Nieludzie – Kat Falls

Date
maj, 13, 2015

Nieludzie Kat FallsKat Falls to pisaka, którą poznałam podczas lektury serii dla młodych czytelników, noszącej tytuł „Podwodny Świat”. Jest to pomysłowy, dystopiczny cykl, przedstawiający rzeczywistość w niezwykłych barwach. Gdy więc usłyszałam o powieści „Nieludzie” od razu wiedziałam, że z miłą chęcią ją przeczytam.

Lane mieszka za murem, w bezpiecznej od zarazy strefie. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia. Sporo osób pozostało w tak zwanej „Dzikiej Strefie”, zaatakowanej i opustoszonej przez śmiertelnie groźny wirus ferae, przenoszący się tą samą drogą co wścieklizna. Po dwudziestu latach jednak ludzie przestali umierać, uzyskali pewną odporność, dzięki której wirus stał się jeszcze groźniejszy. Teraz mutuje ich DNA tworząc „zwierzoludzi”, osoby, które zmutowane z różnymi zwierzętami, po pewnym czasie – tygodniach lub latach – tracą zmysły oraz swoje człowieczeństwo. Niejednokrotnie ich celem staje się zabijanie. Lane nigdy nie sądziła, że będzie musiała opuścić swój dom, gdy jednak okazuje się, że jej ojcu grozi niebezpieczeństwo, dziewczyna bez wahania wyrusza w niebezpieczną podróż za mur, do Dzikiej Strefy, którą do tej pory znała jedynie z mrożących krew w żyłach opowieści ojca, traktowanych po prostu jako barwne bajki na dobranoc.

Kat Falls stworzyła niezwykłą wizję zniszczonego przez zarazę świata. Fabuła książki jest barwna i wciągająca, natomiast zwroty wartko płynącej akcji niejednokrotnie potrafią zaskoczyć czytelnika. Rzeczywistość jest okrutna i przejmująca, ale nie przygniata bohaterów do ziemi – oni pogodzili się z realiami w jakich przyszło im żyć i odważnie podjęli walkę. Dzięki temu książka stała się przygodowa, a nie jedynie przerażająca niczym typowy horror.

Lane to bohaterka ciekawa, sympatyczna i aktywnie podejmująca działania – nie próbuje biernie czekać na to, by uratował ją książę z bajki. Towarzyszący jej Rafe i Everson mają rozbudowane, złożone osobowości i każdy z nich ukrywa swoją własną tajemnicę. Postacie zwierzoludzi stanowią jeden z najlepszych elementów powieści. Opisane zostały dokładnie, z dbałością o szczegóły. Posiadają również swoje własne charaktery i wszystkie te elementy, które pozwalają odróżnić dzikich od ludzi.

„Nieludzie” to cudownej konstrukcji, dystopiczna powieść fantasy, opowiadająca o nierealnym, ale bardzo rzeczywistym świecie. Zmusza czytelnika by zadał sobie pytanie – co sprawia, że człowiek staje się ludzki? Co właściwie czyni go człowiekiem? Lekturą jestem zachwycona i gdy już zaczęłam czytać, nie potrafiłam się oderwać. Mam nadzieję, że już niebawem ukaże się kolejna część, a póki co z niecierpliwością będę na nią czekać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Sylwia Węgielewska

  13 maja 2015

  Czytałam i niecierpliwie wyglądam kontynuacji 😀

 2. Odpowiedz

  Monika

  13 maja 2015

  Szkoda, że nie lubię książek z tego gatunku, bo natrafiam już na kolejną zdecydowanie pozytywną recenzję. Ale chyba się nie przemogę i nie przeczyam bo wiem, że mimo wszystko w pewnym momencie czytania najdzie mnie myśl, że to przecież jest książka zupełnie nie dla kogoś takiego jak ja.

 3. Odpowiedz

  Fenko

  13 maja 2015

  Uwielbiam ten gatunek i po książkę z wielką chęcią bym sięgnęła 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »