Lista, która zmieniła moje życie – Olivia Beirne

Date
lip, 04, 2020

Lista, która zmieniła moje życie

Czy prowadzicie swoje własne listy, na których spisujecie marzenia, zadania lub po prostu plany na przyszłość? Moim zdaniem to naprawdę świetny pomysł. Jak z taką listą poradziła sobie bohaterka książki spod pióra Olivii Beirne, która nigdy nie miała zamiaru realizować śmiałych planów należących do jej siostry?

Zarys fabuły

Georgia żyje spokojnym życiem domatorki. Do jakiekolwiek aktywności motywuje ją od czasu do czasu siostra, Amy. Pewnego jednak dnia Amy dowiaduje się, że choruje na stwardnienie rozsiane i nie wiadomo ile jeszcze czasu radosnego, wolnego od problemów życia jej pozostało. Dlatego właśnie prosi Georgię o pomoc w realizacji zadań, które spisała sobie na liście rzeczy do zrobienia przed trzydziestką. Czy wspólnymi siłami uda im się podołać wyzwaniu i w jaki sposób realizacja zadań wpłynie na życie Georgii. 

Moja opinia i przemyślenia

„Lista, która zmieniła moje życie” to kolejny, po „Współlokatorach” tytuł wydany w nowej serii powieściowej wydawnictwa Albatros „Mała czarna”. Książka jest ciekawa i wciągająca, od czasu do czasu potrafi rozbawić, nie są to jednak „Współlokatorzy” (kliknij, jeżeli masz ochotę przeczytać recenzję), którzy naprawdę wysoko postawili poprzeczkę. Nie zrozumcie mnie źle, powieść jest naprawdę dobra, po prostu fakt, że ukazała się w tej samej serii wydawniczej, stawia ją w nieco gorszym świetle. Trudno powstrzymać się od porównywania. 

„Życzę sobie, żebyśmy z Amy zawsze były szczęśliwe. Oczy Amy lśnią i serce mi rośnie, ponieważ wiem, że moje życzenie, unoszące się w dymie z urodzinowych świeczek, właśnie się spełnia.”

To zaskakujące, jak bardzo może zmienić się czyjeś życie, jeżeli tylko odważy się wykonać kilka kroków. Tak właśnie stało się w przypadku Georgii, głównej bohaterki powieści. Jej motywacją była choroba ukochanej siostry, ale myślę, że każdy z nas musi znaleźć sobie swoją własną ścieżkę i wykrzesać w sobie iskrę, która wznieci chęć do działania. 

Książka porusza niezwykle trudny temat, który jednak dzięki lekkiemu stylowi autorki i zabawnym rozterkom głównej bohaterki, nie przytłacza czytelnika swoją powagą. Myślę, że to idealne połączenie i doskonały sposób na wyważenie powieści. 

Podsumowanie

„Lista, która zmieniła moje życie” to przyjemna i wartościowa, wakacyjna lektura. Znajdziecie w niej ogrom siostrzanej miłości, kilka ciekawych przygód i motywację, by przełamać własne lęki. Jest to też oczywiście dobrze napisana i niezwykle wciągająca powieść obyczajowa. Polecam!

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

23 komentarze

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  10 lipca 2020

  Przyznam, że dawno nie wchodziłam w klimat komedii romantycznej, a ostatnio przeszła mi myśl, aby się w nim odnaleźć, w końcu wakacyjne dni sprzyjają takiej rozrywce. 🙂

 2. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  9 lipca 2020

  lubię takie książki, które “tylnymi drzwiami” przemycają naprawdę wartościowe treści, ale nie są one tak determinujące całą fabułę.

 3. Odpowiedz

  Kinga

  8 lipca 2020

  Cześć :)’dawno mnie u Ciebie nie było 🙂 nie wiem czy to kwestia przypadku, czy czegoś innego, ale cieszę się 🙂 co do książki. Nie słyszałam i nie kojarzę. Choć z wydawnictwa albatros wychodzą zazwyczaj dobre książki. Nie robię żadnej listy. Nie wiem czy to dobrze. Zazwyczaj potrzebny jest najmocniejszy impuls do działania.

 4. Odpowiedz

  Sandra Kozłowska

  7 lipca 2020

  Myślę, że fajnie byłoby stworzyć taką listę 🙂 Podoba mi się pozycja i ciekawa jej jestem

  • Odpowiedz

   Vicky

   8 lipca 2020

   Taka lista to znany motyw w powieściach i filmach, ale również ciekawy, realny pomysł.

 5. Odpowiedz

  Justyna

  7 lipca 2020

  Czytałam tą książkę. bardzo mi się podobała

 6. Odpowiedz

  Malwina

  7 lipca 2020

  Na pewno sięgnę po tę książkę 🙂

 7. Odpowiedz

  krystynabozenna

  7 lipca 2020

  Powieść obyczajową chętnie przeczytam, akurat teraz na lato jak znalazł 🙂

 8. Odpowiedz

  Agaman

  7 lipca 2020

  Niby brzmi zachęcająco,ale jednak wciąż to nie mogę klimaty:)

 9. Odpowiedz

  zaczytana emigrantka

  7 lipca 2020

  Zaciekawiłaś mnie 🙂 Może się skuszę 🙂

 10. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  7 lipca 2020

  Myślę że ta książka jest warta przeczytania przez większość nas

 11. Odpowiedz

  mroczny

  6 lipca 2020

  Ta książka, aż krzyczy bym ja przeczytała. Bardzo wpasowuje się w moje gusta i jestem ciekawa czy zmienię zdanie po jej przeczytaniu czy nie… 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Rozczarowania bywają najgorsze w przypadku wyczekiwanych powieści.

 12. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  6 lipca 2020

  Bardzo dużo pozytywnego słyszałam o książkach autorki. Tę również chętnie przeczytam

 13. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  6 lipca 2020

  Jestem jedną z tych osób, które nawet jak spisują swoje plany na kartce, to prędzej czy później i tak odchodzą one w zapomnienie, bo zajmuję się czymś zgoła innym i właśnie te rzeczy kierują moim dalszym życiem, gdzie tamtejsze „chciejki” stają się zbędne. Jednakże po tę książkę chętnie bym sięgnęła. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Takie odkładanie i przemyślenie na nowo wydaje mi się bardzo pozytywną cechą.

 14. Odpowiedz

  Sylwia B

  5 lipca 2020

  Mam w głowie kilka celów, nad którymi pracuję, ale konkretnych list nie tworzę.
  Co do ksiązki, jeszcze nie czytałam, ale czasem lubię takie lekkie historie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Chętnie bym spokojnie usiadła i coś spisała, ale zwyczajnie nie mam kiedy, dlatego pomysły, tak jak Ty, trzymam w głowie.

 15. Odpowiedz

  Aga

  5 lipca 2020

  Myślę, że to książka w sam raz dla mnie. Przekonała mnie ta siostrzana miłość!

 16. Odpowiedz

  Marlena H.

  5 lipca 2020

  Nie czytałam jeszcze żadnej z książek z serii, ale mam je na liście. 🙂
  Jeśli chodzi o spisywanie takich list, to owszem, tworzę takie i staram się realizować przynajmniej część punktów. Bywa z tym różnie, ale zawsze coś uda mi się z nich odhaczyc. ☺

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Myślę, że takie listy są ciekawym pomysłem 🙂

 17. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  5 lipca 2020

  Dobrze, że to wartościowa, wakacyjna lektura. Takie bardzo lubimy.

 18. Odpowiedz

  skucińska art

  5 lipca 2020

  ciekawa książka , ma fajny tytuł , może ją przeczytam.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły