Motyl – Lisa Genova

Date
gru, 11, 2015

motyl-b-iext24810813Lisa Genova to amerykańska pisarka, która jest również doktorem nauk medycznych. Specjalizuje się w neurobiologii. „Motyl” to jej debiutancka powieść, która okazała się ogromnym sukcesem. Przez ponad czterdzieści tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów New Your Times. 

Alice Howland jest profesorem na Harvardzie. Wiedzie szczęśliwe, dostatnie życie, czuje się spełniona. Nic nie wskazuje na to, że mogłaby być chora. Pewnego jednak dnia okazuje się, że już niedługo o wszystkim zapomni. Zatraci siebie, swoją tożsamość, nie będzie wiedziała co kocha, nie rozpozna swoich dzieci. Choroba alzheimera to wyrok i nie można sobie z nią poradzić. Alice jednak postanowiła, że przynajmniej spróbuje znaleźć jakiś sposób.

„Motyl” to książka o której nie sposób zapomnieć. Opowiada przerażającą, niezwykle realistyczną historię, taką, która mogłaby spotkać każdego. Powieść posiada wiele wartości. Jest wzruszająca i mądra. Historia została opowiedziana z punktu widzenia Alice, co czyni ją tylko jeszcze bardziej wzruszającą. Niemożliwa walka z chorobą umysłową szokuje i przeraża. Bohaterka jednak się nie poddaje i robi wszystko by jak najdłużej zachować wspomnienia, radzić sobie samodzielnie i po prostu być sobą.

Alzheimer kojarzy się z podeszłym wiekiem, okazuje się jednak, że zachorować mogą osoby znacznie młodsze. Można powiedzieć, że Alice miała szczęście, mogła liczyć na wsparcie rodziny, co jednak stałoby się, gdyby była sama? Wizja wzbudza strach i zmusza do przewartościowania również własnego życia. Co tak naprawdę powinno być dla nas ważne?

„Motyl” to pierwsza powieść Lisy Genova, z jaką miałam styczność. Po lekturze jestem pewna, że chcę poznać również inne książki pisarki. Zapomniałam już jak mocno może wzruszyć odrobina prozy. Dodatkowo Autorka tworzy w pięknym stylu i powieść jest nie tylko ciekawa, ale również wyśmienicie napisana. „Motyl” to jeden z tych tytułów, które bez wahania można polecić, wiedząc, że w świat wysyła się wartościową lekturę.

Istnieją takie książki, które zostają z nami na zawsze, odciskają piętno w umyśle czytelnika i nie sposób przestać o nich rozmyślać. Jedną z nich jest właśnie „Motyl” spod pióra Lisy Genova. Powieść nie należy do lekkich czy łatwych. To nie czysto rozrywkowa beletrystyka. Tytuł jest wartościowy i niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie. Nie wolno się poddawać, nawet gdy sprawa jest z góry przegrana. Polecam, bo naprawdę warto!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia

Print

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Magia Słowa

  20 stycznia 2016

  I według mnie książka posiada ogromne wartości, oraz ma wiedzę na sprawy, z którymi każdy z nas powinien się zapoznać. 😉
  Mnie również bardzo się podobała i zamierzam sięgnąć po inne powieści autorki. 😉

 2. Odpowiedz

  Lord Victor (My BookTown)

  12 grudnia 2015

  Uwielbiam tę książkę. Motyl to jedna z najpiękniejszych powieści, jakie czytałem w tym roku. Zgadzam się – z pewnością nie jest to powieść łatwa i przyjemna, przez którą przebrniemy w kilka godzin. Ta książka zmusza do myślenia i wyciska z czytelnika wszystkie możliwe emocje. Jestem pewien, że jeszcze długo będę ja wspominał.

  Trafiłem na Twojego bloga po raz pierwszy, jednak jestem pewien, że jeszcze nieraz tu wrócę 🙂
  Pozdrawiam 🙂
  http://mybooktown.blogspot.com/

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły