Między życiem, a życiem – Jessica Shirvington

Date
cze, 19, 2015

miedzy-zyciem-a-zyciem-b-iext28777012Według kwantowej teorii wielu światów Hugh’a Everetta III, wszystko co może się wydarzyć zdarza się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości. Schemat ten przypomina nieco wielkie, rozgałęziające się w każdej chwili drzewo. Teoria ta wielokrotnie była i jest wykorzystywana w literaturze. Jak do tematu podeszła w swojej powieści Jessica Shirvington?

Sabine od kiedy tylko sięga pamięcią żyje naprzemiennie w dwóch alternatywnych rzeczywistościach. W jednej z nich jest córką średnio zamożnych aptekarzy z Roxbury. Ma młodszą siostrzyczkę i ekscentrycznych przyjaciół. W drugim świecie natomiast pochodzi z bogatej rodziny w Wellesley i stara się być perfekcyjna, by spełnić oczekiwania otoczenia. Dwadzieścia cztery godziny tutaj, dwadzieścia cztery tam. Dziewczyna bez przerwy zadaje sobie pytanie jak to możliwe i przeprowadza na sobie przeróżne eksperymenty. Nie spodziewa się jednak do czego mogą one doprowadzić…

„Między życiem, a życiem” to historia o, na pozór, zwyczajnej nastolatce, której rzeczywistość wygląda po prostu nieco inaczej. Fabuła książki potoczyła się jednak w taki sposób, że powieść stała się przejmująca, a jej elementy mają słodko-gorzki smak. Jeżeli miałabym oceniać wątek fantasy, to jest on stworzony na wysokim poziomie, ale bez żadnej rewelacji czy fajerwerków. Jako powieść obyczajową dla młodzieży tytuł oceniłabym znacznie lepiej.

Książka została napisana z pomysłem. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Niejednokrotnie odczuwałam żal, że fabuła potoczyła się tak, a nie inaczej – osobiście, kilka razy, wybrałabym dla niej zdecydowanie inny tor. Kreacje bohaterów nie są zbyt głębokie, nie brakuje im jednak istotnych cech. Do postaci bez trudu można się przywiązać i przejmować się ich poczynaniami. Do tego ku mojemu wielkiemu (i bardzo pozytywnemu) zaskoczeniu zakończenie nie pozostało zupełnie otwarte – wydarzyło się wiele rzeczy i wciąż mogą stać się nowe, ale jak potoczy się życie Sabine zależy przede wszystkim od niej samej, a w znacznie mniejszym stopniu od kaprysów losu.

Myślę, że „Między życiem, a życiem” to dobra, trzymająca poziom, młodzieżówka. Zawiera wszystkie niezbędne elementy tego typu powieści. Podczas lektury można w bardzo sympatyczny sposób spędzić kilka, dłuższych chwil. Z książki jestem bardzo zadowolona i z przyjemnością mogę polecić ją osobom lubiącym tego typu powieści. Myślę, że i tym razem się nie zawiodą.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Dreams

logo dreams_0

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  tosiaantonina

  19 czerwca 2015

  O, lubię książki które krążą wokół tej teorii 🙂 chętnie przeczytam 🙂

 2. Odpowiedz

  Książkowe KNK (@KsiazkoweKNK)

  19 czerwca 2015

  MŻAŻ baaardzo mi się podobała. Jedna z bardziej interesujących ostatnio książek młodzieżowych. I w końcu mamy podróże nie w czasie, a między światami.

 3. Odpowiedz

  Carolyn

  1 maja 2019

  nigdy nie słyszałam o tej książce, brzmi naprawdę ciekawie!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »