Lato w Jagódce – Katarzyna Michalak

Date
cze, 16, 2011

Opis z tyłu okładki:

O czym marzy Kopciuszek o imieniu Gabrysia? O księciu na białym koniu? Niee, chociaż… O pałacu wprost z marzeń? Jeżeli już, to nie dla siebie. Może o tym, żeby być piękną i bogatą? Też nie. Gabrysia marzy, by być zwyczajna. Taka jak inni. Gabrysia jest szczęśliwa, Malina bogata, Oliwier piękny, Paweł mądry, Alek dobry, a książę, jak to książę: i taki, i taki- oto bohaterowie „Lata w Jagódce” zwariowanej, miejscami pełnej humoru, a czasem wzruszającej baśni o współczesnym Kopciuszku. Splot nieprawdopodobnych wydarzeń spełnia jej marzenie, jednak po drodze… po drodze będzie zaklinała konie, pozna prawdziwego księcia, wystartuje w konkursie „Z Bestii w Piękność”, spotka miłość swego życia (a nawet dwie, zaś na koniec spełni marzenie tych, których kocha, bo tego pragnie Kopciszek-Gabrysia: uśmiechu na twarzach najbliższych. Myślę, że będziecie się bawić przy lekturze tej baśni tak dobrze, jak ja się bawiłam pisząc ją, a „sleep in the room” z sokołem księcia of Maroko stanie się tak kultowe, jak „Jaga nie umieraj”. Oddaję do Waszych rąk moją ulubioną powieść. Powieść, która „sama się pisała”, ja byłam dodatkiem klawiaturowym Książka może się wydawać lekka, łatwa i przyjemna, jednak te z Was, które umieją czytać między wierszami, znajdą w niej gorzkie prawdy i takież życie, jednak – jak przystało na moją powieść – kończy się dobrze!

~ Katarzyna Michalak

Moja recenzja:

Mimo, że autorkę uwielbiam, do książki podchodziłam bardzo sceptycznie i dobrze! Takiej miłej niespodzianki się nie spodziewałam. Tak jak “Rokiem w Poziomce” ani trochę nie byłam zachwycona  (o “Jagódce” pierwsze wzmianki właśnie tam wystąpiły), tak tutaj po prostu mrrrauk! Od powieści nie mogłam się oderwać. Czytałam bez przerwy, przez sześć godzin podróży pociągiem. Wysiadłam na swojej stacji, mimo wyczerpania długą jazdą, całkiem wesoła i zadowolona z życia.

Główną bohaterką powieści jest Gabriela, dziewczyna kochająca konie i właściwie całkiem zadowolona z życia. Mieszka z przyszywaną ciocią, która znalazła ją jako podrzutka na swoim progu i traktując dziecko jako dar od losu, wychowała jak swoją córkę. Dziewczyna jest przesądna i roztrzepana, ale dokładnie wie, czego chce, a w tym wypadku jest to praca ze zwierzętami. Pewnego dnia Gabrysia trafia na prezentera programu telewizyjnego “Z bestii w piękność” i zupełnie niechcący, załapuje się na wzięcie w nim udziału. Ponieważ nie jest dziewczyną zbyt urodziwą, idealnie się tam nadaje. Program przestawia jej życie do góry nogami.

Z książką i jej fabułą,  pomysłowością autorki i zwrotami akcji po prostu nie można się nudzić. Urzekł mnie również pisarski styl Katarzyny Michalak i to ciepło, które potrafi w każdą swoją powieść przelać.

Książka jednak posiadała też swoje minusy, a pierwszym z nich była marna korekta, przepuszczająca literówki i (o zgrozo!) błędy ortograficzne, w stylu tych, które samoistnie poprawia Word i tak już zostają. Na szczęście nie było ich na tyle dużo, żeby miały przeszkadzać w czytaniu. Drugim, co mi się nie podobało, były takie skrócone opisy różnych akcji, jakby autorka urządziła sobie maraton, napisania jak największej ilości tekstu w jak najkrótszym czasie. W każdym razie, jeżeli o to Jej chodziło, to efekt jest i już czekam niecierpliwie na dwie kolejne książki. Szkoda też, że opisy zwierząt i przygody z nimi związane nie były tak cudne jak w “Poczekajce”. W każdym razie książkę szczerze polecam i zachęcam do przeczytania, zwłaszcza te samotne duszyczki, którym w życiu brakuje nadziei.

Vicky

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »