Krew z krwi – Gabrielle Zevin

Date
mar, 31, 2015

czekoladowa-trylogia-tom-2-krew-z-krwi-b-iext28065583Chociaż „Moja mroczna strona” to świetna i intrygująca książka, druga część „czekoladowej trylogii” – „Krew z krwi” – nie tylko dorównuje poziomem pierwszemu tomowi, ale ośmieliłabym się nawet stwierdzić, że go zdecydowanie przewyższa. 

Ania znowu znajduje się w zakładzie poprawczym na Wyspie Wolności, od kiedy jednak prokurator zakazał zamykania jej w piwnicy, pobyt w tym okropnym miejscu przestał być taki straszny. Gdy wreszcie zostaje uwolniona, żadna szkoła nie chce jej przyjąć, a jest przecież już w maturalnej klasie. Gdy w końcu, jakiś tajemniczy przyjaciel lub może wróg, oferuje dużą sumę pieniędzy na rzecz szkoły Świętej Trójcy, a jego jedynym warunkiem jest powrót do niej Ani, dziewczyna nie potrafi odmówić. Co oczywiście prowadzi do splotu nieszczęśliwych wydarzeń i kolejnego powrotu bohaterki na Wyspę Wolności. Tym razem Ania jednak mówi dość. Organizuje swoją ucieczkę i trafia aż do Meksyku na ogromną, ale cudowną plantację kakaowców. Czy ona i jej najbliżsi wreszcie będą bezpieczni? Czy czekolada może kiedykolwiek zostać zalegalizowana?

Mimo że fabuła książki jest świetna, a akcja bardzo wciągająca, tym razem zdecydowane mam co zarzucić autorce powieści. Wykazała się sporym brakiem logicznego myślenia lub wyobraźni, przez co niektóre fragmenty stały się po prostu śmieszne. Doskonałym przykładem jest to, że Ania na bal maturalny zabrała maczetę, przywiązując ją po wewnętrznej stronie uda tak jak na filmach nosiło się niewielkie noże lub pistolety. Jak zapewne wszyscy wiedzą – maczeta to rodzaj długiego, bardzo szerokiego noża, podobnego do tasaka. Nie ma szans, żeby taka zabaweczka się tam zmieściła na dodatek nie utrudniając bohaterce poruszania. Takie błędy logiczne są jednak jedynym co mogę zarzucić pisarce.

Powieść utrzymuje się w cudownym klimacie upadłego miasta, a nawet więcej. Pojawia się tutaj niesamowita aura tropików i wielopokoleniowej, niezwykłej rodziny. Mimo że fabuła toczy się jednotorowo i śledzimy przede wszystkim losy głównej bohaterki, to jednak postacie drugoplanowe nie zostały potraktowane po macoszemu i o każdej czytelnik byłby w stanie powiedzieć kilka, interesujących zdań. Oczywiście poznajemy życie tych osób, których ścieżki w jakiś sposób splotły się z drogami Ani, w tym wypadku jest to jednak naprawdę dobre rozwiązanie.

„Czekoladową trylogię” jak najbardziej wszystkim polecam – jestem nią oczarowana i zachwycona. Gabrielle Zevin stworzyła okrutny, ale jednocześnie momentami nieco zabawny, czasami zwyczajny, a niekiedy czarujący świat. Warto się w nim zagłębić i poznać intrygujące, niebezpieczne życie Ani Balanchine.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Onnabushi

  1 kwietnia 2015

  Wiele dobrego słyszałam o tej pisarce. Będę musiała spróbować 🙂

 2. Odpowiedz

  TalaZ

  31 marca 2015

  Nadal ma do nadrobienia tom pierwszy 😛

 3. Odpowiedz

  Drusilla

  31 marca 2015

  Rany to już wyszła druga część? Jestem najwyraźniej nieco do tyłu i szybko muszę nadrobić :/

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »