Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie
„Opowieści z kraju nad Wilią” autorstwa Anny Koprowskiej-Głowackiej to literacka perełka, która pozwala nam zagłębić się w bogatą kulturę baśni i legend litewskich. Dzięki tej pięknie wydanej antologii można odkryć dziedzictwo naszych litewskich sąsiadów, które choć tak nam bliskie, przez lata pozostawało zapomniane.
Co znajduje się w publikacji?
Książka zawiera ponad dwadzieścia opowieści zaczerpniętych ze źródeł etnograficznych. Wszystkie one zostały umiejętnie i w ciekawy sposób uwspółcześnionych przez Autorkę. Wyraźnie widać staranność w doborze treści, a każda z baśni posiada nie tylko ciekawą fabułę, ale i pouczający morał. Wydawnictwo BOSZ, znane z wysokiej jakości publikacji, i tym razem nie zawodzi, a wyjątkowe ilustracje Justyny Sokołowskiej dopełniają dzieła. Twarda oprawa, świetna szata graficzna i niezapomniane treści, to kwintesencja tytułu „Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”.
Moja opinia i przemyślenia
Zanurzając się w lekturę, wędrujemy do krainy zielonych wzgórz, tajemniczych bohaterów i zaklętych księżniczek. Każda opowieść stanowi odrębną całość, a jej urok potęgują cudowne ilustracje. Co ważne, Autorka dba o czytelnika, nadając bohaterom imiona i charakterystyki, dzięki czemu stają się oni bliżsi współczesnemu odbiorcy. To jednak nie tylko literacka podróż do sąsiedniej Litwy, ale też fascynujący przewodnik po dziedzictwie kulturowym tego kraju. Dzięki staraniom Anny Koprowskiej-Głowackiej i Wydawnictwa BOSZ, mamy szansę przybliżyć sobie bogatą tradycję naszych sąsiadów i poznać niezwykły klimat tamtejszych podań, legend i przypowieści, który jest tak bliski naszemu dziedzictwu.
O Autorce słów kilka
Anna Koprowska – Głowacka to absolwentka wydziału historycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Podyplomowego Studium Polityki i Edukacji Regionalnej i studium socjologiczno-psychologicznego. Laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Strachy na Lachy” w Głogowie za opowiadanie „Południca”. Miłośniczka historii, literatury, fotografii i podróży.
Na zakończenie
Mam nadzieję, że moja recenzja może posłużyć jako zachęta dla wszystkich, którzy pragną zgłębić nieznane, a jednocześnie bliskie korzenie kultury bałtyckiej, bo publikacja naprawdę jest godna uwagi. „Opowieści z kraju nad Wilią” to pozycja wartościowa dla każdego czytelnika, a wręcz obowiązkowa dla osób zainteresowanych kulturą europy wschodniej. Niewiele jest takich wydań, a szkoda, bo to naprawdę ciekawa tematyka.
Przeczytaj również:
Krystyna
Wilia kojarzy mi się bardziej z Polakami niż z Litwinami, długie lata te ziemie należały do Polski chyba 🙂
Wędrowki po kuchni
Po tej krótkiej recenzji myślę, że z pewnością warto sięgnąć po tę pozycję
Vicky
Jest jak najbardziej godna uwagi 🙂
Aga
To może być ciekawa odskocznia🤗
Vicky
Książka jest wyjątkowo przyjemna 🙂
Anna
Chetnie przeczytam, wlasnie jestem w takich litewskich klimatach z opowiescia “Bohin” Konwickiego 🙂 (gorao polecam)
Vicky
Chętnie sprawdzę, bo jeszcze nie znam. 🙂
Pojedztam
Na pewno jest się czym zainteresować, jeśli chodzi o to wydanie.
Vicky
Zdecydowanie!
Monika
Ale mnie zaciekawiła ta książka! Chętnie przeczytam 🙂
Vicky
Polecam!
Martyna K.
Z takim wydaniem nie miałam wcześniej do czynienia, więc chętnie się skuszę.
Vicky
Jest śliczne!
Anszpi
Lubię baśnie i legendy, do tej pory wiele takich czytałam ale z Polski. Ciekawa jestem takich opowieści od naszych sąsiadów
Vicky
Polskich, ale dobrze napisanych jest niestety niewiele.
dyedblonde
przyznam że jakoś wcześniej nie ciągło mnie do takich ksiązke, ale ta ma coś w sobie co mnie do niej przyciąga
zapisuje
Vicky
Warto dać jej szansę 🙂
Zuzanna
Lubię poznawać baśnie i legendy nie tylko poszczególnych krajów, ale też miejscowości. Ciekawa jest ta książka i chętnie bym ją przeczytała.
Vicky
Ja również bardzo lubię takie klimaty 🙂