Naznaczeni śmiercią – Veronica Roth

Date
sty, 19, 2017

naznaczeni-smiercia-b-iext47165124Po sukcesie „Niezgodnej” spod pióra Veronicy Roth, która jako trylogia ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Amber, na publikację kolejnej powieści pisarki zdecydowało się nowe wydawnictwo. Książka „Naznaczeni śmiercią” swoją premierę miała 17 stycznia, a na nasz rodzimy rynek trafiła dzięki wydawnictwu Jaguar.

Nurt to źródło mocy, które obdarza ludzi niezwykłymi darami. Nie wszyscy jednak są szczęśliwi z ich posiadania. Cyra, siostra władcy ludu Shotet, potrafi zadawać ból samym tylko dotknięciem. Konsekwencją jej daru jest również jej własne cierpienie, którego w żaden sposób nie potrafi uniknąć. Akos jako dziecko został porwany ze swojego domu, gdyż przepowiednia głosi, że zginie w służbie rodu z Shotet. Okazuje się, że jego dar tłumi działanie nurtu i chłopak jako jedyny może ulżyć w cierpieniu Cyrze. Jak potoczą się ich losy, gdy najwięksi wrogowie staną się przyjaciółmi?

Rozdziały w książce podzielone zostały na te z punktu widzenia Akosa i inne z punktu widzenia Cyry. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć ich motywacje i zachowania. Przedstawiony przez pisarkę świat jest brutalny i niezwykle mroczny, ale tak naprawdę, na dobrą sprawę, niewiele różni się od naszego – oczywiście po odjęciu całej nadprzyrodzonej i kosmicznej otoczki. Także więc i uczucia bohaterów nie będą tak do końca obce czytelnikom.

Ciekawa jestem czy nowa powieść Veronicy Roth również (i jak szybko) doczeka się ekranizacji. Z pewnością jest co sfilmować. Akcja co prawda z początku nie toczy się zbyt wartko, ale płynie równym tempem, nie pozostawiając miejsca na nudę. Tło fabularne jest wymyślne i niezwykle bogate w przeróżne szczegóły. Poza faktem, że lud Shotet wyrusza co roku na wędrówki statkiem kosmicznym, to właściwie nie czuć, że to powieść Science Fiction – równie dobrze mogliby płynąć pirackim okrętem. Myślę, że w ekranizacji mogłoby to być znacznie bardziej zauważalne.

Książka została napisana w lekkim i niewymuszonym stylu. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Jej fabuła porywa, przenosząc czytelników do pełnego walk i niesnasków świata. Przyznam, że z przyjemnością, już teraz, sięgnęłabym po kolejny tom. Mam nadzieję, że nie będzie trzeba na niego zbyt długo czekać.

„Naznaczeni śmiercią” to przyjemne, nieco mroczne, niezwykle wciągające młodzieżowe fantasy. Powieść jest równie dobra co „Niezgodna” lub może nawet odrobinę lepsza, biorąc pod uwagę kolejne części. Jeżeli lubisz ten gatunek, to jest to jedna z tych książek, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać.

Dziękuję!

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Gosia

  22 stycznia 2017

  Idealny klimat dla mojego faceta 🙂

 2. Odpowiedz

  Lucyna

  22 stycznia 2017

  Wprawdzie to nie moja bajka, ale dla tych, którzy lubią ten rodzaj literatury na pewno ta informacja się przyda

 3. Odpowiedz

  Thievingbooks

  22 stycznia 2017

  Poprzednia trylogia autorki mnie przekonała, więc teraz też chętnie dam się namówić 😉

 4. Odpowiedz

  onlypretender x

  22 stycznia 2017

  nie wiem, czy jestem przekonana do tej książki, bo wyrastam z takich powieści. pozdrawiam 🙂

 5. Odpowiedz

  bagienny

  20 stycznia 2017

  Niezgodna to trylogia? Czytałem już pięć części, a szósta ma mieć premierę w tym roku (mam nadzieję, że także po polsku – nie lubię miksować w języku jakim czytam).
  Dzięki za info, nawet nie wiedziałem, że wyszło coś nowego ;]

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »