Pandemic (Pandemia): Czas Cthulhu

Date
paź, 02, 2017

Cthulhu leży uśpiony w mieście R’lyeh na dnie Pacyfiku, kiedy jednak gwiazdy ustawią się we właściwym porządku, powróci i odzyska władzę nad światem.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”4B5C44″ ccolor=”065C00″ bcolor=”017001″ bgcolor=”E0FFE2″ cbgcolor=”A2FF94″ bgcolorto=”D1FFC9″ cbgcolorto=”ABFF73″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

wiek: 14+

liczba osób: od 2 do 4 osób

czas gry: około 40 minut

wydawca: Lacerta

[/stextbox]

Cel i fabuła

Zło istnieje i musi zostać powstrzymane za wszelką cenę. Gracze wcielają się w role badaczy, których zadaniem jest powstrzymanie końca świata. Muszą stawić czoła kultystom i przerażającym potworom, by nie dopuścić do obudzenia się Przedwiecznych. Zadanie jednak wydaje się ponad ludzkie siły i pcha badaczy w odmęty szaleństwa.

Strona wizualna

Oprawa graficzna  jest idealnie dopasowana do tematyki. Gra utrzymana została w mrocznym, typowym dla dzieł Lovecrafta klimacie. Składa się ze sztywnej, rozkładanej planszy, dwóch talii kart, jednej kostki oraz figurek bohaterów, kultystów i shoggoth’ów.

Przygotowanie gry

Po rozłożeniu planszy losujemy sześć kart Przedwiecznych i umieszczamy je na wyznaczonych polach. Na samym końcu wykładamy Cthulhu. Dotarcie do niego będzie jednoznaczne z przegraniem gry. Następnie na wyznaczonym miejscu kładziemy potasowaną talię przywołania. Wykorzystujemy ją do rozmieszczenia początkowych kultystów i shohhoth’a. Kiedy wszystko już jest gotowe, gracze wylosowują swoje karty badaczy. W zależności od tego, jak trudna ma być rozgrywka, przygotowujemy zgodnie z instrukcją talię wskazówek.

Przebieg rozgrywki

Gracze po kolei wykonują po cztery wybrane akcje. Po ich wykonaniu dolosowują dwie karty z talii wskazówek i przywołują kolejnych kultystów przy pomocy talii przywołania. Ich bezpośrednim celem jest zamknięcie czterech bram, ale po drodze muszą uważać, by nie stracić zbyt wielu punktów poczytalności i nie dopuścić do obudzenia kolejnym Przedwiecznych.

Wrażenia

„Pandemia: Czas Cthulhu” to gra, która jak sama nazwa wskazuje, powstała na silniku popularnej „Pandemii”. Pierwotny tytuł opowiada o walce ze śmiertelnymi chorobami, których wydostanie się w świat, grozi zagładą ludzkości. Klimat więc nie mógłby być bliższy mrocznym realiom świata z prozy Lovecrafta. Okazało się, że dodatnie silnika Pandemii do tematyki ze świata Cthulhu, to strzał w dziesiątkę.

Podsumowanie

„Pandemia: Czas Cthulhu” to świetna, niezwykle wciągająca gra kooperacyjna. Każdy gracz ma swoją rolę i specjalne umiejętności, które dobrze wykorzystane, zwiększą szansę na wygraną, a zwyciężyć jest naprawdę ciężko, nawet gdy jesteś doświadczonym graczem. Gra będzie idealnym wyborem dla osób, które kochają twórczość Lovecrafta, jak również dla takich, które szukają nieco bardziej wymagających rozgrywek.

Dziękuję!

12 października 2017

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Z księżyca

  2 października 2017

  Ciekawe, nigdy nie grałam w grę tego typu. Wydaje się ciekawym sposobem spędzenia czasu 🙂

 2. Odpowiedz

  Asia

  2 października 2017

  Mnie Cthulhu zawsze przerażał. Sam koncept tego stwora jest dla mnie straszny, dlatego raczej to nie jest gra dla mnie, cóż… 😀

 3. Odpowiedz

  Zielona Małpa

  3 października 2017

  Uwielbiam planszówki, ale nie jestem pewna, czy Pandemia:Czas Cthulu by mi się spodobała 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »