Kronika złamanych serc – Adi Alsaid 

Date
maj, 22, 2020

Kronika złamanych serc

Książki dla nastolatków powinny poruszać istotne dla młodych ludzi tematy. Czy jednak istnieje coś piękniejsze i bardziej aktualnego od pierwszej miłości? Adi Alsaid w swojej powieści „Kronika złamanych serc” opowiada o bólu rozstania i rzeczach, które choć odrobinę pomagają się z nim pogodzić.

Zarys fabuły

Lu niedawno skończyła liceum i już planuje wymarzone studia. Niestety jej świat rozsypuje się na drobne kawałki, gdy zrywa z nią chłopak, twierdząc, że związek na odległość zwyczajnie nie ma sensu. Po rozstaniu Lu nie jest wstanie się do niczego zabrać, a by otrzymać stypendium, musi kontynuować pisanie. Inspiracją staje się dla niej obca para, na której punkcie dziewczyna zaczyna mieć obsesję.  

O Autorze słów kilka 

Adi Alsaid jest urodzonym w Meksyku pisarzem młodych dorosłych. Jego debiutancka powieść Let’s Get Lost była w pierwszej dziesiątce nominacji YALSA dla nastolatków w 2015 roku. Jego druga niezależna powieść, Never Always Always, została nominowana do nagrody Best Books of Kirkus 2015.

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest dobrze napisana i niesie ze sobą pewne wartości, ale niestety pisarzowi nie udało uniknąć się dłużyzn. Miejscami powieść jest zwyczajnie nudna. Nie tego oczekuję po literaturze młodzieżowej, ponieważ, bądźmy szczerzy, nastolatkowie nie należą do grona najcierpliwszych osób świata i prędzej zniechęcą się do czytania w ogóle, niż przebrną przez nudną książkę, choćby nie wiadomo, ile niosła w sobie wartości. 

Z drugiej strony jednak to naprawdę dobrze opowiedziana historia. Jest niesztampowa i napisana z pomysłem, a występujący w niej bohaterowie są mocno i wyraziście zarysowani. Dodatkowo powieść należy do typowo obyczajowych i niezwykle realistycznych. Bez trudu można sobie wyobrazić Lu, pojawiającą się w naszym własnym życiu. W książce nie ma też zwyczajowego, towarzyszącego takim powieściom, lukru. 

Podsumowanie

„Kronika złamanych serc” to typowo młodzieżowa, przyjemna i lekka lektura. Jej Autor pokazuje młodym czytelnikom, że rozumie ich problemy i w przeciwieństwie to wielu innych dorosłych, nie zamierza ich bagatelizować. To doskonała książka na leniwe, pełne słońca dni. Myślę, że nastoletnim czytelnikom, lubiącym literaturę obyczajową lub borykającym się z podobnymi problemami, co bohaterka, ma sporą szansę przypaść do gustu. Zresztą to im właśnie jest dedykowana. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Pocałunki w Nowym Jorku – Catherine Rider

Może tym razem – Kasie West

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

24 komentarze

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  23 maja 2020

  Kolejna ciekawa propozycja czytelnicza dla mojej młodzieży, chętnie podsunę im tytuł pod rozwagę. 🙂

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   23 maja 2020

   Każdy nastolatek boryka się z różnymi problemami, okres dojrzewania należy do najtrudniejszych emocjonalnie, nie dość, że rozwój fizyczny, to jeszcze kształtowanie osobowości. A książki mogą pomóc w przemianie w dorosłość. 🙂

 2. Odpowiedz

  Natalie Forever

  23 maja 2020

  Mimo wszystko ja z chęcią tą książkę przeczytam 🙂 Już sobie zapisałam tytuł.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 maja 2020

   Myślę, że osobom, które lubią obyczajówki (ja do nich nie należę) powinna się spodobać 🙂

 3. Odpowiedz

  Głodna Wyobraźnia

  23 maja 2020

  Niestety, to propozycja zupełnie nie dla mnie.

 4. Odpowiedz

  bookahontas

  23 maja 2020

  Mimo tego, że nie jestem targetem dla młodzieżowych książek, czasem lubię po nie sięgać 😉

 5. Odpowiedz

  Świat Toli

  23 maja 2020

  Aż strach jak moi chłopcy będą nastolatkami.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 maja 2020

   Na pewno będą ciężkie przejścia – na dojrzewanie nie ma rady.

 6. Odpowiedz

  Marta M

  24 maja 2020

  Nuda w książkach młodzieżowych jest niedopuszczalne! Ja jednak chętnie po nią sięgnę.

 7. Odpowiedz

  Ola z Muzycznej Listy

  24 maja 2020

  Tematyka pierwszej miłości mnie bardzo nudzi, obawiam się, że ta powieść jest nie dla mnie…

 8. Odpowiedz

  Cztery Fajery - blog kulinarny

  24 maja 2020

  Zapowiada się ciekawie, zresztą nie tylko dla nastolatków

 9. Odpowiedz

  Monika Kamińska autorka

  24 maja 2020

  Też nie lubię w książkach dłużyzn i rozciągania na siłę, żeby stron więcej było.

 10. Odpowiedz

  Koralina

  24 maja 2020

  choćby ta książka była ciekawsza niż jest w rzeczywistości to dla mnie i tak nie byłaby interesująca, nie mój klimat

 11. Odpowiedz

  włóczykijka

  24 maja 2020

  Wydaje mi się, że to byłaby dla mnie dobra lektura na ten czas – ostatnio czytam dużo książek bardzo ważnych , ale o dosyć ciężkiej tematyce, która potrafi przygnębić. Ta pozycja, mimo wydłużenia, mogłaby przypaść mi do gustu 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 maja 2020

   Myślę, że tytuł spodoba się osobom lubiącym powieści obyczajowe.

 12. Odpowiedz

  Sklerotyczka

  25 maja 2020

  Fakt! Okładka przepiękna i kusząca, ale z drugiej strony ta szczypta nudy w książce. Z ciekawości bym ja przeczytała. I masz rację! Młodzież nie należy do cierpliwych, książka musi ich porywac od samego początku aż do końca.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 maja 2020

   Szczególnie ta rzadziej czytająca młodzież, bo wiem z własnego doświadczenia, że i piętnastolatka może być książkomaniaczką 😉

 13. Odpowiedz

  Malwina

  25 maja 2020

  Ciekawe się zapowiada, zapisuję sobie na listę 🙂

 14. Odpowiedz

  DeVi

  25 maja 2020

  Lekkie, przyjemne a zarazem mówiące “tak wiem masz ciężko, ale jestem z Tobą” – i czego chcieć więcej? Może mniej nużących fragmentów! 🙂

 15. Odpowiedz

  Marlena H

  26 maja 2020

  Chętnie czytam książki dla młodzieży. Z moim mężem zakochaliśmy się w sobie, gdy mieliśmy naście lat. Myślę więc, że ta książka przypomniała by mi wiele wspaniałych chwil. 😁👍

 16. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  28 maja 2020

  O dziwno teraz często sięgam po młodzieżówki, ponieważ nie są w większości wymagające i sprawdzaja się kiedy brakuje czas. Może i po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

 17. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  28 maja 2020

  Od razu jak przeczytałam tytuł wiedziałam, że to. Książka z kręgu literatury młodzieżowej. Od czasu do czasu lubię sięgać po tytuły z tego kręgu

 18. Odpowiedz

  krystynabozenna

  30 maja 2020

  Literatura młodzieżowa to raczej nie dla mnie,
  ale pewnie dla młodzieży będzie się podobała 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »