Maud Montgomery – Mary Henley Rubio

Date
lip, 19, 2023

Maud Montgomery

Kim naprawdę była kobieta, która stworzyła Zielone Wzgórze?

„Maud Montgomery” to niezwykła podróż przez życie utalentowanej pisarki, której twórczość podbiła serca czytelników na całym świecie. Profesor Rubio poświęciła niemal trzy dekady, aby zgłębić tajniki życia Montgomery i przedstawić czytelnikom fascynujący portret tej niezwykłej kobiety.

O książce słów kilka

Biografia, licząca prawie 700 stron, ukazuje codzienność pisarki i jej rodziny. Autorka dokładnie analizuje dzienniki, wywiady oraz inne źródła, aby ukazać zarówno jasne, jak i mroczne strony życia Montgomery. Dzięki temu otrzymujemy kompleksowy obraz tej wyjątkowej osoby, która z pewnością nie miała łatwego życia i to już od najmłodszych lat. 

Tytuł został wydany w twardej oprawie i mimo że to istna cegiełka, to książka nie sprawia wrażenia, jakby miała się rozpaść. Jest naprawdę solidnie zszyta. Publikacja ma twardą oprawę i ładną, roślinną szatę graficzną. W środku zdobi ją wiele czarno-białych zdjęć. 

Moja opinia i przemyślenia

Gdy sięgałam po obszerną biografię Lucy Maud Montgomery autorstwa kanadyjskiej profesor Mary Henley Rubio, miałam wiele obaw. Przede wszystkim martwiłam się, czy nie będzie ona pisana w sposób naukowy, typowym uniwersyteckim językiem, który pomija potrzebę powstawania książek popularno naukowych, znacznie łatwiejszych do odbioru dla przeciętnego czytelnika. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne, a Mary Henley Rubio ze swoją opowieścią stara się dotrzeć do każdego, kto lubi twórczość pisarki. 

Podczas czytania biografii można się dowiedzieć, że życie Maud Montgomery nie było usłane różami. Wychowana w surowych warunkach przez dziadków, cierpiała z powodu braku miłości i poczucia bezpieczeństwa. Mimo to, jej niezwykła wyobraźnia i talent literacki wspierały ją w trudnych chwilach, umożliwiając ucieczkę do świata wyobraźni.

Montgomery zmagała się także z trudnościami w życiu rodzinnym. Jej małżeństwo było trudne, a mąż cierpiał na nawracające depresję. Jednak pisarka nie poddawała się, a determinacja, konsekwencja i miłość do pisania pozwoliły jej osiągnąć sukces. Ważnym elementem biografii jest również przedstawienie prawdziwej Maud Montgomery, poza fasadą, którą przedstawiała światu. Dzięki dziennikom i innym źródłom, odkrywamy zarówno jej radości, jak i cierpienia, wewnętrzne rozterki oraz silnie zakorzenione poglądy.

Biografia przekonująco przedstawia także rolę Montgomery w uświadamianiu kobiet o ich potencjale i zdolnościach. Pomimo panujących w tamtych czasach przekonań o ograniczonej roli kobiet, pisarka walczyła o swoje miejsce na arenie literackiej i działała na rzecz rozwoju literatury kanadyjskiej. Co zresztą doskonale widać w późniejszych tomach Ani z Zielonego Wzgórza. 

Na zakończenie

Choć rozmiary książki mogą wydawać się przytłaczające, czyta się ją bardzo szybko i z ciekawością. Autorka posłużyła się wieloma źródłami, aby stworzyć kompleksowy portret życia Lucy Maud Montgomery. Opowieść wzbogacają również liczne ilustracje i zdjęcia. To historia niezwykłej kobiety, która pomimo trudności życiowych, osiągnęła wielki sukces i stała się ikoną dla wielu czytelników na całym świecie.

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Światło między oceanami – M.L. Stedman

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

15 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Sisters92

  21 lipca 2023

  Na tak ciekawą książkową cegłę chętnie się skuszę.

 2. Odpowiedz

  Irena

  21 lipca 2023

  Ten tytuł to moje must have, uwielbiam twórczość tej autorki i jej biografię przeczytam z ogromną ciekawością.

 3. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  20 lipca 2023

  Myślę, że jest to jedna z lektur, która może mi się spodobać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 lipca 2023

   Polecam! Książka jest napisana na podstawie analizy wielu źródeł, no i oczywiście jest bardzo ciekawa.

 4. Odpowiedz

  Velaris' Library Kinga

  20 lipca 2023

  bardzo ją szanuję jako pisarkę, a Anie z Zielonego wzgórza uwielbiam do dziś. Wielu autorów miało trudne życie, często umierali w samotności, niedocenieni przez współczesny wtedy dla nich świat. Chętnie bym sięgnęła po tak obszerną biografię.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 lipca 2023

   To naprawdę dobra, solidna lektura 🙂

 5. Odpowiedz

  MonimePL

  20 lipca 2023

  Sporo czytałam o tej pisarce (przez miłość do mangi w której jest bohaterką!) i naprawdę miała ciekawy życiorys. Wg mnie warto sięgnąć po ta cegłę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 lipca 2023

   Jest sporo czytania, ale warto! 🙂

 6. Odpowiedz

  Paulina

  19 lipca 2023

  Sama z przyjemnością skuszę się na zapoznanie się z tą biografią.

 7. Odpowiedz

  Pojedztam

  19 lipca 2023

  To dobrze, że jest to książka, którą czyta się z ciekawością.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 lipca 2023

   Zdecydowanie!

 8. Odpowiedz

  Adriana

  19 lipca 2023

  Chętnie je przeczytam, przecież jej książki to książki mojego dzieciństwa. Kto nie zna Ani 🏆

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 lipca 2023

   Pisarka miała równie ciekawe życie, co jej bohaterki.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły