Obiecuję ci szczęście – Ewa Formella

Date
lip, 12, 2022

Obiecuję ci szczęście

Książki Ewy Formelli czytam naprawdę od dawna, a każdy kolejny tytuł wywołuje we mnie wiele radości i wzruszeń. Dlatego możecie wyobrazić sobie moje szczęście, gdy nadarzyła się okazja do objęcia patronatem medialnym najnowszej książki pisarki noszącej tytuł „Obiecuję ci szczęście”.  W dzisiejszym wpisie opowiem Wam, dlaczego warto ją przeczytać. 

Zarys fabuły 

Kalina jest młodą, niezależną kobietą, która świadomie wybrała swój sposób na życie. Skupia się na pracy, a wieczory lubi spędzać przy lampce wina. Lubi bycie singielką i nie wyobraża sobie założenia rodziny. Jej świat staje na głowie, gdy jej siostra umiera i okazuje się, że Kalina jest jedyną osobą, która może zaopiekować się swoją kilkuletnią, osieroconą siostrzenicą. Czy poradzi sobie z takim wyzwaniem? 

„Zeszyt w ręku Kaliny – wbrew prawom logiki – wydał się Kalinie nagle bardzo ciężki. A może to słowa w nim wpisane były coraz cięższe?”

Moja opinia i przemyślenia

Uwielbiam to, że w twórczości Ewy Formelli pojawiają się rzadkie, jednak typowo polskie imiona. W „Obiecuję ci szczęście” mamy Kalinę, Tosię i Bronka, dla urozmaicenia pojawiają się też zwykłe Asia czy Monika, ale prym wiodą te zdecydowanie rzadziej spotykane imiona. Pokazuje to, że by być oryginalnym, wcale nie trzeba sięgać poza polskie granice. 

Historia jest słodko-gorzka, wciągająca i bardzo realistyczna. Porusza wiele współczesnych problemów. Przelewa się w niej cała powódź przeróżnych emocji. Niekiedy życie jest piękne, innym razem natomiast bywa niezwykle trudne i bolesne, a Ewa Formella nie ukrywa tego pod warstwą waty cukrowej. Teraźniejszość przeplata się z umieszczoną w pamiętniku przeszłością, która skrywa niejedną smutną i bolesną tajemnicę. 

Przyznam, że mój wzrok w pierwszej kolejności przyciągnęła cudna okładka. Zdjęcie dziewczynki i dopracowanie szaty graficznej są perfekcyjne. Niestety jeżeli chodzi o jakość druku, to drukarnia trochę zawaliła sprawę, przynajmniej w moim egzemplarzu. W niektórych miejscach litery są lekko rozmazane i wręcz zaczynają robić się podwójne. Nie jest to tragiczny mankament, a jednak nie powinien pojawić się w książce. 

Podsumowanie

Mimo że nie jestem miłośniczką literatury obyczajowej jako takiej, to po książki Ewy Formelli zawsze sięgam z ogromnym entuzjazmem, a potem czytam je z prawdziwą przyjemnością. Tak stało się i tym razem, a powieść „Obiecuję ci szczęście” niezwykle mnie zauroczyła, od czasu do czasu zmuszając do refleksji. To przejmująca, pełna przemyśleń, ciepła, wielkich emocji i realizmu historia, którą warto przeczytać. Napisana została lekkim piórem, ale po lekturze z pewnością zostanie z czytelnikiem na dłużej. Polecam! Warto dać jej szansę. 

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Dziewczynka z ciasteczkami – Ewa Formella

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  19 lipca 2022

  Szczerze muszę przyznać, że nic tej autorki chyba jeszcze nie czytałam. No ale skoro polecasz – sprawdzę.

 2. Odpowiedz

  Zuzka

  19 lipca 2022

  Tym razem niestety nie czuję się zainteresowana książką, którą recenzujesz. Muszę jednak przyznać, że ma ładną okładkę.

 3. Odpowiedz

  Martyna K

  19 lipca 2022

  Lubię gdy książka zmusza odbiorcę do refleksji. Dobrze, że tak było też tym razem.

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  19 lipca 2022

  obyczajowe propozycje raczej nie dla mnie, w ogóle ostatnio tyle książek powstaje że nie nadążąm z czytaniem 😀 😀 to jak z kosmetykami nie da się wszystkich przetestowac 😀

 5. Odpowiedz

  P.

  14 lipca 2022

  Bez dwóch zdań ciekawie będzie zagłębić się w tę historię.

 6. Odpowiedz

  M. Kwiatkowska

  13 lipca 2022

  Autorka potrafi tworzyć ciekawe pozycje i widzę że ta także taka jest.

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  13 lipca 2022

  Po Twoich wrażeniach czytelniczych widzę, że wiele osób przytuli się do tej książki. 🙂

 8. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  12 lipca 2022

  Dawno nie czytałam nic tej autorki. Koniecznie chcę to zmienić.

 9. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  12 lipca 2022

  Na pewno jest się czym zainteresować. Będę polecać ją dalej.

 10. Odpowiedz

  Pojedztam

  12 lipca 2022

  Też bardzo lubię gdy w książkach są takie mniej znane imiona.

 11. Odpowiedz

  wedrowkipokuchniblog

  12 lipca 2022

  Fajnie, że pojawiają się tak piękne imiona polskie w książce, bo już mam przesyt tych zagranicznych

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły