Na Święta do Krakowa zawitają smoki!

Date
lis, 19, 2015

W Krakowie noworoczne dekoracje w tym roku będą wyjątkowe. Miasto zostanie przystrojone świetlnymi instalacjami m.in. w kształcie smoków.

O świąteczne dekoracje stolicy Małopolski zadbają trzy firmy: 2 z Gliwic i 1 z Jastrzębia-Zdroju. Koszt instalacji wyniesie około 1 mln zł.

Według wytycznych plastyka miasta Krakowa, dekoracje mają odwoływać się do tradycyjnych motywów regionalnych i dekoracyjnych oraz wzorów etnograficznych. Niektórzy są jednak zaskoczeni faktem, że wśród bożonarodzeniowych dekoracji pojawią także smoki.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu:
„Dekoracja połączy zarówno motywy krakowskie, jak i świąteczne. Obecność smoków jest propozycją, którą entuzjastycznie poparła branża turystyczna. (…) Zeszłoroczne ogromne bańki zostały pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i turystów. W tym roku jedną z atrakcji będzie możliwość sfotografowania się ze smokiem.” ZIKiT wyłoniło wykonawców świątecznej dekoracji Krakowa w wyniku przetargu.

Za dekorację ulic, a także dwóch wysokich choinek, baniek i 5-metrowych smoków odpowiadać będzie firma IPB Decoration z Gliwic, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży. W jej CV znajduje się także zagraniczny dorobek. Ponad to, IPB Decoration zajmuje się także dekoracją świąteczną Katowic i Bytomia.

Na krakowskim Rynku ozdoby pojawią się za półtora tygodnia, z okazji targów bożonarodzeniowych. Natomiast na początku grudnia instalacje zostaną zamontowane w pozostałych lokacjach.

Jeżeli smoki nie przypadną do gustu mieszkańcom i turystom, w przyszłym roku Kraków powróci do tradycyjnej stylistyki, jak podkreślił Filip Szatanik, wicedyrektor magistrackiego Wydziału Informacji.

źródło: http://krakow.naszemiasto.pl

19 listopada 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »