Pewnego dnia – Emily Giffin

Date
lis, 24, 2012

Kobiety uwielbiają czytać o cudzych emocjach, obserwować życie i uczucia innych ludzi oczami pisarzy. Emily Giffin to amerykańska autorka, która w sposób doskonały opanowała tworzenie takich właśnie powieści. Jej książki trafiają na listy bestsellerów, gdzie zajmują wysokie pozycje. Pisarka rzuciła karierkę prawniczą, by poświęcić się rodzinie i literaturze. Mieszka w Atlancie wraz z mężem i trójką dzieci, nieustannie tworząc nowe książki, na które pomysłów nigdy jej nie brakuje.

Kirby od najmłodszych lat wiedziała, że została adoptowana. Jej biologiczna matka, Marianne Caldwell, w wieku nastu lat poczęła córeczkę. Nie potrafiła zdecydować się na aborcję, postanowiła więc oddać dziecko innej rodzinie. Jednocześnie wypełniając dokumenty dla agencji adopcyjnej, pozwoliła by córce podano jej dane, gdy dziewczynka ukończy osiemnaście lat. Małżeństwo, które zaopiekowało się Kirby, to dobrzy, kochający ją ludzie, jednak ona, gdy tylko pojawia się taka możliwość i tak decyduje się na to, by poznać swoją biologiczną matkę. Jak teraz ułożą się jej relacje z Marianne, kiedy pewnego dnia stanie w jej drzwiach i czy dziewczynie uda się również poznać swojego biologicznego ojca, który o tym, że ma dziecko, nie miał zielonego pojęcia…

Autorka w swojej powieści porusza wiele poważnych problemów, jak choćby właśnie nastoletnie matki. Jej bohaterowie stają przed wieloma trudnymi wyborami i targają nimi bardzo silne emocje. Czasami po prostu nie ma dobrych rozwiązań, są tylko lepsze lub gorsze kompromisy. Historia jest również pełna miłości, nie tylko jednak tej romantycznej. Uczucia jakimi dzieci darzą rodziców wysunęły się tutaj na pierwszy plan. Powieść jest wzruszająca i nie zabrakło w niej głębi. Pisarka pokazuje, że nic w życiu nie jest idealne, ale my sami jesteśmy w stanie stworzyć ten lepszy świat – chociażby tylko wokół nas.

Przyznam szczerze, że jest to pierwsza książka Emily Giffin jaką przeczytałam. Z lektury jestem naprawdę zadowolona, choć mogłoby być nieco lepiej – podobno jest to jedna z jej gorszych powieści. W sumie tylko tytuł jest nieco nietrafiony, ponieważ pojawia się na rynku, jako kolejny – jeden z wielu takich samych. W oryginale brzmi „Where We Belong” i wydaje się być nieco bardziej niepowtarzalny, a nawet marketingowy.

Książka ma bardzo ciekawą konstrukcję. Bohaterowie mają swoje własne rozdziały, podpisane ich imionami. To z pewnością bardzo dobry, ułatwiający zagłębienie się w treść, układ. Jeżeli natomiast chodzi o sposób, w jaki pisze autorka, to mam co do niego mieszane uczucia. Z jednej strony używa prostego, łatwo przyswajalnego języka, a z drugiej nieco przeciąga wszystko, stwarzając dłużyzny choćby poprzez nadmierne przedstawianie, różnego rodzaju marek, produktów. Pełna emocji, niebanalna powieść, nieco traci przez to na atrakcyjności.

„Pewnego dnia” polecam wszystkim miłośniczkom literatury kobiecej. To wzruszająca powieść o tym, jak skomplikowane potrafi być ludzkie życie. Jest pełna smutku i bólu, ale również ciepła i miłości. Można z nią zarówno cieszyć się jak i płakać. Ciekawi bohaterowie są warci tego, by ich poznać i towarzyszyć im w najtrudniejszych momentach życia. Lektura na długie, jesienne wieczory, jest po prostu idealna.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi DuzeKa

[youtube=http://youtu.be/82gPbgS1AcQ]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Jasmine

  25 listopada 2012

  Hmm, słyszałam o tej autorce, ale jeszcze nie czytałam żadnej z jej powieści;)

 2. Odpowiedz

  inka144

  26 listopada 2012

  “Coś pożyczonego” tej autorki było świetne! 🙂 Mam zamiar kiedyś przeczytać również tę pozycję 😀

 3. Odpowiedz

  Tala

  26 listopada 2012

  Książki tej autorki już sporo razy przewinęły mi się przed oczami, czy to w księgarni, czy w bibliotece. Jednak jakoś do tej pory nie mogłam się skusić. I chyba na razie jeszcze tak zostanie 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »