Kulinarne pojedynki ♥ TOMY #07 – #10

Date
sty, 09, 2024

Kulinarne pojedynki 

Gatunek shonen w mandze najczęściej kojarzy się z fantastyką, niezwykłymi umiejętnościami i zabijaniem potworów. Jednak „Kulinarne pojedynki” nie mają ani jednego z tych elementów. To opowieść o ciężkiem pracy, wytrwałości, pasji i oczywiście rozwoju umiejętności kulinarnych zarówno głównego bohatera, jak i jego przyjaciół. 

Czym jest shonen?

Termin “shonen” dosłownie oznacza “młody chłopak” w języku japońskim, a manga shonen jest głównie kierowana do młodszych mężczyzn w wieku od około 12 do 18 lat. Jednakże, ze względu na swoją szeroką gamę tematów i atrakcyjność, często przyciąga również czytelników spoza tej grupy demograficznej, w tym kobiety i osoby starsze. 

Zarys fabuły 

W siódmym tomie zaczynają się eliminacje do Jesiennych Wyborów, na których wygraniu szczególnie zależy Somie, gdyż w ten sposób może zostać zauważony i uznany za godnego przeciwnika dla Elitarnej Dziesiątki. Uczniowie mierzyć się będą w przygotowywaniu curry. Komu tym razem uda się zwyciężyć i czym zaskoczy czytelników główny bohater? 

O mandze słów kilka

Autorem mangi „Kulinarne Pojedynki” (znanej także pod oryginalnym tytułem “Shokugeki no Soma”) jest Yūto Tsukudy. Ilustracje do tej serii stworzył Shun Saeki, a współtwórcą koncepcji kulinarnych przedstawionych w mandze jest Yuki Morisaki, która pełniła rolę konsultanta kulinarnego. “Shokugeki no Soma” to popularna manga shonen, która skupia się na tematyce gotowania i kulinarnych rywalizacjach. Seria zyskała popularność dzięki swojemu unikalnemu połączeniu kulinarnych wiedzy i typowej dla mangi shonen akcji oraz rozwoju postaci. Lepiej nie czytać jej z pustym żołądkiem, bo przyrządzane przez bohaterów potrawy i sam proces ich powstawania są naprawdę wspaniałe. 

Moja opinia i przemyślenia

„Kulinarne Pojedynki” to manga, która trzyma w napięciu i bez przerwy czymś zaskakuje. Przyznam, że z początku myślałam, że szybko znudzę się komiksem o gotowaniu, ale nic bardziej mylnego, każdy kolejny tom przynosi ze sobą nowy dreszczyk emocji. Soma Yukihira, główny bohater, jest niesamowicie charyzmatyczną postacią, której determinacja w dążeniu do doskonałości kulinarnych jest niezwykle inspirująca. Jego kreatywność w kuchni, zdolność do szybkiego uczenia się i niezachwiana wiara w swoje umiejętności sprawiają, że seria jest naprawdę wyjątkowa. 

Na zakończenie

Myślę, że „Kulinarne Pojedynki” to więcej niż tylko komiks o gotowaniu. To opowieść o pasji, cudownej przyjaźni, rywalizacji i dążeniu do spełnienia marzeń. To fantastyczna lektura dla każdego, kto ceni sobie dobrze napisaną historię z ciekawymi postaciami i wartką akcją. Niezależnie od tego, czy interesujesz się gotowaniem, czy nie obiecuję, że historia wciągnie cię do swojego świata, sprawiając, że zapomnisz o problemach dnia codziennego. Komiks jest dowodem na to, że manga shonen może z powodzeniem wykraczać poza tradycyjne schematy gatunkowe, dostarczając czytelnikom wyjątkowych i pamiętnych doświadczeń. Lekturę z całego serca polecam — zdecydowanie warto!

Egzemplarze do recenzji otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również: 

KULINARNE POJEDYNKI ♥ TOMY #04 – #06

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Angela

  21 stycznia 2024

  Bardzo ciekawie zapowiada się ta książka i jak widzę cała seria. Nie miałam pojęcia, że w mandze, można wyróżnić konkretne książki dla konkretnych grup. Dzięki za nową wiedzę.

 2. Odpowiedz

  Martyna K.

  19 stycznia 2024

  Muszę sprawdzić czy seria jest dostępna w bibliotece. Zapowiada się bardzo dobrze.

 3. Odpowiedz

  Joanna

  19 stycznia 2024

  Dla fanów mangi to naprawdę ciekawa propozycja. Moja córka ostatnio interesuje się tematem magi, więc książka by jej się spodobała.

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  19 stycznia 2024

  muszę Twojego bloga podrzucić jednej osobie – fanatyczce mang, coś czuje ze się tutaj świetnie odnajdzie!

 5. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  13 stycznia 2024

  A już myślałam że to jakaś ciekawa odsłona książki kucharskiej z ciekawymi przepisami

 6. Odpowiedz

  Pojedztam

  11 stycznia 2024

  Wiem komu mogę polecić tę serię. Zapowiada się naprawdę interesująco.

 7. Odpowiedz

  Pojedztam

  11 stycznia 2024

  Dziś w bibliotece wypatrzyłam mnóstwo wspaniałości. Muszę rozejrzeć się za tym cyklem.

 8. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  10 stycznia 2024

  Dla fanów mangi ta seria z pewnością będzie trzalem w dziesiątkę 🙂

 9. Odpowiedz

  Adriana

  10 stycznia 2024

  Piękna seria 😍 lubię mangę

 10. Odpowiedz

  Malwina

  10 stycznia 2024

  Mojemu znajomemu spodobała by się ta seria. On uwielbia mange 🙂

 11. Odpowiedz

  Brokenvision

  10 stycznia 2024

  Jedna z moich ulubionych serii. Pewnie w niejednej osobie obudziła amatora kucharstwa 😀

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły