Nie mogę ci powiedzieć – Jakub Bączkowski

Date
gru, 05, 2023

Nie mogę ci powiedzieć

Szczerze powiem, że co jak co, ale kryminały to polscy autorzy pisać potrafią, a Jakub Bączkowski nie jest tu wyjątkim od reguły. Jego książka „Nie mogę ci powiedzieć” to jedna z tych powieści, która zaskakuje swoją głębią, świeżością podejścia i realistycznym portretem bohaterów. 

Zarys fabuły

Akcja powieści skupia się wokół Damiana, młodego mężczyzny, który po tajemniczym weekendzie trafia do szpitala i zapada w śpiączkę. Odkrycie prawdy o tym, co się wydarzyło, staje się dla jego rodziny i bliskich rzeczą priorytetową. Ojciec chłopaka decyduje się rozwiązać tajemnicę działając samodzielnie i w tajemnicy przed policją, rozpoczyna prywatne dochodzenie. Równolegle podobne działania podejmuje Simona, ciotka Damiana, zdeterminowana zrobić dla swojego ukochanego siostrzeńca wszystko, co w jej mocy, nawet kosztem własnego zdrowia.

Moja opinia i przemyślenia

Jakub Bączykowski z dużą wrażliwością kreuje postacie, których motywy i działania czytelnik może łatwo zrozumieć. Myślę, że w książce szczególnie ważny jest sposób przedstawienia relacji homoseksualnej bohaterów. Autor nie wpada w pułapkę stereotypów, przedstawiając związek Damiana i Łukasza jako coś zupełnie normalnego, co w literaturze nie zawsze jest regułą. Zdecydowanie warto docenić tak naturalny i autentyczny sposób pisania o miłości i związkach.

Fabuła książki jest wielowymiarowa i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Jakub Bączykowski brawurowo prowadzi nas przez mroczne zakamarki ludzkich tajemnic, jednocześnie utrzymując napięcie i zainteresowanie czytelnika. Nie brakuje tu też elementów obyczajowych, które dodają powieści dodatkowej głębi, jak i próby zgłębienia psychiki wykreowanych postaci. Niezwykle ważna w powieści jest również postać Simony, ciotki Damiana, która mimo choroby uczy się na nowo doceniać życie. Jej wątek nadaje historii dodatkowego wymiaru i pokazuje, jak w obliczu tragedii można odnaleźć nową siłę.

Podsumowanie

Sądzę, że tytuł „Nie mogę ci powiedzieć” to książka, która z pewnością przypadnie do gustu fanom kryminałów, szczególnie tym, którzy szukają nieco głębszej, bardziej złożonej historii. To opowieść o miłości, zdradzie, tajemnicach i poszukiwaniu prawdy, napisana z dużą dozą empatii i zrozumienia dla ludzkich słabości. Lekturę serdecznie polecam, to doskonałe źródło wciągającej rozrywki, okraszone chwilami pełnymi refleksji nad ludzkim życiem.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu.

Przeczytaj również:

Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  8 grudnia 2023

  Ta świeżość w tym przypadku zdecydowanie mnie przekonuje.

 2. Odpowiedz

  dyedblonde

  7 grudnia 2023

  musze przyznac że Twoja recenzja przekonała mnie! z przyjemnością zapisuje ten tytuł na listę

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  6 grudnia 2023

  Myślę, że ta książka może mi się spodobać. Dziękuję za polecenie.

 4. Odpowiedz

  Irena

  6 grudnia 2023

  Wiesz, że chyba widzę ją u ciebie pierwszy raz? A brzmi intrygująco, zapiszę sobie tytuł.

 5. Odpowiedz

  Justyna

  6 grudnia 2023

  Ostatnio sięgnęłam po kryminał na faktach . Tutaj opis też brzmi ciekawie , ciekawe czy przebrnelabym do końca

 6. Odpowiedz

  Akacja

  6 grudnia 2023

  Masz rację, jest tylu polskich autorów, że gubię się w tym, co kupić Ślubnemu. Dzięki za polecajkę.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Asystentka złoczyńcy – Hannah Nicole Maehrer

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły