Na skraju jutra – Hiroshi Sakurazaka

Date
cze, 23, 2014

na-skraju-jutra-b-iext24955432Jakby to było przeżywać jeden dzień wciąż od nowa, móc wielokrotnie naprawiać swoje błędy, by wreszcie doprowadzić sytuacje, swoje zachowanie i umiejętności do stanu perfekcyjnego? By jednak to się udało, trzeba każdorazowo zginąć…

Wrogowie Zjednoczonej Armii Obrony Ziemi są cyborgami. Ludzkość nazywa ich Mimami. Najskuteczniejszym narzędziem do walki z nimi, jakie udało się ludziom wynaleźć, są specjalnie skonstruowane skafandry, które zwiększają siłę mięśni i są wyposażone w przeróżną broń. Kiriya Keiji, zwany później “Killer Cage”, gdyż tak właśnie jego imię brzmiało dla Amerykanów, jest niedoświadczonym rekrutem, który zostaje ranny na polu walki. Tam poznaje Ritę, znaną jako “stalowa suka”, główną bohaterkę trwającej wojny. Dziewczyna chce spędzić z nim ostatnie chwile. Nie wynika to jednak z dobroci serca – planuje zabrać akumulator z jego skafandra. W końcu Kiriya Keiji traci przytomność, wcześniej jednak udaje mu się zabić niezwykłego wroga – Mima innego niż wszystkie.

Książka “Na skraju jutra” niewiele ma wspólnego z ekranizacją i być może właśnie dlatego warto ją przeczytać. Choć zamysł i tocząca sie dookoła wojna są te same, to mimo wszystko zupełnie inna historia, w której udział biorą diametralnie różni bohaterowie. Jednak i jedno i drugie jest warte poświęcenia im chwili czasu. Powieść czyta się szybko i z ciekawością, a film, choć momentami nieco zbyt heroiczny, również przykuwa uwagę widza.

Ciekawym dodatkiem do “Na skraju jutra” są ilustracje yoshitoshi ABe. Możemy zobaczyć na nich głównych bohaterów, oraz używane do walki skafandry. Myślę, że w znacznym stopniu uatrakcyjniają one książkę. W tomie pojawia się również kilka mangowych aspektów. Na przykład na początku bohaterowie przedstawieni zostali w niewielkich tabelkach. Zwyczajowo tak to właśnie wygląda w japońskich komiksach.

Jest to powieść dla fanów Science Fiction. Dużo walki, wartka akcja, zaskakujące pomysły. Lekko i przyjemnie się ją czyta. Myślę jednak, że nie jest to książka dla każdego. Ja sama zostałam uczestniczką ożywionej dyskusji o logice i nie-logice pewnych jej elementów. Należy również wziąć pod uwagę, że napisana jest typowo w japońskim stylu, a on różni się od amerykańskiego czy europejskiego i trzeba się do niego przyzwyczaić. Żaden wielbiciel mang nie powinien się jednak poczuć zawiedziony. Mi “Na skraju jutra” przypadło do gustu i myślę, że książka znajdzie również wielu innych fanów.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Galeria Książki

galeriaksiazki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  23 czerwca 2014

  Niedawno widziałam zwiastun filmu – zaciekawił mnie. Jednak skoro piszesz, że książka nie ma wiele wspólnego z ekranizacją – tym bardziej przeczytam 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »