakuje gier skierowanych do najmłodszych dzieci. Dlatego ogromnie ucieszyłam się, widząc nową serię od wydawnictwa Egmont, noszącą wdzięczny i trafny tytuł „Pierwsza gra”. W nasze ręce trafiły tytuły „Mniam!” oraz „Zwierzątka”. W dzisiejszym wpisie możecie przeczytać, jak spodobały się mnie i moim dzieciom.

Mniam!

Pudełko zawiera: szesnaście żetonów owoców, pięć koszyczków, kolorową kostkę, jednostronicową instrukcję oraz dodatkowo książeczkę do nauki literek. Gdy zaczynamy grać z naprawdę małym dzieckiem, przed rozpoczęciem rozgrywki dobrze będzie zapoznać je z nazwami i kolorami owoców. 

Przygotowanie i przebieg gry

Na środku stołu umieszczamy koszyczki, a na każdym z nich kładziemy po jednym owocu, który odpowiada mu kolorem. Pozostałe żetony odkładamy na bok. Najmłodszy gracz zaczyna i rzuca kostką. Szuka koszyczka, w kolorze wskazanym przez kostkę. Jeśli jest w nim żeton, zabiera go do siebie. Jeżeli koszyczek jest pusty, tura przechodzi na następnego gracza. Gdy jednak na kostce wypadnie robaczek, można wybrać owoc w dowolnym kolorze. Gracz, który zabierze ostatni żeton, uzupełnia koszyczki nowymi. Ten, kto zdobył ostatni żeton, bierze dodatkowo karton z sokiem. Grę wygrywa osoba, której uda się zdobyć najwięcej żetonów. 

Nasze wrażenia

Gra bardzo się spodobała mojej młodszej, czteroletniej córce. Wciąż chce do niej wracać, a kiedy ja nie mogę jej towarzyszyć, to gra w nią sama, odrobinę korygując pod siebie zasady. Starsza, dziesięcioletnia, jest nią odrobinę znudzona, ale towarzyszy nam podczas rozgrywek tak dla zasady i żeby wspólnie z nami spędzić czas. Z kolei moja najmłodsza pociecha, która drugie urodziny będzie miała dopiero w maju, jest na „Mniam!” jeszcze trochę za mała. Gra zdecydowanie jest przeznaczona dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Rozgrywka jest mocno losowa, ale bardzo przyjemna i ciekawie pomyślana. Ogółem jesteśmy z niej bardzo zadowolone. 

Zwierzątka

Pudełko zawiera: pięć zwierzątek, 20 figur (po cztery w każdym kolorze), woreczek, jednostronicową instrukcję oraz dodatkowo książeczkę do nauki liter. 

Przygotowanie i przebieg gry

Figury wkładamy do woreczka, a zwierzątka dzielimy między graczy. Te, które zostaną, będą leżały na środku stołu, jako neutralne plansze, uzupełniane, ale nie dające punktów żadnemu z graczy. Najmłodszy gracz zaczyna, losując z woreczka jedną figurę. Jego zadaniem jest znalezienie zwierzątka w odpowiednim kolorze i dopasowanie figury na odpowiednie miejsce. Następnie z woreczka losuje kolejna osoba. Gra kończy się w momencie, gdy zwierzątko któregoś gracza będzie uzupełnione we wszystkie cztery figury. Jest on oczywiście zwycięzcą. 

Nasze wrażenia

Gra „Zwierzątka” jest jeszcze łatwiejsza od „Mniam!” i zainteresowała nawet mojego niespełna dwuletniego synka. Dzięki temu, że dostępne jest aż pięć zwierzątek, możemy grać całą rodziną. Podczas rozgrywki jest sporo zabawy. Moje pociechy tytuł przyjęły bardzo pozytywnie i są z niego ogromnie zadowolone. 

Na zakończenie

Bardzo cieszy mnie fakt, że moja ukochana seria książeczek „Akademia Mądrego Dziecka” teraz poszerzyła się także o gry planszowe. Mam nadzieję, że takich tytułów pojawi się znacznie więcej. Natomiast na stronie prowadzonej przez wydawnictwo Egmont krainaplanszowek.pl można w ciekawym artykule znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego warto grać w gry planszowe z małymi dziećmi. Tytuły „Zwierzątka” i „Mniam!” serdecznie polecam wszystkim rodzicom z małymi dziećmi. Należą do tych zdecydowanie wartych naszej uwagi i poświęconego im czasu. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

23 komentarze

 1. Odpowiedz

  blogierka

  17 marca 2020

  Wygląda na fajną zabawe i pożyteczną 🙂

 2. Odpowiedz

  Marta Sobczyk-Ziębińska

  13 marca 2020

  Bardzo mi się podobają te propozycje 🙂

 3. Odpowiedz

  TosiMama

  12 marca 2020

  Świetne gry! Mamy je i bardzo nam się podoba pomysł i sposób wykonania.

 4. Odpowiedz

  Artur Hert

  12 marca 2020

  Bardzo ciekawa i jakże rozwijająca gra dla najmłodszych! Szkoda, że nie mam komu kupić

 5. Odpowiedz

  Ania z Wychowanie to przygoda

  12 marca 2020

  Ciekawe gry, chyba poszukamy:) Pozdrawiam serdecznie!

 6. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  12 marca 2020

  Obie gry bardzo fajnie sprawdzą się w czasie spędzania wolnego z najmłodszymi.

 7. Odpowiedz

  Marlena H.

  11 marca 2020

  Mamy ona tytuły. Są świetnie. Młodszy szczególnie zachwyca się zwierzątkami i dopasowaniem kształtów. 😉

 8. Odpowiedz

  Sklerotyczka

  10 marca 2020

  Ha genialne są takie gry! Chociaż po x czasie ma się ich dosyć

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 marca 2020

   Dlatego fajnie, że żyjemy w czasach dużego wyboru i można sięgać po różne tytuły.

 9. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  10 marca 2020

  Moje dzieci jak były małe uwielbiały takie książeczki. Teraz czytają je swoim misiom i lalkom 😀

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 marca 2020

   Te z literkami? U mnie córka próbuje czytać braciszkowi 🙂

 10. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  10 marca 2020

  Świetnie, że w dzisiejszych czasach jest tyle fajnych, rozwijających gier dla najmłodszych!

 11. Odpowiedz

  Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

  9 marca 2020

  Bardzo podobają mi się te gry/karty do zabawy z dziećmi:)

 12. Odpowiedz

  Aneta

  9 marca 2020

  Też je kupowałam synkowi nawet trochę się pobawiliśmy

 13. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  9 marca 2020

  Obie gry mamy, bardzo fajne, nie tylko dla najmłodszych.

 14. Odpowiedz

  Karolina/Nasze Bąbelkowo

  9 marca 2020

  Te gry są świetne, bardzo rozwijające dla maluszków. Taka nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty 🙂

 15. Odpowiedz

  KasiaK

  9 marca 2020

  Ale pięknie ta gra się prezentuje 🙂

 16. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  9 marca 2020

  Bardzo fajne gry, też je mamy. Dzieciom się podobają.

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 marca 2020

   U mnie jest na ich punkcie istne szaleństwo 🙂

 17. Odpowiedz

  krystynabozenna

  9 marca 2020

  Bardzo ciekawa ta gra i dostosowana do umiejętności i wieku dzieci…Podoba mi się 🙂

 18. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  9 marca 2020

  Cieszy taki wybór gier dla najmłodszych, przyjemnie się przy nich spędza czas z dziećmi, bawią i uczą. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »