Magia Bożego Narodzenia – antologia opowiadań

Date
sty, 10, 2016

 

magia-bozego-narodzenia-b-iext30784485„Cztery opowiadania czterech różnych autorów łączy temat przewodni – najpiękniejsze Święta w roku stają się pretekstem do poszukiwania tego, co w życiu najwspanialsze… i prawdziwie magiczne.”

Tak to już bywa, że gry zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, szukamy specjalnie przeznaczonych im publikacji – nie ważne czy na prezenty czy dla siebie samych. Takie książki najczęściej są optymistyczne, pełne ciepła i przywracają wiarę w ludzi. Czy takie zadanie udało się spełnić również antologii opowiadań „Magia Bożego Narodzenia”?

W zbiorze znaleźć można cztery teksty, każdy innego Autora. Są to kolejno: „Magia Bożego Narodzenia” Fern Michaels, „Najpiękniejsze Święta” Cathy Lamb, „Święta w stylu Maui” Mary Carter oraz „Święta w Cedar Key” Terri DuLong („Terri”, a nie „Terry”, wbrew temu co twierdzi okładka). Wszystkie opowiadania są ciepłe, przywracające wiarę w ludzi i bardzo idealistyczne. Właśnie takie, jakich czytelnicy pragną w okresie Bożego Narodzenia. Chociaż nie stanowią konkurencji dla „Opowieści wigilijnej” (bo niby co mogłoby ją stanowić?) to jednak myślę, że mimo wszystko warto po nie sięgnąć.

Rzeczą, której mi najbardziej w książce brakuje jest spis treści. Gdybym chciała wrócić do jakiegoś konkretnego tekstu musiałabym kartkować całą książkę, co zresztą i tak nie będzie łatwe ze względu na naprawdę cienki papier. Wydanie tytułu jest… zwyczajne. Pozbawione magii i uroku. Wydawca najwyraźniej nastawił się na to, że jego nakładem ukazuje się kolejne czytadło, a nie książka, którą z przyjemnością sprezentujemy komuś na Święta.

Opowiadania w antologii są lekkie i bardzo kobiece. Wszystkie cztery łączy wspólny motyw Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych i bohaterki, którym nie zawsze układało się w życiu. Napisane zostały w podobnym duchu i stylu. Ich akcja sprawia wrażenie nierealistycznej, ale mnie osobiście to właśnie bardzo się podoba – ostatecznie chodzi tu o magię Bożego Narodzenia a nie szarą codzienność.

„Magia Bożego Narodzenia” to śliczna, bardzo zimowa lektura. Dzięki niej bez trudu można rozgrzać się od środka. Wielka szkoda, że książka została tak marnie wydana (bo nie wiem jak inaczej określić błąd na okładce). Chociaż opowiadania nie są idealne, to jednak emanują dobrocią i nadzieją. Można do nich powracać przez cały rok by za każdym razem od nowa otoczyć się magią Bożego Narodzenia.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Bellona

Bellona logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »