Leć, Motylku! – Dominika Smoleń

Date
lut, 19, 2021

Leć, Motylku!

Uwielbiam czytać historie z gatunku new adult, ale najbardziej przemawiają do mnie takie, które oprócz wątku romantycznego poruszają również inne, istotne w życiu problemy. Dominika Smoleń to jedna z tych pisarek, które nie boją się podejmowania trudnych tematów i sprawiania, że życie bohaterów nie zawsze toczy się po ich myśli oraz tak, jakby spodziewał się tego czytelnik. 

Zarys fabuły

Viktoria od paru lat walczy z anoreksją i mimo że wszyscy w jej otoczeniu twierdzą, że przezwyciężyła swoją chorobę, to jednak ona sama wcale nie jest tego taka pewna. Dziewczyna ma bardzo niską samoocenę i wiele innych problemów. Na dodatek okazuje się, że gdy chce rozpocząć studia i zamieszkać w akademiku, z powodu pomyłki administracyjnej, do pokoju zamiast współlokatorki, przydzielają jej współlokatora. Czy dziewczyna poradzi sobie w trudnej dla niej sytuacji i czy uda jej się przezwyciężyć własne demony?

Moja opinia i przemyślenia

Moim zdaniem największą zaletą książek Dominiki Smoleń jest to, że nigdy nie wiadomo czego się po nich spodziewać. Pisarka potrafi zaskoczyć czytelnika zarówno cukierkowym happy endem, jak i całą masą znęcania się nad swoimi bohaterami. To, co w wielu powieściach uznajemy za oczywiste, w jej książkach może być największą niespodzianką. 

„Leć, Motylku!” to lekko napisana, ale niebanalna historia. Co ciekawe nie tylko główna bohaterka boryka się w niej ze swoimi problemami. Również bohaterowi nie jest w życiu lekko. Od pierwszych stron możemy wyczuć niepewność Viktorii i negatywne emocje, które bez przerwy nią targają. Z każdą stroną czytelnik poznaje ją coraz lepiej i zaczyna rozumieć jej problemy.

Lubię styl pisania Autorki, ale często irytują mnie pewne używane przez nią wyrazy potoczne, takie jak „dupcia”. Być może jest to tylko moja subiektywna opinia, ale uważam, że nie ma dla nich miejsca w języku pisanym. Nawet w przypadku gdy są to dialogi lub przemyślenia własne bohaterów. 

Podsumowanie 

„Leć, Motylku!” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca powieść, którą czyta się dosłownie jednym tchem. Jest niebanalna, a występujący w niej bohaterowie to realni, pełnowymiarowi ludzie,  a nie postacie wycięte z płaskiego kawałka papieru. Lekturę serdecznie polecam, nie tylko doskonale się przy niej bawiłam, ale również dostarczyła mi kilka ciekawych tematów do przemyśleń. 

Za egzemplarz książki dziękuję Autorce

Przeczytaj również:

Żar pocałunku – Dominika Smoleń

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  28 lutego 2021

  Mam tą książkę na swojej liście do kupienia. Jest w niej coś, co mnie urzeka. Chyba najbardziej spodziewam sie po niej właśnie tych żywo wykreowanych postaci.

 2. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  25 lutego 2021

  słyszałam już o tej książce, jestem jej bardzo ciekawa, a tytuł, mistrzostwo!

 3. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  24 lutego 2021

  Miałam przyjemność ją przeczytać i podoba mi się to, że autorka skupiła się nie na samym przechodzeniu przez chorobę, a na nawrocie. Nie czytałam do tej pory takiej książki.

 4. Odpowiedz

  Justyna

  24 lutego 2021

  Przekonałaś mnie do tej historii. Lubię lekkie książki na jeden wieczór, które wciągają czytelnika swoją fabułą.

 5. Odpowiedz

  Lilianna

  23 lutego 2021

  Książka, którą czyta się jednym tchem to naprawde idealna pozycja dla mnie.

 6. Odpowiedz

  alice.wskaa

  23 lutego 2021

  Anoreksja to przede wszystkim choroba umysłu, ale i ciała i bardzo ciężko z nią wygrać. Myślę, że mogłabym przeczytać tę książkę. Zapisuję 🙂

 7. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  23 lutego 2021

  O książce słyszałam nie raz i strasznie żałuję, że nie było mi dane, żeby ją przeczytać.

 8. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  23 lutego 2021

  Zarówno o autorce jak i książce już słyszałam i jestem pewna, że za jakiś czas się na nią skuszę. Chciałabym mieć ją w swoich zbiorach.

 9. Odpowiedz

  Ala

  23 lutego 2021

  Czytałam już na temat tej książki i jest ona na mojej liście czytelniczej, może nawet w tym tygodniu ją zamówię. 🙂

 10. Odpowiedz

  Martyna

  20 lutego 2021

  Słyszałam o tej autorce, ale jeszcze nie miałam okazji poznać jej twórczości. Chyba czas to zmienić 🙂

 11. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  20 lutego 2021

  Autorka napisała dotąd wiele powieści, lecz jeszcze żadna z nich nie trafiła w moje ręce. Choć wiem, że często porusza trudne tematy, to trafiałam na opinie, gdzie powiadano, iż nie była w stanie udźwignąć tego i wszystko szło w zgoła innym kierunku. Owszem, też trafiałam na recenzje, gdzie chwalono ją za takie ruchy (sama zresztą cenisz autorkę za to), jednakże myślę, że jakbym miała zacząć przygodę czytelniczą z tą panią, to raczej od tego tytułu. Najmocniej do mnie przemawia.

 12. Odpowiedz

  TosiMama

  20 lutego 2021

  Ja takich książek nie czytam, ale myślę, że mojej mamie mogłaby się spodobać.

 13. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  20 lutego 2021

  Tytuł chętnie podsunę córce pod rozwagę, jestem przekonana, że będzie to miła odskocznia od przedmaturalnej nerwówki. 🙂

 14. Odpowiedz

  Bielecki

  20 lutego 2021

  Oj to niekoniecznie dla mnie, zdecydowana większość tego, po co sięgam to literatura faktu 😉

 15. Odpowiedz

  Pielęgnacyjny Zakątek

  19 lutego 2021

  Bohaterka ma dużo trudnych sytuacji życiowych. Jej historia jest bardzo wciągająca, że aż chce się poznać szczegóły.

 16. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  19 lutego 2021

  Dobrze, że jest to dobrze napisana, wciągająca powieść. Będę miała ją na uwadze.

 17. Odpowiedz

  Katarzyna Tórz

  19 lutego 2021

  Sama kiedyś otarłam się o anorekcję. Mówi się, że to też jest choroba duszy. Ciekawie zarysowana fabuła. Jak znajdę czas, chętnie przeczytam tę książkę, bo napisałaś bardzo zachęcającą recenzję.

 18. Odpowiedz

  Margaret

  19 lutego 2021

  Okładka mnie od razu zaciekawiła jak ją zobaczyłam m.in. dlatego mam tą pozycję na liście. Nie czytałam jeszcze tej autorki, tym bardziej chętnie sięgnę po nią, po tych słowach😊

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Światełko w oknie – Magdalena Kordel

Wsiąść do Pociągu: Europa

Kakegurui – Szał Hazardu

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły