Mara Dyer: Tajemnica – Hodkin Michelle

Date
maj, 17, 2024
Mara Dyer

Mara Dyer: Tajemnica

MaraGdy na naszym rynku po raz pierwszy pojawiła się trylogia Michelle Hodkin jakoś to przeoczyłam. Może mignęła mi gdzieś okładka w księgarni lub w bibliotece, ale nigdy po nią nie sięgnęłam. Na szczęście teraz wydawnictwo Storylight (Insignis), postanowiło wznowić tę trylogię i to w bardzo pięknym wydaniu, bo z barwionymi brzegami, które idealnie pasują do okładki. 

Zarys fabuły

Mara Dyer jako jedyna przeżyła zawalenie się starego szpitala psychiatrycznego. W tym strasznym wypadku straciła najlepszą przyjaciółkę, swojego chłopaka i jego siostrę. Mara nie może otrząsnąć się po tym wydarzeniu, dlatego jej rodzina postanawia przeprowadzić się do innego stanu. Liczy na to, że nowe miejsce, będzie dobre na nowy start startem. Niestety nawet to nie pomaga dziewczynie. Zaczyna mieć halucynacje. Widzi zmarłych przyjaciół, słyszy ich głosy. Zaczyna dochodzić również do niewyjaśnionych zgonów, które Mara była w stanie wcześniej przewidzieć. W tym wszystkim stara się jej pomóc Noah, najpopularniejszy chłopak w szkole, którego intencje nie do końca są altruistyczne. 

Moja opinia i przemyślenia

Żałuję, że tak późno odkryłam tę trylogię, chociaż z drugiej strony widzę w tym plus, bo po skończeniu pierwszej części od razu mogę zabrać za kolejną, która jest już wydana.  „Mara Dyer. Tajemnica” napisana jest w świetnym stylu. Od samego początku trzymała mnie w napięciu, miejscami czułam pewien niepokój. Autorka potrafiła stworzyć mroczny, tajemniczy nastrój. Aż trudno uwierzyć w to, że ta książka to debiut. Podczas czytania cały czas zastanawiałam się, co jest prawdą, a co tylko wytworem wyobraźni. Zaczęłam snuć różne teorie, że może jednak nikt nie zginął, a może zginęły tylko dziewczyny, a Jude przeżył i teraz w jakiś tajemniczy sposób mąci w głowie Marze? Ten tom tego nie wyjaśnia, za to końcówka częściowo pokrywa się z jednym z moich domysłów.

Mara Dyer

Poza świetnym wątkiem psychologiczno-paranornalnym jest też bardzo dobry wątek romantyczny. Nie jest on tematem przewodnim książki, ale jest wyraźnie wyczuwalny. Dosłownie czuć, że coś się między bohaterami zaczyna dziać. Ich słowne utarczki nigdy mi się nie nudziły, a wręcz na nie czekałam. 

Na zakończenie

Podsumowując, bardzo cieszę się, że wydawnictwo zdecydowało się wznowić tę serię, ponieważ już coraz rzadziej sięgam po starsze tytuły, a czytam raczej nowości lub te książki, które są na naszym rynku od kilku lat i przez to nie poznałabym tak dobrej historii, w której jak na razie nie znajduję żadnych minusów. 

Wpis gościnny, autorka Honorata Jamroży.

Przeczytaj również:

Payback’s a Witch – Lana Harper

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  20 maja 2024

  Bardzo piękne wydanie. Jestem okładkową sroką i zawsze mnie kuszą takie piękne książki.

 2. Odpowiedz

  dyedblonde

  20 maja 2024

  poruszenie wątku psychologiczno-paranornalnym brzmi całkiem dobrze, bedę mieć na uwadzę ta książke

 3. Odpowiedz

  Angela

  19 maja 2024

  Książka wydaje się być ciekawa, może dużo w niej dramatu ludzkiego, ale to jest coś co kocham ostatnio strasznie.

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  19 maja 2024

  Sporo dramatyzmu w tle, ale akurat lubię nagromadzenie nieszczęść dotykających postaci, chętnie obserwuję jak sobie z nimi radzą.

 5. Odpowiedz

  Martyna K

  19 maja 2024

  Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Zapowiada się naprawdę interesująco, więc dzięki za polecenie.

 6. Odpowiedz

  Irena

  18 maja 2024

  Też cieszę się, że wznawiane są starsze tytuły i to w tak cudownym wydaniu.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły