Ocean na Krańcu Drogi – Neil Gaiman

Date
kwi, 10, 2014

oceannakrancudrogiTajemnicza grafika, sztywna oprawa, o przyjemnej fakturze. Pięknie wydana, niezbyt obszerna książeczka, a na jej okładce nazwisko mojego ulubionego autora. Czy może istnieć cokolwiek bardziej kuszącego? Lektura “Oceanu na krańcu drogi” Neila Gaimana była w moim przypadku więcej niż pewna.

Treścią książki są niesamowite wspomnienia z dzieciństwa głównego bohatera, które ożywają, gdy ten powrócił do niewielkiego miasteczka. Sam nie jest przekonany o tym na ile są prawdziwe, a wydają się niezwykle wręcz nierealne. Cała fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy pewien mężczyzna kradnie rodzinie głównego bohatera samochód, w którym popełnia samobójstwo. Wydarzenie to budzi tajemnicze, złe moce. Pojawia się Ursula, która pragnie żyć w ludzkim świecie – bez względu na koszty. Bez trudu wkrada się ona w łaski rodziny chłopca. Jemu jedynemu wydaje się, że nie wszystko jest takie, jakie powinno być. Sam jednak nie jest w stanie poradzić sobie z zagrożeniem. Musi więc poszukać pomocy. Tylko gdzie ją znajdzie?

Historia ta nie zawiera barwnych, wymyślnych opisów. Przedstawia rzeczy zarówno przerażające i mroczne jak i niesamowite, ale jedynie je zarysowuje, jakby pisarz postanowił nie zdradzać czytelnikom żadnych, najmniejszych nawet tajemnic. Książka właściwie z założenia nie miała być powieścią, a jedynie opowiadaniem. Po prostu wyszła nieco dłuższa. Myślę więc, że takiego zabiegu literackiego autor użył specjalnie, by pobudzić wyobraźnię czytelnika. To zaś, jak najbardziej, mu się udało.

Powieść jest przepełniona melancholią i magią. To historia o przyjaźni i odwadze. O wierze w rzeczy nierealne. Baśń ma niesamowity klimat, który niepierwszy raz towarzyszy dziełom Neila Gaimana. Język, którym się posługuje jest niezwykły – jednocześnie poetycki i prosty. Pisarz tworzy słowa, które nie tylko przemawiają, ale również docierają do ludzi. Potrafi obudzić w nich przeróżne uczucia i zafascynować, nawet opornego czytelnika, stworzonym przez siebie światem.

“Ocean na krańcu drogi” to książka tajemnicza i niezwykła. Jest jednak tak samo specyficzna jak wszystkie inne dzieła tego autora. Dlatego nie da się o niej opowiedzieć – po prostu trzeba ją poznać. Może nie jest to najlepsze dzieło mistrza, historia jednak jest więcej niż warta przeczytania. W obliczu takiej twórczości naprawdę trudno jest pozostać obojętnym. To dzieło z najwyższej półki. Subiektywnie czy obiektywnie – bo przez wzgląd na pisarza wcale nie jestem pewna – zdecydowanie powieść polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MAG

MAG

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Aga

  11 kwietnia 2014

  Ohoho, już nie mogę się doczekać aż przeczytam tą książeczkę 🙂 Już dawno zwróciła moją uwagę okładką, poza tym miałam przyjemność już czytać książki Neil’a, więc ta na pewno może się mnie spodziewać 🙂

 2. Odpowiedz

  naczytane.blog.pl

  11 kwietnia 2014

  Zdecydowanie przeczytam 🙂

 3. Odpowiedz

  Natalia_Lena

  11 kwietnia 2014

  Uwielbiam Gaimana. ,,Ocean…” już za mną i bardzo mi się podobał; niezwykle magiczna książka.

 4. Odpowiedz

  Magdalena

  11 kwietnia 2014

  Czas przeczytać 🙂

 5. Odpowiedz

  Sylwia L

  13 kwietnia 2014

  A ja nie jestem do niej do końca przekonana. Jakoś nie kręcą mnie takie mroczno melancholijne klimaty 😉 Jeśli natrafię na nią w bibliotece to może przeczytam 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »