Leśna Polana – Katarzyna Michalak

Date
lut, 13, 2017

Moją pierwszą stycznością z prozą Katarzyny Michalak była „Poczekajka”, w której zakochałam się bez pamięci. Później z ciekawością sięgałam po kolejne książki pisarki. Jedne czytałam z zapartym tchem, innymi miałam ochotę rzucać i wydzierać z nich kartki. Twórczość Katarzyny Michalak można kochać lub nienawidzić, z pewnością jednak nie sposób przejść obok niej obojętnie.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”3B7514″ ccolor=”154D17″ bcolor=”21D60D” bgcolor=”D5FF4D” cbgcolor=”8EFF42″ bgcolorto=”EEFF59″ cbgcolorto=”F4FF5E” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

autor: Katarzyna Michalak
wydawnictwo: Znak Literanova
data wydania: 9 listopada 2016
ISBN: 9788324036905
liczba stron: 288

[/stextbox]

„Leśna Polana” opowiada historię trzech przyjaciółek i trzech braci, którzy żyją w drobinę podkoloryzowanym świecie. Gabriela marzy o własnym domku i o tym, by zapomnieć o potwornych wydarzeniach z przeszłości. Julia chciałaby odnaleźć swoją miłość i nie szukać namiastki ojca w podstarzałych, wykorzystujących ją facetach. Majka z kolei chciałaby pomóc im obu i uświadomić sobie oraz światu, że wszystkie trzy potrafią być tak po prostu, niewymuszenie szczęśliwe.

Tym razem bardzo zaskoczył mnie fakt, że w książce pojawiło się tło historyczne oraz psychologiczne. Zazwyczaj historie bohaterów w twórczości pani Kasi były po prostu serialowe. Teraz z rzeczy powtarzających się w jej powieściach pozostało marzenie o swoim domku, restaurowanie starych pałacyków i kamienic oraz super bogaci, nieziemsko przystojni męscy bohaterowie. Tym razem również powieść nie jest napisana na siłę, ani w przesadnych skrótach. Jest pełna i dopracowana. Mam nadzieję, że ten miły aspekt utrzyma się przez całą „Leśną Trylogię”.

„Nie jest to literatura wysokich lotów i nie sądzę, żeby Pani Michalak do tego pretendowała. To literatura rozrywkowa, typowo kobieca, i jako taka świetnie daje sobie radę.” wyczytałam kiedyś u jednej z blogerek. Postanowiłam przytoczyć te słowa, ponieważ w zupełności się z nimi zgadzam. „Leśną Polanę” czyta się niesamowicie szybko, ale jest to powieść czysto rozrywkowa i nie ma sensu doszukiwać się w niej drugiego dna, albo jakiejś większej głębi.

Do przeczytania powieści ogromnie zachęcił mnie już sam sposób promocji jaką wybrało w tym wypadku wydawnictwo – blogerzy otrzymywali książkę w śliczne zapakowanej skrzyneczce wraz z domowej roboty konfiturą. Taka urokliwa i niespodziewana przesyłka od razu ciepło nastawiała do lektury.

„Leśnej Polany” zapewnie nie trzeba polecać miłośniczkom twórczości pani Kasi, ponieważ i tak po nią sięgną. Polecam ją natomiast wszystkim tym, którzy nie boją się marzyć i mają ochotę przeczytać coś lekkiego i niekoniecznie zbyt realistycznego. „Leśna Polana” to naprawdę niezwykle wciągająca książka. Skłamałabym twierdząc, że nie sięgnę po kolejną część.

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O Autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”1F850B” ccolor=”1B5908″ bcolor=”206B0D” bgcolor=”FFFF8A” cbgcolor=”C0FF42″ bgcolorto=”FFED4A” cbgcolorto=”A0FF4D” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Katarzyna Michalak (ur. 1969 w Warszawie) – polska pisarka, z wykształcenia lekarz weterynarii, specjalizuje się w literaturze obyczajowej.

Zadebiutowała w 2008 powieścią obyczajową Poczekajka, która znalazła się na listach bestsellerów Empiku i sklepu internetowego Merlin.pl. Książka była promowana w unikatowy sposób – poprzez piosenkę i teledysk, w całości sfinansowane przez autorkę książki (muzyka i słowa: Katarzyna Michalak, śpiew Wioletta Sajnog, aranżacja Kayanis). Utwory te były dostępne w Internecie, a niezależnie od tego, do części nakładu książki dołączono płytę DVD z teledyskiem w pełnej jakości telewizyjnej. W styczniu 2009 ukazało się także wydanie Poczekajki w formacie mp3 (audiobook), którą czyta Maria Maj.

Biblioteka Analiz wykazała autorkę na pierwszym miejscu pod względem ilości książek utrzymujących się na listach bestsellerów w roku 2014, drugie miejsce zaś pod względem długości utrzymywania się tytułu na listach bestsellerów (Zacisze Gosi). W chwili obecnej na swoim koncie posiada już ponad trzydzieści wydanych książek.

[/stextbox]

[buybox-widget category=”book” ean=”9788324036905″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Best

  15 maja 2017

  Lesna polana to pierwszy tom nowego cyklu napisanego przez Katarzyne Michalak, autorke znana mi do tej pory jedynie z reklam na facebooku, a szkoda, stracilam sporo, mam jednak nadzieje, ze w najblizszym czasie uda mi sie to nadrobic.

 2. Odpowiedz

  Blog Krytyk

  25 stycznia 1970

  Dla mnie nawet jako rozrywka się książki Michalak nie sprawdzają. Chyba, że jako rozrywka dla otoczenia, kiedy z frustracji zaczynam rzucać przedmiotami, które mam pod ręką.

 3. Odpowiedz

  Caroline Livre

  25 stycznia 1970

  Do tej pory nie miałam okazji poznać żadnej z książek autorki. Myślę, że kiedyś fajnie byłoby to nadrobić 🙂

  Pozdrawiam
  http://www.carolinelivre.pl/

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Polecam zacząć od “Poczekajki” 🙂

 4. Odpowiedz

  Dannae Ammel

  25 stycznia 1970

  Czasami naprawdę ją uwielbiam!

 5. Odpowiedz

  Caroline Livre

  25 stycznia 1970

  Do tej pory nie miałam okazji poznać żadnej z książek autorki. Myślę, że kiedyś fajnie byłoby to nadrobić 🙂

  Pozdrawiam
  http://www.carolinelivre.pl/

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły