Miasto Mosiądzu – S.A. Chakraborty

Date
wrz, 01, 2021

Miasto Mosiądzu 

Uwielbiam czytać fantastykę, ale rzadko kiedy ma ona wyróżniające się spośród setek innych pozycji tło fabularne. W przypadku książki „Miasto Mosiądzu” jest jednak inaczej, a akcja powieści dzieje się we wspaniale zarysowanym XVIII wiecznym Kairze. Już sam zamysł skłonił mnie, by zagłębić się w nową, pełną magii lekturę. 

Zarys fabuły 

Nahri to sprytna złodziejka i naciągaczka, radząca sobie na ulicach Kairu. Być może w jej życiu nic by się nie wydarzyło, gdyby kłopoty nie zmusiły jej do ucieczki z miasta. Na swojej drodze spotyka potężnego dżina, który sprawia, że dziewczyna zaczyna wierzyć w magię. Wspólnie wyruszają do tytułowego Miasta Mosiądzu, znanego również jako Dewabad. Jaki los czeka bohaterkę, gdy przekroczy jego bramy?  

Moja opinia i przemyślenia

Cieszy mnie, że seria „Dewabad” ma być kompletną trylogią, bo początek historii bardzo mnie zainteresował. Orientalny klimat, tajemnice, intrygi i oczywiście wszechobecna magia – to wszystko można znaleźć w powieści spod pióra S.A. Chakraborty. Pisarka wykreowała barwny i fascynujący świat, do którego z przyjemnością powrócę. Jedynym minusem „Miasta Mosiądzu” jest momentami nieco ślamazarna akcja, przez którą powstało kilka dłużyzn. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach udało się tego uniknąć. 

Uwielbiam, kiedy książka jest nie tylko ciekawa, ale również pięknie wydana. Tak właśnie stało się w przypadku „Miasta Mosiądzu”. Twarda oprawa, ładna, niewymuszona grafika na okładce i ciekawe wzornictwo w środku. Takie publikacje z przyjemnością stawia się na półce swojej domowej biblioteczki. 

W powieści tak naprawdę śledzimy losy dwójki bohaterów, księcia i złodziejki, z czego Nahri jest raczej postacią stereotypową. Pojawia się również nienachalny wątek romantyczny. Ot takie typowe dla literatury młodzieżowej rozwiązania. 

Podsumowanie

Miasto Mosiądzu” to ciekawa, dobrze napisana powieść fantasy, z bogatym światem i zgrabnie wykreowanymi bohaterami. Myślę, że z przyjemnością poznają ją osoby, które lubią retellingi doskonale nam znanych baśni (w tym przypadku, jak się domyślacie, inspiracją były zapewne przygody Aladyna). Autorce niestety nie udało się uniknąć dłużyzn, za to stworzyła cudowny, oszałamiający wręcz, orientalny klimat, w który czytelnik może wczuć się już od pierwszych stron. Myślę, że chociażby dlatego warto dać książce szansę. 

Dziękuję!

Miasto Mosiądzu i inne książki dla młodzieży znajdziesz na stronie księgarni Taniaksiazka.pl

 

Przeczytaj również:

Krew & Miód – Shelby Mahurin 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  2 września 2021

  Szkoda, że autorce nie udało się uniknąć dłużyzn, ale pewnie i tak się skuszę.

 2. Odpowiedz

  Justyna

  2 września 2021

  Powieści fantastyczne ostatnio mnie nie za specjalnie interesują. Ta tez jakoś mnie nie przekonała.

 3. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  2 września 2021

  Pierwszy raz widzę tą książkę. Muszę Ci powiedzieć, że fabuła mnie zaciekawiła. W wolnej chwili może po nią sięgnę.

 4. Odpowiedz

  Agnieszka

  2 września 2021

  Lubię tego typu pozycje, retellingi mnie bardzo kręcą ostatnio, więc chętnie sięgnę

 5. Odpowiedz

  Koralina

  2 września 2021

  chyba szkoda by mi było czasu na tę książkę, zwłaszcza że jest dużo porywających historii w świecie Aladyna 🙂

 6. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  3 września 2021

  Postaram się jak najszybciej dotrzeć do tego tytułu, zapowiada się bardzo ciekawie, moje ulubione klimaty, powinnam być zadowolona. 🙂

 7. Odpowiedz

  Lilianna

  4 września 2021

  Sama nie wiem czy będę sięgać po tą pozycję. Myślę że to nie będzie dobra pozycja jak dla mnie.

 8. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  7 września 2021

  Myślę, że mimo tych dłużyzn i tak polecę ją siostrze.

 9. Odpowiedz

  Irena Bujak

  7 września 2021

  A jednak, mimo tych dłużyzn, chętnie zapoznam się z tym tytułem. 😉

 10. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  7 września 2021

  Po lekturze jestem oczarowana światem, który stworzyła autorkę.

 11. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  20 września 2021

  Okładka natychmiast zwraca moją uwagę, obiecuje, że świat wykreowany w książce będzie fantastyczny. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »